İdeal bir yağ ve kas oranı; sağlıklı bir vücut ve zindelik için en önemli unsurların başında geliyor. Fazla kilonuz yoksa bile bu, sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu noktada rutin spor yapmak, düzenli uyku ve sağlıklı beslenme en önemli kurallardan. Yoğun bir çalışma temposuna sahipseniz, spor salonuna gitmek için gerekli vakti yaratamıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum sağlıklı, sıkı, kaslı ve fit bir vücuda sahip olmanıza engel değil! Ev konforunda, kendinizi zorlamadan yapacağınız egzersizler sayesinde istediğiniz vücuda kavuşabilir, daha sağlıklı bir hayat yaşarken, yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Evde Kullanılabilecek Spor Ekipmanları

Spor yapmak, sağlıklı fit bir vücuda sahip olmak için spor salonlarına gitmek ya da gruplarla çalışmak şart değil. Spor tutkunları için evinizin konforunda spor yapmak adına üretilmiş olan, az yer kaplayan spor malzemeleri ile istediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz. Özellikle spora ayıracak vakti olmayan kişilerin fit ve sağlıklı kalması için evde yer kaplamayan, işlevsel spor malzemeleri ile düzenli spor yapması yeterli. Vücut geliştirmek için ya da vücudun sıkılaşması için en önemli detayların başında elbette fitness ekipmanları ve spor malzemeleri geliyor. Bu ekipmanlardan bazıları:

Kettlebell

ket
Kettlebell çeşitlerimiz için tıklayın!

Vücudu en çok çalıştıran, birçok kası kısa sürede çalıştırabilmesi ile tercih edilen ekipmanlardan biri.  Kettlebell ile egzersiz yapmak için iki elinizle, avuç içleri size dönük olacak biçimde ağırlığı kaldırın. Kettlebell’i göğüs hizanıza kadar getirmek için kalçanızı dışarı doğru çıkartın. Hareketi 10’ar defa 3 set tekrarlayın. Set aralarında 30 saniye dinlenmeyi unutmayın. Kısa sürede 500’e yakında kalori yakmanızı sağlayan bu hareket aynı zamanda göğüs kaslarınızı da çalıştıracak.

Pilates Egzersiz Çemberi

ember
Pilates çemberlerimiz için hemen tıklayın!

İç bacaklarınızı sıkılaştırmak ya da inceltmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan spor ekipmanı pilates egzersiz çemberi. Pilates egzersiz çemberi ile kısa sürede daha güçlü ve sıkı bacaklara sahip olabilirsiniz. Orta seviyede olan bu egzersizi yaparken; matınızın üzerine yatın. Ardından pilates çemberini iç bacaklarınıza yerleştirip bacaklarınızı 60 derece havaya kaldırın. Bu sırada karnınız ve bacaklarınız sıkı olmalı. Bu pozisyonda çemberi sıkıp bırakın. Bu egzersizisi her gün 4 set yaparak, kısa sürede daha sıkı iç bacaklara kavuşabilirsiniz. Setlerin arasında 30 saniyelik dinlenme molaları vermeyi unutmayın.

Stepper

stp
Stepper modellerimiz için tıklayın!

Stepper da evinizde bacaklarınızı çalıştırmanız için en uygun spor ekipmanlarından biri. Özellikle kalça ve bacak şekillendiren bu alet; merdiven çıkma aktivitesini evinizin ufak bir alanına taşıyor. Televizyon izlerken, kitap okurken ya da yemek yaparken aletin üzerine çıkıp, merdiven çıkar gibi bacaklarınızı hareket ettirmeniz daha sıkı kalça ve bacaklar için yeterli.

Medicine Ball

med

Medicine ball ise farklı kas gruplarını çalıştıran, evde yer kaplamayan, birçok farklı fitness hareketinde kullanılabilen ekipmanlar arasında. Ağırlık topu olarak da bilinen medicine ball malzemeleri ile çömelme hareketlerinin daha da yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Squat yaparken ağırlık topunu iki elinizde tutup, sırtınız dik, dizleriniz ayaklarınızı geçmeyecek şekilde sandalyeye oturur gibi çömelip kalkın. Bu hareketi 3 set yapın. Setler arasında dinlenmeyi unutmayın.

Barfiks Demiri

bar
Kas geliştirme barfiks barı 100 cm – Detaylı bilgi için tıklayın!

Eğer ev ortamında hem spor malzemeleri yer kaplamasın istiyor, hem de omuz, kol ve sırtınızı çalışmayı düşünüyorsanız; bunun için barfiks demiri edinmeniz gerek. Üst vücudunuzu çalıştırmanızı sağlayacak olan barfix demiri; oda kapınızın üzerine asılabilir ve kolayca kurulabilir özellikte olmalı. Barfix demirleri ortalama 100 kilograma kadar ağırlık kaldırabilir. Demiri kapı eşiğine monte ettikten sonrası çok basit! Kollarınızla kendi ağırlığınızı yukarı doğru kaldırmanız sayesinde kısa sürede omuz, göğüs ve sırt kaslarınız gelişecek.

Spor Matı

mat
Stüdyo Dinamik Yoga Matı 5mm – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Bu malzemelerin dışında elbette en önemlisi tüm fitness hareketlerini üzerinde yapacağınız bir spor matı. Bu matlar üzerinde pilates yapabilir, evinizde yer kaplamayacak spor ekipmanları ile spor salonuna gitmeden, oldukça sıkı, fit, kaslı ve şekilli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Tüm bu spor ekipmanlarınızı, spor çantanızda ve evinizdeki ufak saklama alanlarında bile rahatlıkla saklayabilirsiniz.