Balık tutmak, zorlu bir çalışma haftasından sonra rahatlamak, şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve zihninizi dinlendirmek için harika bir yol. Ancak bu hobi sizin için yeniyse, balıkçılık malzemeleri konusunda biraz kafanız karışabilir. Çünkü piyasada sayısız olta takımı, makine, iğne, makara ve aksesuar çeşidi bulunur ve her birinin de kendine has özellikleri vardır. Hazırladığımız temel bilgiler ve malzemeler, başlangıç aşamasında size bir rehber olabilir.

Olta ve Makara

GIFMaker.org_F1xCAy
Olta çeşitlerimiz için tıklayın!

Oltalar, misinanızı daha uzağa ve daha derine atmanızı sağlamak için kullanılan, esnek fakat dayanıklı malzemeden (tipik olarak fiberglas veya grafit) üretilmiş bir araçtır. Oltalar güçlerine, duyarlılıklarına, hareketlerine (eğilme kabiliyetleri) ve konikliklerine göre sınıflandırılabilirler. Sizin için doğru olanı seçmek, yapacağınız avlanma türüne bağlı olmalıdır. Yeni başlıyorsanız, orta dereceli bir olta kullanabilir, böylece farklı balık türlerini yakalayabilir ve balık, yemi ısırdığında kolayca hissedebilirsiniz. Bir oltanın ideal uzunluğu, boyunuzdan yaklaşık 30 cm daha uzun olmalıdır.

Olta makarasına gelince bu, misinanızı sarmanıza ve avınızı çekmenize yardımcı olmak için oltanıza tutturulmuş bir araçtır. Hafif, ekonomik ve kullanımı kolaydır. Kıyıdan, iskeleden ya da tekneden balık avlamak için oldukça kullanışlıdır.

Olta İpi (Misina)

GIFMaker.org_I7GSQ4
Misina çeşitlerimiz için tık tık!

Yeni bir makara aldığınızda misinayı da beraberinde almış olursunuz ancak, misinanın güçlü bir balık tarafından ısırılması, kırılması veya birbirine dolaşması ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle yanınızda her zaman ekstra ip bulundurmalısınız. Sert çevre koşulları daha ağır ve daha güçlü misinalar gerektirir, temiz sular ise tipik olarak ince ve şeffaf olanları ister, böylece balıklarınız onlardan kaçmaz. Ayrıca kullanıcı dostu ve düğüm atması kolay olan mono filament ipleri de kullanabilirsiniz.

İğne

iğ
Caperlan Chinu Çipura Olta İğnesi – Detaylı bilgi için tıklayın!

Misinanın yanı sıra, farklı büyüklükteki balıkları yakalamak için çeşitli balık iğnelerini de stoklamanız gerekir. Canlı yem kullanırken, küçük iğnelerin balığın ağzına takılması büyük olanlardan daha kolaydır. Çember iğneler yeni başlayanlar için idealdir. Balığın midesine kadar ilerlemez; bunun yerine, balığın ağzının köşesine takılır ve kolayca çıkarılabilir. Ayrıca ayarlamak zorunda kalmazsınız, sadece sarım yapmaya başlamak yeterlidir, balık kendisi oltaya takılacaktır. Tek, çift, daire ve üçlü gibi çok çeşitli iğne tipleri vardır. Ancak balık tutma konusunda acemi iseniz, tekli iğne ile başlamanız en iyisidir. İğne boyutları 32 (en küçük) ile 19/0 (en büyük) arasında değişmektedir.

Yem

Balıkları çekmek için ihtiyacınız olan şey ise tabii ki yem. En iyi seçenek genellikle canlı yemdir. Farklı balık türleri, farklı yem çeşitlerine gelir. En yaygın kullanılan yem solucandır, hemen hemen her tatlı su balığı solucan yer. Diğer seçenekler arasında kurtçuk, mısır, ekmek veya bir parça sosis yer alır. Bunların dışında suni yemlerden de kullanabilirsiniz. Yem çeşitliliği bazı balıkçılar için belirli balık türlerinin avlanmasını kolaylaştırır ve farklı hava ve su koşullarında başarılı olmalarını sağlar. Örneğin, açık renkli yemler güneşli günler ve berrak sular için idealdir, koyu renkli yemler ise bulutlu günlerde ve bulanık sularda kullanılır.

Olta Mantarı (Şamandıra)

am
Şamandıra Bulrag 45 g – Detaylı bilgi için tıklayın!

Şamandıra, yeminizi yüzeye yakın tutmanıza yardımcı olur ve balık yeminizle ilgilendiğinde bunu size bildirir. Bir balık yemi ısırdığında, şamandıranın battığını ya da sallandığını görebilirsiniz. Şamandıraların da birçok çeşidi vardır. En sık kullanılanlar yuvarlak, kırmızı ve beyaz olanlardır. Ancak çok derin sularda kullanmak için uygun değildir. İğneyi suya daha derinlemesine sokmanıza yardımcı olabilecek daha uzun şamandıralar da vardır. Ancak birçoğu gölde, akıntısı az olan, durgun ve sığ sularda kullanmak için daha uygundur. Yüzen, ancak bir balık yeminizi yedikten sonra batacak bir mantara sahip olmak önemlidir, bu sebeple küçük ve daha duyarlı olanları edinmeniz işinize yarayacaktır.

Olta Kurşunu

kur
Caperlan Zeytin Kurşunu – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

İhtiyacınız olan diğer bir önemli ekipman ise olta kurşunudur çünkü tek başına bir iğne ve solucan, çok derine batmayacak kadar hafiftir. Bu yüzden de yeminizi hedeflediğiniz bölgeye gönderebilmeniz ve zemine indirebilmeniz için bir ağırlık gerekir. Olta kurşunları da kullanılan olta makinesine, avlanacak balığın türüne ve av bölgesine göre değişmektedir. Örneğin, olta şamandırası kullanılarak yapılan avlarda genellikle “split” adı verilen model kullanılır. “Damla” modeli ise zeminin taşlı olduğu bölgeler için uygundur ancak, akıntı olan sularda pek kullanışlı değildir.

Bu malzemelerin yanı sıra özel balıkçılık kıyafetleri almayı da düşünebilirsiniz. Örneğin çok cepli bir balıkçılık yeleği, misina ve ufak aletleri yanınızda taşımanızı kolaylaştırırken, balıkçı eldiveni ise yakaladığınız balıkları daha rahat tutmanızı sağlar.