2019’un ilk ayını sonlandırmaya hazırlandığımız şu günlerde, sadece bahar ve yaz aylarında pedallayan pedalşörlerin kan akışları hızlanmıştır şüphesiz. Siz de mi onlardansınız? Peki ya bisikletiniz yaz’a hazır mı? Kışın dinlenmeye bıraktığınız bisikletleri artık yavaş yavaş ortaya çıkarma zamanı geliyor.

Araçlarda olduğu gibi velespitlerde de periyodik bakımlar vardır. Bu bakımların aralığı kullanım şekline ve sıklığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ama mevsim geçişlerinde, uzun süredir kullanılmayan bisikletlerde bakım kesinlikle aksatılmamalıdır.

Tüm kış boyunca odanızda duran bir bisikleti ele alalım. Tüm kış odada durmanın acısını çıkartırcasına bineceğiniz bir yaz sizi ve velespitinizi bekliyor olsun. Kış boyunca bu günleri bekleyen sessiz yoldaşınızın ihtiyacı olan genel bakımda neler olmalı gelin beraber bakalım.

VİTES ve FREN AYARLARI

bakım 2
Bisiklet bakım ve tamir ürünlerimiz için tıklayın!

Uzun süre durmaya bağlı olarak vites ve fren ayarlarınız yapmış olduğunuz ince ayarlardan uzaklaşmış olabilir. Ayrıca sıcaklık/soğukluk gibi dış etkenler de ayarlarınızda bozulmalara yol açabilir. Bu yüzden genel bakımda ilk olarak vites geçişlerinin kontrol edilmesi ve fren ayarlarının dikkatlice elden geçirilmesi gerekmektedir.

Bisikletiniz v fren ise; pabuçların paralel hareket ediyor olması ve kaliteli bir frenleme için jantı iyi kavraması gerekmektedir. Pabuçların ayarlanmasının yanı sıra fren kablolarının da kontrol edilmesi gereklidir. Tellerde paslanma, gevşeme, eskime gibi durumlarda hiç riske girmeden yeni tel takılması fren kalitenizi ve güvenliğiniz için önemlidir.

Vites geçişleri…  Viteslerde de geçiş problemi, kendiliğinden vites geçişi ya da iki vites birden atlama gibi sorunlar yaşanabilir. Bu problemleri  de aktarıcılarınızdaki high-low vidalarında (vidaların üzerinde H-L olarak yazar) ince ayar yaparak ve gerekiyorsa arka aktarıcınızdaki gerginlik kısmında ayar yaparak giderebilirsiniz.

ZİNCİR

zincir
Zincir modellerimiz ve yedek parçaları için hemen tıklayın!

Vites geçişlerinin rahatlığı ve viteslerin akışkanlığı zincir ile doğru orantılıdır. Zinciriniz yağ durumu ve temizliği bakmanız gereken ilk nokta. Zincirde paslanma gibi bir durum yok ise suyla ya da özel solüsyonlarla temizliğini yapmanız ve ardından yeterli miktarda yağlamanız gerekmektedir. Her baklaya bir damla gelecek şekilde yağlamak yeterlidir. Bir tam tur attırdığınız aman yeterli miktarda yağlamış oluyorsunuz zaten. Zincir temizliği sırasında zincir için üretilen fırça ve kompakt aletleri kullanmanız işinizi kolaylaştırdığı gibi detay temizlik yapmanızı da sağlar.

BAĞLANTI NOKTALARI

Gidon boğazı bağlantı vidaları, frenimiz disk fren ise kaliper üzerindeki vidalar, sele borusu&sele rayı üzerindeki vidalar, suluk kafesinin vidaları, fren kollarının vidaları kontrol edilmelidir. Herhangi bir gevşeme var ise alyan ile sıkılmaları önemlidir.

AKORT AYARLARI

akort
B’twin Jant Teli Anahtarı – Detaylar için tıklayın!

Bisikletimizin yere temas eden parçası tekerlerimiz… Jantlarımızın akortu sürüş güvenliği açısından çok önemlidir. Ön ve arka tekerleri hızlıca çevirerek akort ayarına ihtiyacımız olup olmadığını rahatça anlayabiliriz. Eğer lastiklerde bir yalpalama varsa akort ayarının vakti gelmiş demektir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Akort işi oldukça ince ve teknik bir iş olduğundan kendinizden emin değilseniz uzman bir ele vermeniz yerinde verilmiş bir karar olacaktır.

GÖBEKLER

Webp.net-gifmaker

Ön ve arka göbekler bisikletin çok kurcalanmaması gereken yerleri olmakla beraber uzun ve sert sürüşlerden sonra gelen uzun dinlenmeler sonrasında kontrol edilebilir. Göbekler bisikletin akışkanlığını doğrudan etkileyen parçalardır. O yüzden kusursuz çalışması sürüş kaliteniz açısından önemlidir.

Ön ve arka göbekler kendi arasında rulmanlı ve bilyali olmak üzere ikiye ayrılır. Rulmanlı göbeklerin akışkanlığı bilyalılara göre çok daha fazladır. Ayrıca mevcut hızı daha uzun süre koruyarak da akışkanlığını ispat eder.  Fakat esneme paylarının olmaması kimi kullanıcılar için dezavantaj olarak kabul edilmekle beraber, bilyalı göbeklerin istenildiği zaman daha kolay değişiminin sağlanabilmesi artı olarak görülebilmektedir. Ek olarak; bilyalı göbeklerde bilyaların yatağı aşındırması durumu da göz ardı edilmemelidir.

Göbeklerle alakalı kısa ve öz bilgilendirmemiz yaparak aslında bakımlarıyla ilgili de öz bilgiyi vermiş olduk. Özet geçersek; bilyalıların temizliği, bilyaların ve yatağın temizlenmesiyle gerçekleştirilebilir. Rulmanlı göbeklerin temizliği ise; rulmanın çıkarılması daha zor olduğu ve titiz olunması gerektiği için bilyalıların temizliğine göre meşakkatlidir.

DIŞ LASTİKLER

Kullandığımız bisikletin türü ne olursa olsun, dış lastiğimizin kondisyonunun tam olması hem güvenliğimiz hem de sürüş kalitemiz açısından önemlidir. Zemini düz yolda ve manevralarda kusursuz kavraması yani yol tutuşu lastiğin kondisyonu ile alakalıdır.

Lastiğin yüzeyinin aşınmamış olması, dişli ise dişlerin erimemiş olmaması kondisyonun iyi durumda olduğunu gösterir. Ama tam tersi ise lastiği değiştirmekte fayda var.

AMORTİSÖR SİSTEMİ

Bisikletiniz mtb (dağ bisikleti) ise amortisöre de bakmanız iyi olacaktır. Havalı bir maşaya sahipseniz amortisör pompası ile maşa içindeki havanın durumunu kontrol edebilir ve kilonuza göre gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz.

Standart bir dağ bisikleti maşası ise ve major bir problem yoksa, varsa kilitleme mekanizması ve rebound ayarlarını kontrol edebilir ve yaylanmasına bakabilirsiniz.

Yukarıdaki kontrollerden sonra kadronuzu degreaser ya da wd-40 gibi kimyasallar ile temizleyip sezona iddialı bir giriş yapabilirsiniz (:

Bisikletinizin genel bakımlarını mağazamız atölyelerinde uzman atölyecilerimize yaptırabileceğinizi hatırlatır, herkese güzel bir bisiklet sezonu geçirmesini dileriz.

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!