Son yıllarda özellikle ünlü isimlerin de yönelmesiyle birlikte spor dünyasında adından sıkça söz ettiren Cross Training, hem kullanılan malzemelerin sıradışılığı hem de klasik kapalı alan ve açık alan sporlarından ayrılan teknikleriyle, özellikle spora yeni başlayan kişilerin dikkatini çeken nitelikte… Peki Cross Training’i diğer sportif aktivitelerden ayıran özellikler, uygulama esnasında kullanılan ekipmanlar ve Cross Training sporcuların sahip olması gereken malzemeler neler? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtını bulalım.

Cross Training Nedir?

cf2
Sporcu besinlerimizi incelemek için tıklayın!

Dünya genelinde birçok sporcu tarafından uygulanan Cross Training, en temel tanımla bir kondisyon ve güç programıdır. Belirli vücut bölümlerini çalıştıran sportif egzersizlerin yerine, her gün değişen antrenman programı ve antrenman metodu sayesinde, spesifik hareketlerle vücudun bütün bölümlerini çalıştırır. Yani Cross Training antenmanına başladığınız anda baştan ayağa tüm vücudunuzu ve kas gruplarınızı dengeli bir şekilde çalıştırmış olursunuz.

Cross Training antrenmanı esnasında yapılan hareketler sayesinde, vücutta fizyolojik ve psikomotor anlamda bir takım değişimler meydana gelir. Bu değişimler doğrultusunda koordinasyon beceriniz en üst seviyeye çıkarken, kardiyovasküler kapasiteniz artar, patlayıcı kuvvet özelliğiniz gelişir ve hareket çabukluğunuz daha seri bir hal alır. Vücudunuz bu gelişmeleri katederken, sizler kullandığınız farklı niteliklerdeki malzemeler ve her anı farklı bir heyecan yaşatan hareketler neticesinde son derece verimli ve keyifli dakikalar yaşarsınız.

cf3

Cross Training Ekipmanları Nelerdir?

Cross Training, bünyesinde halter hareketleri, temel cimnastik hareketleri ve atletizm hareketleri barındıran fonksiyonel bir antrenman metodu olması özelliğiyle diğer spor egzersizlerinden ayrılır. Bu sayede Cross Training antrenmanı uygulamak için komplike tasarlanan spor aletlerini kullanmanıza gerek kalmaz. Antrenman programına bağlı kalmak koşulu ile kendi vücut ağırlığınızı, serbest ağırlıkları ve elektriksiz kondisyon malzemelerini kullanarak Cross Training antrenmanı gerçekleştirebilirsiniz.

Yaratıcılıkta ve fonksiyonellikte sınır tanımayan Cross Training, antrenman algınızı etkileyen ve motivasyonunuzu artıran çeşitlilikteki ekipmanların da kullanılabildiği bir spordur. Bu sayede bir tır ya da kamyon lastiğini, belirli tekrar ya da süre içerisinde kaldırarak yer değiştirmesini sağlarken kuvvetinizi geliştirebilir, kalın halatlar üzerinde, iki elinizi kullanarak, yukarı ve aşağı yönlü seri hareketlerle dalgalanmalar oluşturup dayanıklılığınızı artırabilirsiniz. Ayrıca bilek ve ön kol kaslarınızı geliştirmek için, dikey yönlü kalın bir ipe yalnızca kollarınızı kullanarak tırmanabilirsiniz.

Herkese Hitap Eden Spor

Sporcu seviyesine ve sporcu yaşına uygun olarak kişiselleştirilebilir antrenman içeriği sunan Cross Training, sporseverler için ideal egzersizler sunar. Fonksiyonel antrenman metodu sayesinde hem daha sağlıklı olmak ve formda görünmek isteyenler hem de günlük yaşamın yoğunluğu karşısında fiziksel dirence sahip olmak isteyen bireyler için son derece uygundur. Cross Training, alanında kendini geliştirmiş bir antrenör eşliğinde hazırlanan antrenman programına uyularak yapıldığı takdirde, bireyler için riskten uzak, güvenilir ve hızlı sonuç elde edebilebilecekleri bir antrenman süreci sağlar.

Doğru Çalışmayla Hızlı Sonuç

cf4
Ağırlık setlerimizi incelemek için hemen tıklayın!

Her geçen gün forma kavuşan bir vücut istiyorsanız Cross Training tam size göre! Yoğun egzersizlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan Cross Training antrenman programı, alanında uzman bir eğitici yardımıyla doğru metodlarla yapıldığında hızlı sonuç verir. Antrenman öncesinde mutlaka genel ısınma ve bedensel egzersizlerin yapılması, gerçekleştirilecek olan antrenmanın verimliliğini artıracağı gibi, karşılaşılabilecek fiziksel olumsuzlukların da önüne geçer. Dolayısıyla her Cross Training antrenmanından önce, mutlaka kas, bağ ve eklemlerinizi harekete hazırlayacak olan genel ısınmanızı ve bedensel egzersizlerinizi yaparsanız iyi olur.

Ön hazırlık sürecinin ardından, temposu ve hareket dinamiği her gün değişen antrenmanlarınıza başladığınızda vücudunuz yaptığınız hareketlere anında tepki göstererek şekillenmeye başlar. Egzersizler süresince nabzın ve metabolizmanın hızlanmasıyla salgılanan hormonlar neticesinde, hedeflediğiniz ideal vücut şekline ve ölçülerinize kavuşursunuz.