Yoga; beden, zihin ve nefesin ahenkli uyumunu sağlayan çeşitli hareketlerden oluşan bir sistemdir. Sizin için uygun olan yoga stilini keşfettikten sonra zamanla yoga hareketlerinde uzmanlaştığınızı farkedebilirsiniz.

yoga2
Yoga mat çeşitlerimiz için hemen tıklayın!

Yoga kelimesi; dikkatini toplama, bir araya getirme, birleşme ve birlik anlamına gelen Sanskritçedeki yuj kökünden türemiştir. Yoga sistemi kişinin, doğru beslenerek, doğru nefes alarak, doğru duruşta kalmasını sağlayarak zihin karışıklıklarını da sakinleştirmeyi amaçlar. Yoga her yaştan insanın gerçekleştirebileceği bir uygulamadır. Çocuklar, hamile kadınlar, gençler, yetişkinler ve 65 yaş üzeri insanlar uzman bir eğitmen yardımıyla kendilerine uygun yoga stilini bulabilir ve yogaya devam edebilir. Yogada kişi kendi bedenini, zihnini ve nefesini kullanarak zamanla korkularından arınır. Bedeninin ve zihninin sınırlarını özgürleştirir. Bunu yaparken nefes, beden ve zihni kullandığı için kişi zamanla yoga pozlarında ustalaşır, yoga uygulayan kişinin hayal gücü genişler ve anda kalmayı öğrenir. Klasik yoga sistemi olan Hatha yoga günümüzde modern yoga stillerinin doğmasına sebep olmuştur. Sanskritçede ay ve güneş anlamına gelen hatha; insan bedeninde vücudun sağ ve sol yanının, yani eril ve dişil yanının dengede kalmasını sağlar.

Size hitap eden yoga stilini birkaç derse katılarak keşfedebilirsiniz. Hareket ve aksiyondan hoşlanan yoga severler, vinyasa denilen birbirine seri hareket geçişlerinden oluşan yoga stilinden genellikle hoşlanırlar. Yoga dersi boyunca size tarif edilen yoga hareketlerini yapmaya çalışırken, doğru nefes almayı da öğrendiğiniz için ders sonunda günlük sorunlarınızı hatırlamadığınızı fark eder, kendinizi rahat ve mutlu hissedersiniz. Omurgalarınız ve eklemleriniz pozlarla açılır ve nefesle bedeninize giren oksijen vücudunuzda enerji artışı sağlar. Sakinlikten hoşlanıyorsanız, yin yoga ve restoratif yoga stilleri sizin için uygun olabilir. Yin ve restoratif yoga stilleri genellikle; battaniye, blok ve kayışlar kullanılarak yapılır. Kişinin bağ dokularının zamanla onarılmasını, derin rahatlık ve gevşeme yaşamasını sağlar. Aksiyon sevenler için son yılların gözde yoga stillerinden bir tanesi de hamak yogasıdır. Özel taşıyıcı bir hamakla gerçekleştirilen yoga hareketleri ile kişi eğlenir, kas ve eklemleri oldukça rahatlar. Çocuklar ve hamile kadınlar da uzman eğitmenler eşliğinde keyifle çocuk ve hamile yogası yapabilirler.

En etkili yoga hareketleri nelerdir? 

en

Yogada her poz, kişinin yoga hareketini yapabilme kapasitesine göre kişiye zamanla fayda sağlar. Kişiler yoga pozlarını öğrenirken basitten zora doğru bir yol izlemelidir. Yoga hareketleri sürekli pratikle bedene yavaş yavaş öğretilerek, kişinin zamanla pozda ustalaşması sağlanır. Yoga pozunun faydalarını aslında kişinin ihtiyaçları belirler. Denge kurmakta zorlanıyorsanız öncelikle ayakta yapılan ağaç ve savaşçı pozlarını deneyerek zamanla güçlü bir dengeye sahip olabilirsiniz. Ters duruşların hayal gücünü artırdığı vücuttaki kan akışını düzenlediği bilinmektedir. Baş duruşu, aşağı bakan köpek pozu, dağ duruşu gibi pozlar, kişinin rahatlamasını ve  zihninin sakinleşmesini sağlar. Hayatta cesaret ile ilgili problem yaşıyorsanız, kobra, dhanurasana, shalabasana gibi geriye bükülme pozlarını deneyebilirsiniz. Bu pozlar hem sırtınızın esnemesine ve açılmasına sebep olur hem de zamanla kaybettiğiniz cesaretinize kavuştuğunuzu görebilirsiniz. Dolayısıyla aslında pozun faydasını bir anlamda sizin ihtiyacınız belirler. Tabii ki her poz her kişiye uygun olmayabilir. Eğer bir sağlık probleminiz varsa yogaya başlamadan önce muhakkak bir uzman hekime yoganın size uygun olup olmadığını danışın. Doktorunuz uygun gördükten sonra uzman bir yoga eğitmenine sağlık problemlerinizden bahsetmeniz sizin yararınıza olur. Eğitmeniniz sizin ve sağlığınız için en iyi pozu ve ders içeriğini bu sayede belirler.

Yoga taytının özellikleri nelerdir?

Webp.net-gifmaker
Tüm yoga kıyafet çeşitlerimiz için tıklayın!

Yoga yaparken hareketlerinizi kısıtlamayacak rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Bu kıyafetler ne çok sıkı ne de çok bol olmalıdır. Bol kıyafetler baş aşağı duruşları zorlaştırabilir. Çok dar kıyafetler ise hareket özgürlüğünüzü kısıtlayabilir. Bu sebepten yoga için tasarlanmış yoga kıyafetlerini tercih edebilirsiniz. Yoga taytları yüksek belli yapıları, nefes alan kumaşları, ağ kısmındaki ek parça diğer taytlardan farklı olarak tasarlanır. Yoga tayt modellerini daha detaylı incelemek için decathlon.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yoga ekipmanları nelerdir?

Webp.net-gifmaker
Yoga matı ve aksesuarları için hemen tıklayın!

Yoga yaparken sahip olmanız gereken en önemli ekipmanlardan biri yoga matıdır. Yoga matları uygulanan yoga stillerine göre çeşitli inceliktedir. Hafif yoga stillerini deneyen kullanıcılar mat alırken 8mm matları tercih etmelidir. Dinamik yoga stillerini deneyen kullanıcılar 5mm’ye kadar matları daha rahat kullanabilir. Yoga yaparken bir diğer hayat kolaylaştırıcı ekipman yoga bloklarıdır. Bloklar vücudunuzu desteklemenizi sağlar ve bazı duruşlarda bedeninizin pozu öğrenmesi aşamasında denge kurmanıza yardımcı olur. Yoga kayışları özellikle geriye esneme pozlarında ayaklara takılarak hareketin düzgün bir şekilde yapılmasını sağlayan ekipmanlardan biridir. Üzerindeki klips sayesinde uzunluğu isteğe göre ayarlanabilir. Yoga yapan kişi zamanla ekipmanlarla yoga hareketlerinde daha hızlı ustalaşabilir. Yoga ekipmanları seçeneklerini daha detaylı incelemek ve satın almak için Decathlon mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

Decathlon hesaplılara özel sürprizimiz de var 🙂

2019 yılı içerisinde yogauni.com aylık üyeliği, tüm üyelik süreniz boyunca %25 indirimli!

Ayrıntılı bilgi için hemen tıklayın!