Yüzme, bir spor dalı olarak çocukların fiziksel olduğu kadar zihinsel ve duygusal gelişimlerine de katkı sağlıyor. Bazı yöntemler ile yüzme eğitimi iki aylıkken başlasa da uzmanlar ideal yüzme yaşı olarak 4-8 yaş aralığını işaret ediyorlar. Bununla beraber her çocuğa yüzme sporunun sevdirilmesi gerektiğinin üzerinde duruyorlar. Özellikle küçük yaşlarda daha kolay öğrenilmesinin sebebi, çocuklar için doğal bir spor olması. Bununla birlikte diğer sporlara göre sakatlanma riski de daha düşük.

Küçük Yaşta Yüzme Öğrenmenin Fiziksel Faydaları

sw2
Çocuk mayo çeşitleri için hemen tıklayın!

Yüzme, çocuklarda dengeyi kurma ve koordinasyon mekanizmasını harekete geçirerek motor becerilerin artmasına, sinir sisteminin gelişmesine yardımcı oluyor. Vücudun tamamının çalışması, kasların birlikte hareket etmesini sağlayarak kas ve kemik gelişimine katkı sağlıyor. İskelet sistemi gelişimi, özellikle küçük yaşlarda çok büyük önem taşıyor. Çünkü ileriki dönemlerde, çocukluk döneminde yaşanan iskelet sistemi gelişimi, duruş ve esneklik etkisini sürdüyor. Güçlü ve eşit oranda gelişmiş bir sisteme sahip olmak sonraki yıllarda sakatlanma riskini de azaltıyor.

Ayrıca beden hareketleri, kan dolaşımını artırarak çocuklarda yaşanması muhtemel kalp ve damar hastalıklarını önlüyor. İlerleyen yıllarda yüzme sporuna devam edilmesi halinde de bu önleyici süreç devam ediyor. Çocuklar yüzerken düzenli nefes alıp vermeyi öğrendikleri için akciğerlerinin gelişimi de bu süreçten olumlu olarak etkileniyor. Akciğer gelişimi ve kapasitesi de ileriki dönemlerde hayatı etkileyen bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde modern insanın sorunlarında başı çeken hareketsizlik, artık çocukları da etkileyen bir faktör. Bu sebeple çocuklarda yaşanan obezite sorunları gün geçtikçe artıyor. Yüzen çocuklar da hareketsiz kalmadıkları için sürekli yeme istekleri azalıyor ve halihazırda bu sorunla baş etmeye çalışan çocuklar da yüzerek daha kolay kilo verebiliyor. Benzer şekilde farklı yeme bozuklukları olan çocuklarda da hareket etmeye bağlı olarak beslenme alışkanlıkları düzene giriyor.

Psikolojik ve Duygusal Etkileri

sw3
Çocuk kolluk modellerimiz için hemen tıklayın!

Zihinsel ve duygusal gelişime gelecek olursak, yüzdükten sonra serotonin -diğer adıyla- mutluluk hormonu salgılanması, çocukların iyi hissetmesini sağlıyor. Bu durum, zihin berraklığını ve dinçliğini beraberinde getiriyor. Sonuç olarak, çocukta sakin olma, sağlıklı düşünme gibi özellikler gelişirken uyku bozukluğu gibi sorunlarda da gerilemeye sebep oluyor. Suyun içerisinde bulunma, çocuğu farkında olmadan suyun kaldırma kuvveti, basınç gibi birçok fizik kuralıyla tanıştırıyor. Böylece bu konularda bilinç geliştirip özellikle vücut hareketlerini daha doğru tanımlayabiliyorlar.

Çocukların küçük yaşta yüzmeye başlaması, özgürlük ve bağımsızlık duygularıyla tanışmalarını sağlıyor. Özgüvenini destekleyerek sosyal olarak daha sağlıklı bir noktaya getiriyor. Özellikle toplumda en büyük sosyal problemlerden biri olarak görülen özgüven sorunu, çocukluk çağında üstesinden gelinirse bireyleri çok farklı bir geleceğe taşıyabiliyor.

En Önemli Nokta Güvenlik

Webp.net-gifmaker
Çocuk yüzme ürünlerimiz için hemen tıklayın!

Tabii ki yüzme sporuna başlarken en önemli noktalardan biri de gerekli güvenlik önlemlerini sağlamak. Bu konu hem çocuklar hem de ebeveynler için büyük önem taşıyor. Çocuğun yüzme eğitimine başlayacağı yerin fiziksel yeterlilikleri ve eğitmen seçimi konusunda ebeveynler çok dikkatli olmalı ve detaylı bir araştırma yapmalı. Güvenli bir merkezde, güvenilir bir eğitmenle antrenmanlar başlarken yüzme ekipmanlarına da görev düşüyor. Yüzme aksesuarları, çocukların güvenliğini sağlamanın yanında onlara bu sporu sevmeyi de öğretiyor.

Aksesuar seçimi sırasında eğitmenin görüşüne ek olarak çocuklar için uygun tasarlanmış ve antrenman boyunca hareketlerini destekleyerek yaptıkları sporun faydalarını hissedebilecekleri tercihlerde bulunmalısınız. Bu sayede minik yüzücüler eğlenirken kendilerini engellenmiş hissetmemeli ve yaptıkları sporun tüm faydalarını görmeliler.

Decathlon’da çocuklar için özel olarak üretilen, onlara yüzmenin tüm keyfini ve yararını yaşatacak olan ürünleri bulabilirsiniz.