İlk olarak 1700’lü yılların sonlarına doğru Fransa’da şekillenen bisiklet, hiç şüphesiz ki form itibariyle bugüne kadar birçok aşamadan geçti. Bugün geldiği noktaya baktığımızda, birbirinden farklı birçok disiplin ve teknoloji ile paralel gelişim gösteren birçok model görmekteyiz.

Bu disiplinler arasında şehir bisikleti ailesine dahil edebileceğimiz bir tür var; katlanır bisikletler! Gelin artısı ve eksisiyle katlanır bisikletleri inceleyelim.

Saklama Kolaylığı

fold
Tilt 500 Katlanır Bisiklet – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Bisiklet sahiplerinin yaşadığı en büyük zorluklardan biri şüphesizki bisikletlerinin muhafaza konusu. Evde kapladığı alan ve son yıllarda ciddi artış gösteren bisiklet ve parça hırsızlığı kullanıcıları düşündürmekte.  İşte tam bu noktada; katlandığı zaman sadece 66 cm yükseklik ve 78 cm uzunluk ölçülerine sahip katlanır bisikletler imdada yetişiyor.

Açık alanlara ya da otoparkınıza bağlamaktansa, evinizin her köşesinde dilediğiniz gibi saklayabileceğiniz katlanır bisikletleri, salonunuzda dekor olarak da kullanabilirsiniz.

Toplu Taşıma ve Katlanır Bisikletler

Maalesef bisiklet kültürünün henüz oluşmadığı bir ülkede yaşamaktayız. Yerel yönetimlerin ve bazı bisiklet derneklerinin kayda değer çalışmaları son yıllarda ciddi oranda artış gösterse de kültürün oluşması ve yerleşmesi için şartların olgunlaşmadığını gösteren bir çok kanıt mevcut. Bunlardan bir tanesi de toplu taşıma araçlarının bisikletlere bakış açısı. Bugün otobüslere bisiklet alınmasının şöförün ruh haline bırakılması, kimi deniz taşıma firmalarının bisikletler için ekstra ücret talep etmesi, bazı raylı ulaşım araçlarına haftanın 2-3 günü bisiklet alınmaması ve şehirler arası trenlerin bisiklet kabul etmemesi en bariz örnekler.

Fakat katlanır bisikletler ile yukarıdaki tüm sorunlara çözüm bulabiliyoruz. Tüm toplu taşıma araçlarına katlayarak dilediğiniz gibi entegre edebileceğiniz katlanır bisikletler, şehir içinde gerçekten büyük avantaj sağlamakta.

Katlanır bisikletleri, kadroyu katladıktan sonra gidonu katlamayarak valiz gibi çekerek de taşıyabilirsiniz. Dilerseniz taşıma çantası temin ederek çanta olarak da seyahatinize eşlik edebilir.

Toplu taşımanın yanı sıra şahsi araçlarımızda da bagaja koyarak dilediğimiz yere kadar araçla gidip, istediğimiz yerde pedallamaya başlayabiliriz. Hatta eve çıkarmadan aracımızın bagajında dahi muhafaza edebiliriz.

fold4

Katlanır Bisikletlerin Diğer Bisikletlerden Farkları Nelerdir?

Katlanır bisikletleri diğer bisikletlerden ayıran en temel özellik elbette kadro geometrisi ve buna bağlı olarak kullanıcının oturuş pozisyonudur. Alçak kadro yapıları, yüksek gidon ve seleleri ile daha dik bir açıyla sürüş imkanı sunar. Sele yüksekliğini boyunuza göre ayarlayabilirsiniz fakat gidon yüksekliği bazı marka ve modellerde sabittir.

Bir diğer fark ; lastik çapları. 14”-24” jant arası bisikletler çocuk bisikleti, 26”,27,5”, 28” ve 29” jant bisikletler yetişkin bisikleti olarak kategorize olurken, katlanır bisikletlerin lastik çapları genellikle 16” ve 20” arasında seyreder. Lastik çapı farkının yarattığı eksiler; daha fazla enerjiyle daha az yol katetmeniz  ve dik yokuşlarda lastik çapının küçüklüğü, kadro geometrisi ve oturuş pozisyonu nedeniyle zaman zaman ön tekerin kalkması gibi tehlikelerin yaşanma olasılığıdır. O yüzden yüksek eğimleri katlanır bisiklet ile tırmanırken dikkatli olmakta fayda var.

Webp.net-gifmaker
Katlanır bisiklet modellerimiz için tıklayın!

Komponentlere gelecek olursak; bu noktada diğer bisikletler ile bir kıyaslama yapmak doğru olmaz çünkü gerek ihtiyaçlar, gerekse de diğer bisikletlerden çok farklı bir kulvarda olması nedeniyle komponent kıyaslaması haksızlık olabilir. Ama vites sayısına değinebiliriz. Katlanır bisikletler genellikle 6 ve 7 vitesli olup, sadece arka vites bulunmaktadır. Katlanır bisikletlerin kullanım alanlarını göz önünde bulundurduğumuzda 6-7 vites ihtiyaçlarınızı kolaylıklar karşılayabilmektedir.

Çocuklar ve Katlanır Bisikletler

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de katlanır bisikletlerin çocuklar için uygun olup olmadığı. Bu noktada en önemli faktör çocuğun boyudur. 145 cm üzeri herkes kolaylıkla katlanır bisikletleri kullanabilir. Fakat 145 cm altı kullanıcılarımız için, sele yüksekliği ve oturuş pozisyonu farklılığı nedeniyle hakimiyet ve ani bir fren anında tehlike oluşabilir.

Şehrin tadını büyük bir keyifle çıkarabileceğiniz katlanır bisikletinize henüz kavuşmadıysanız en kısa zamanda mağazalarımıza gelerek, uzman ekiplerimizin yardımıyla sizin için en doğru bisiklete kavuşabilirsiniz.

Sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!