Buz pateni, altı kızaklı özel patenlerle buz zeminde yapılan ve dünya çapında turnuvaları düzenlenen oldukça estetik ve iyi eğitim gerektiren bir spor dalıdır. Genellikle çocuk yaşta başlanan bu spora özgü buz pateni modelleri ve buz pateni kıyafetleri, küçük çocuk bedenlerinden yetişkinlere kadar birçok farklı seçeneği sporculara sunar. Özellikle spora küçük yaşlarda başlanması nedeniyle seçilecek buz pateni modellerinde özenli davranmak ve sporun kendi hareket kapasitesine uygun kıyafetleri seçmek, kişinin ilerleyen spor hayatında da olumlu etkilerini gösterir. Bu nedenle buz patenine güvenli bir başlangıç yapabilmek için doğru buz pateni ve kıyafet seçimini es geçmemek, deneyimli sporcular tarafından tavsiye edilen bazı ipuçlarını takip etmek gerekir.

Webp.net-gifmaker
Oxelo buz pateni modellerimiz için hemen tıklayın!

Önceliğiniz Güvenliğiniz Olsun

Kayarak yapılan sporlardan biri olduğu için dikkat edilmesi gerekenlerin başında güvenlik gelir. Birçoğumuz oldukça etkileyici ve keyifli olan bu aktiviteyi yaparken rahat olmayı ve üzerimizde herhangi bir fazlalık hissetmemeyi tercih ederiz. Fakat yeni başlayanlar için ilk defa buz üzerinde durmak oldukça zorlu bir süreç olabilir. Hatta usta sporcular bile meslek yaşamlarının ilerleyen noktalarında kendilerine üst düzey gelen, akrobasi yönü ağır basan ‌antrenmanlar yapabilirler. Bu nedenle buz üzerine çıkarken ve buzda deneyeceğiniz her yeni şey için dizlik, bileklik ve kolluk gibi ekipmanları eksik etmemelisiniz. Yüksek efor gerektiren ve birçok kası aynı anda çalıştıran buz pateninde sporcunun ideal vücut ısısını ‌mümkün olduğunca koruyabilmesi önemlidir. Ter emici özelliği olan kumaştan üretilen tayt ve tshirt veya mayo gibi hareket kısıtına neden olmayan esnek kıyafetler, paten seansları için en uygun kıyafetlerdir.

Ayak Numaranız İdeal Paten Ölçünüzü Söyleyecektir

ice2

Buz patenine başlarken veya farklı seviyelere geçiş yaparken buz pateni seçimi, çalışmalarınızın seyrinde belirleyici rol oynar. Kuşkusuz bol antrenman ve pratik yapmanın gelişmedeki etkisi büyüktür. Fakat doğru ekipman seçiminin önemi de bu noktada yadsınmamalıdır. Tam olarak ayağınıza oturan, seviyenize uygun bir paten seçmek, denediğiniz her hareketi giderek kusursuzlaştırmanıza ve adım adım gelişmenize yardımcı olurken; bol veya gereğinden dar bir paten seçmeniz, dönüşlerinizi, hatta duruşunuzu bile kalitesiz hale getirebilir. Buz pateni modelleri arasından hangisi ayağınıza uygun? Buna ilk olarak seviyeniz karar verecek. İleri ve üst düzey paten modelleri, genellikle çabuk hızlanmaya ve keskin dönüşlere daha kolay izin veren keskin bıçaklardan yapılmaktadır. Bıçak inceliği ve keskinliği profesyonellere göre hazırlanmış bir patenle spora başlarsanız ilk denemelerinizde çabucak başarısız olmanız muhtemeldir. Benzer şekilde üst düzey bir sporcunun da başlangıç seviyesindeki sporcular için üretilen daha yavaş patenlerden istediği verimi alamayacağı kesindir. Eğer buz patenine yeni başlıyorsanız amatörler için özel üretilen çift bıçaklı patenleri deneyebilir ve aşama aşama diğer buz pateni modellerini deneyebilirsiniz.  Bir sonraki aşama ise tam olarak ayağınıza oturan pateni bulmakta… Ayağınızı tam olarak kavrayan bir buz pateni seçmeniz, sağlıklı ve konforlu bir paten seansının ilk koşuludur. Paten ayağınızı tam olarak sarmadığında dengenizi çok daha çabuk kaybedebilir ve düşme tehlikesiyle karşı karşıya gelebilirsiniz.

Hedefe Göre Buz Pateni Seçmek 

Buz pateni seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de buz pateninin dış dokusu ve bıçak çeşitlerine göre sizin amacınızla uyuşup uyuşmadığıdır. Özellikle çocuklar için piyasada birçok buz pateni modeli bulunur. Eğer buz patenine yeni başlayacaksanız veya çocuklarınızı bu spora yönlendirmek istiyorsanız kolay kontrol edilebilen hokey bıçaklı patenler iyi bir seçim olacaktır. Üç tokalı bağlama kısmı ve makinede bilenmiş hokey bıçaklarıyla Oxelo patenler, paten hakimiyeti kazanmak ve hobi düzeyinde buz pateniyle uğraşmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Fakat eğer uzun yıllardır paten kayan ve artistik buz pateni için paten arayan biriyseniz, özel bıçaklarla üretilen farklı modellere yönelmeniz gerekir. Artistik paten tipi bıçaklarıyla denge sağlayan, 2 tokalı tasarımı ve özel  sert dış derisiyle ayağı koruyan Oxelo artistik buz patenleri, hem hız kazanmanızı hem de dengenizi korumanızı kolaylaştıracaktır.

Decathlon’da kadın ve erkek için farklı renk seçenekleriyle üretilen Oxelo buz pateni modellerini bulabilir; kalite ve şıklığı bir araya getiren spor ekipmanlarından dilediğinizi seçerek sporu daha keyifli hale getirebilirsiniz.