Kış mevsiminin güzelliğini evin penceresinden seyretmekle yetinmeyip harekete geçmek ve farklı heyecanlar yaşamak istiyorsanız ve içinizde asla dizginleyemediğiniz bir spor tutkusu varsa sizin için harika bir spor aktivitesi var: Kar sapanı. Şanslısınız ki Türkiye kış turizmi ve kar sporları açısından zengin bir ülke. Uludağ, Kartepe, Kartalkaya, Sarıkamış, Saklıkent gibi Türkiye’nin her bölgesinden kolay ulaşılabilecek doğal kayak merkezleri bulunuyor.

ski3
Kayak batonu modellerimiz için hemen tıklayın!

Kar Sapanı Nedir?

Evet bu hayattan zevk almayı seviyorsunuz, içinizde karşı koyamadığınız bir spor tutkusu var, kayak merkezine gittiğinizde rüzgarı hissedecek kadar hızlı olmak istiyorsunuz ama her şeyin bir sırası var. Kar sapanı, kayakta kullanılan ilk duruş ve dönüş tekniğidir. Eğer daha önce hiç kayak yapmadıysanız veya başlangıç seviyesindeyseniz ilk öğrenmeniz gereken teknik kar sapanı olacaktır.

Kar Sapanı Nasıl Yapılır?

Kar sapanının mantığı hız kazanmamaktır. Bu teknikle kayak yaparken asla belirli bir hızın yukarısına çıkamazsınız. Bu yüzden kar sapanı tekniği, başlangıç seviyesi için daha güvenli bir seçenektir. Eğer profesyonel bir kayakçı değilseniz kayak yaparken hızınız ne kadar fazlaysa kontrol o kadar zor olur. Bu yüzden kar sapanı, size bir hız limiti getiren temel bir kayış tekniğidir.

Kar sapanı tekniğinde dizler birbirine uzak ve hafif bükük bir şekilde durur. Ayaklar hafif içe doğru çevrilerek kayak uçları kapalı bir hale getirilip ters V şekli oluşturulur. Böylece kayaklar zemine çapraz bir şekilde pozisyon alacağı için bir sürtünme kuvveti oluşturarak fren görevi görür. Kollar ise dengeyi daha iyi sağlayabilmek için önde durur. Fakat kayaklar birbirine paralel bir şekilde durursa sürtünme kuvveti en aza iner ve bu size kontrol etmesi güç bir hız kazandırır.

Kar sapanı başlangıç seviyesinde kayanların temel kayış pozisyonuyken; profesyonel kayakçıların en temel yavaşlama ve durma tekniğidir. Kayak yaparken bir şekilde hız kazansanız bile hemen kar sapanı pozisyonuna geçip kendinizi yavaşlatabilirsiniz. Bu yüzden sakinliği korumak kayak sporunda oldukça önemlidir.

ski2
Kayak kıyafetlerimiz için tık tık!

Kar Sapanı Yaparken Nasıl Dönülür?

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra artık hareket ediyorsunuz demektir. Şimdi direksiyonu kontrol etmeyi öğrenmenin vakti… Kar sapanı tekniği ile kayarken nasıl dönebilirsiniz? Hem kayaktan daha çok keyif almak, hem de hız kontrolünü elden bırakmamak için S çizerek gitmeyi denemelisiniz. Bunun için de dönüş yapabilmek gibi temel şeyleri biliyor olmak gerek. Kar sapanı yaparken dönmek istediğiniz yönün dış tarafına ağırlık aktarılması gerekir. Mesela sola dönmek istiyorsanız sağ taraftaki kayağın arkası topuktan dışarı doğru ittirilir ve aynı zamanda omuz baskısı yaparak ağırlık buraya verilir. Aksi yönde dönmek istediğinizde de bu hareketin tam tersi uygulanır.

Kayak Yapmaya Başlamadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kayak yapmaya başlamadan önce birtakım hazırlık aşamasından geçmeniz gerekiyor. Eğer yeni bir şey deniyorsanız bu şeye temelden başlamak en iyi yoldur. Koşmayı öğrenmeden önce yürümeyi, yürümeyi öğrenmeden önce de emeklemeyi öğrenmelisiniz. Kayak yapmaya başlamadan önce bazı ekipmanlara sahip olmanız gerekir. Kayak, kayak ayakkabısı ve kayak batonu, kayak sporunun en temel ekipmanlarındandır. Yabancı olduğunuz bu ekipmanlara öncelikle uyum sağlamalısınız. Bunlarla yürümeyi hatta ayakta durmayı öğrenmelisiniz. Çünkü kayak takımını bağladığınızda bunlar vücudunuza yeni eklenen birer uzuv gibi olacak ve sizin bu yeni uzuvlara alışmanız gerekecek.

Öte yandan kayak bağlaması nasıl yapılır, kayakta nasıl denge sağlanır, ayakta nasıl durulur, olası bir düşme durumunda düştükten sonra nasıl kalkılır gibi şeyler de kaymaya başlamadan önce öğrenilmesi gereken şeyler arasında.