Yaz ya da kış, dış mekân aktivitelerinin olmazsa olmazlarından biri kuşkusuz çantalardır. Hareket kabiliyetinizi kısıtlamadan ihtiyacınız olan tüm malzemeleri ve kişisel eşyalarınızı güvenle yanınızda taşıdığınız bu çok yönlü kullanıma sahip ürünler sayesinde kısa, orta ya da uzun süreli seyahatlerimiz daha keyifli bir hâl alır. Hemen hemen tüm spor dallarında kullanılabilen çantalar, yapılacak spor türüne göre farklılık gösterseler de, en büyük destekçiniz olma özelliği hiç değişmez. Peki, farklı seyahatler ve onlarca spor dalı için özel olarak tasarlanmış bu birbirinden değişik özellikleri olan çantaların ortak özellikleri nedir? Tabii ki aksesuarları! İster gezgin olun, ister doğa sporları tutkunu, ya da salon sporları aşığı; aklınıza gelebilecek her türlü aktivitenizin vazgeçilmezi olan çantalarınızın kullanım özelliklerini arttırmak ve güvenliğini sağlamak için farklı aksesuarlar mevcuttur. Şimdi dilerseniz bu hayatınızı pratikleştirecek çanta aksesuarlarından bazılarına bir göz atalım.

Çantaların Vazgeçilmezi Kilit Sistemleri

kil2
TSA Şifreli Kilit – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

 

Hangi sporla ilgilenirseniz ilgilenin çantalarınızı güvende tutmak sizin de önceliğinizse, dayanıklı bileşenlere sahip şifreli ya da anahtarlı çanta kilitlerine sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu kilitlerle taşıdığınız ister bir valiz olsun, isterseniz bir sırt çantası, dilediğiniz her an kişisel eşyalarınızı güvenle kilit altında tutabilirsiniz. Şifreli ya da anahtarlı kilit arasında seçim yapmak tamamen sizin kişisel tercihiniz olacaktır. Ancak sahibi olacağınız kilidin dayanıklı bileşenlerden yapılmış olması önemlidir. Böylece ihtiyaç halinde spor salonunda dolabınıza koyduğunuz sırt çantasındaki eşyalarınızı ya da havaalanında bagaj bandında beklediğiniz valizinizi koruyabilirsiniz. Aynı zamanda kilidin fark edilir renklerde olması, kalabalık alanlarda çantanızı kolayca bulmanızı kolaylaştırır. Özellikle havaalanlarında parlak renkli kilitler eşyalarınızı güvende tutarken, çantanızı bir bakışta fark etmenizi sağlamaları açısından tercih sebebidir. Bu noktada küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Valiz boyutuna göre ayarlanabilen valiz kayışı gibi kullanımı basit ama çok etkili aksesuarlarla valizinizin açılmasını engelleyebilirsiniz. Valizinize taktığınız valiz etiketi, kaybolma gibi istenmeyen durumlarla karşılaştığınızda; çantanızın bulunması hâlinde sizinle hızlıca irtibata geçilmesini kolaylaştırır.

Hava Şartlarına Uyum Sağlayın 

kılf
Forclaz Sırt Çantası Yağmur Kılıfı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Doğayla iç içe olmayı sevenlerin en az bir kez başına gelmiştir. Yürüyüşünüz veya tırmanışınız esnasında hava bir anda değişebilir. Yağmur kısa süreli bile olsa, bazen çantaları ve içindekileri korumak zor olabilir. Bu gibi durumlarla yanınızda taşıdığınız eşyaları kuru tutmak ve kişisel eşyalarınızın korunması son derece önemli olabilir. Evden çıkmadan çantanızın içinde koyduğunuz, ya da saplarından birinde astığınız su geçirmez çanta kılıfı ile hangi hacimde olursa olsun çantanızı koruyabilirsiniz. Üstelik sağlam bant ve üst kısmındaki bağlama kayışları ile bu ürünü çantanıza kolayca takabilirsiniz. Katlanabilir yapısı sayesinde yer kaplamadığı gibi, poliamit kumaşı nedeniyle son derece hafif olan bu basit ama etkili aksesuar ile keyfiniz kaçmadan etkinliklerinize devam edebilirsiniz.

Decathlon çanta aksesuarları arasında yer alan sırt çantası sıkma perlonu da, su geçirmez çanta kılıfı gibi trekking ya da kamp yapmayı sevenlerin vazgeçilmezidir. Sırt çantanıza mat, çadır vb. eşyalarınızı asabilmeniz için tasarlanan bu aksesuar ile çantanızın içine sığmayacak büyüklükteki eşyalarınızı yanınızda rahatça taşımanıza olanak sağlar. Polioksimetilen malzemeden yapılan dayanıklı tokaları sayesinde, perlonu istediğiniz ölçüde sıkabilirsiniz.

Taşımaktan Keyif Alacağınız Diğer Aksesuarlar

ilk
İlk Yardım&Bakım Seti – Detaylı bilgi için tıklayın!

Tüm sporseverlerin önceliği olan güvenliğin, olmazsa olmaz ekipmanları arasında yer alan ilk yardım & bakım seti beklenmedik durumlar için tasarlanmıştır. Acil durum battaniyesinden tutun da fener ve düdüğe kadar pek çok materyali bulunduran bu kiti çantanızda bulundurmak isteyebilirsiniz. Farklı spor dalları için tasarlanan farklı modelleri olan bel çantası da pek çokları için vazgeçilmezdir. Yaptığınız aktiviteye ara vermeksizin öncelikli eşyalarınıza her an erişmenizi sağlayan bu çantalar, ayarlanabilir elastik kemeri sayesinde her türlü vücut tipine uyum sağlar.

Hangi sporla ilgilenirseniz ilgilenin, ekipman ve aksesuar seçimi doğru yapmalısınız. Doğru aksesuarlar ile hem güvenliği elden bırakmamış olacak, hem de spordan daha fazla keyif alacaksınız. Bazı aksesuarlar hareket özgürlüğü sağladığından sporun vereceği hazzı daha yoğun yaşayabilirsiniz.