Bir spor dalı olarak boks, iki sporcunun belirli kurallar dâhilinde yumruklaşarak ringde kozlarını paylaştığı bir mücadeledir. Profesyonel bir biçimde uğraşıldığı gibi amatör olarak da pek çok kişi bu spor dalıyla ilgilenir. Kusursuz sağlık ve zindelik gerektiren bu uğraş, aslında düzenli biçimde gerçekleştirildiğinde, kişilere birçok fayda sağlar. Öncelikle boks, sporcunun ciddi biçimde kalori yakmasını sağlar. Bu hem antrenman hem de ring mücadelesi için geçerlidir. Bir saatlik eğlenceli bir antrenman sonunda yaklaşık 600 kalori yakabilirsiniz. Büyüme hormonu salgılanması nedeniyle kas kütleniz de artar. Bunun yanında çeviklik, koordinasyon ve mukavemet de kazanılır. Boks formunuzu korumanızı sağlarken vücudunuzun direncini de artırır, sadece dövüşmeyi değil kendinizi korumayı da öğrenmenizi sağlar. Aynı zamanda odaklanmayı ve beyninizi kontrol etmeyi de öğretir. Boks sizi dayanıklı kılmanın yanında hayata karşı daha mücadeleci bir tavır takınmanıza neden olur. Bu zorlu spor dalı aynı zamanda zoru başarma hissini de aşılar. Vücudun dengeli bir şekilde çalışmasını sağlayarak sıkılaşmanıza yardımcı olur. Stres gibi çağımızın vebası olan olumsuz ruh halinin, gereksiz enerji ve olumsuzlukların da bu spor sayesinde azaldığına şahit olabilirsiniz. Ciddi bir koruma iç güdüsü kazandıran bu spor, kişinin sosyal hayatta istenmeyen olaylar karşısında da kendisini savunmasını kolaylaştırır ve özgüven artırır. Üstelik antrenmanlar sırasında zamanın nasıl geçtiğini anlamaz ve eğlence dolu dakikalar yaşarsınız.

box2
Boks ekipmanlarımız için hemen tıklayın!

Birinci Adım: Eldivenler 

eld
100 Boks Eldiveni – Detaylı bilgi için tıklayın!

Boks yapmak isteyen ya da ilgi duyup bu spora yeni başlayanların yeni boks ekipmanları edinmeleri gerekir. Ekipman listesinin en başında elbette ki bir çift boks eldiveni olmalı. Bilek kavrama ve teri dışarı atabilme özelliği olan bir eldiven tercih etmelisiniz. Parmaksız iç eldivenler daha ziyade antrenmanlar için uygundur çünkü giyip çıkarılması kolaydır. Bu eldivenler, ellerinizin tahriş olmasına mani olur. Teri emerek ekipmanınızı daha uzun kullanmanıza olanak sağlar. Boks bandajı, el tarak kemikleri ve bileklerin desteklenmesi için kullanılır. Bu bandajlar tekrarlayan vuruş bölgelerindeki tahrişleri ciddi oranda azaltır. Bandajlar bununla birlikte boks eldiveninde oluşan terin emilmesini kolaylaştırarak eldiveninizi kısa sürede deforme olmasını engeller. Bandajları doğru alanlara yerleştirmek sağlıklı bir boks için önem taşır.

Antrenman Ekipmanı

Boks iki boyutu olan bir spor dalıdır. Hem antrenman hem de mücadele aşamaları mevcuttur. Boks antrenmanlarında kullanmak için tasarlanan bazı ekipmanlar da mevcut: Bunları; kum torbası, boks lapası, yumruk topu ve boks setleri olarak sıralayabiliriz. Kum torbasıyla çalışmak boksla uğraşan kişinin kaslarını kuvvetlendirerek vuruş gücünü ciddi boyutta artırır. Boks lapası, antrenmanlarda sporcuları çalıştırmak için antrenörlerin kullandıkları önemli boks ekipmanları arasında yer alır. Farklı hareketlerin öğretilmesi, hız ve koordinasyonun artırılması için kullanılır. Yumruk topu, yumruk çalışmalarını geliştirmek için ideal bir ekipmandır. Boks yapmaya yeni başlayanlar için hazırlanan setler; kum torbası, eldiven gibi ürünlerle kombine edilen komple setlerdir.

Kıyafet Seçimi de Önemli 

Webp.net-gifmaker
Tüm boks ekipmanlarımız için tıklayın!

Boks yapmak için boks kıyafetleri kullanılır. Bu kıyafetler; ayakkabı, atlet, şort gibi parçalardan oluşur. Boks yaparken hareket kolaylığı sağlayan bir sporcu atletine ihtiyaç vardır. Bu atletin geniş kesimli ve hareket özgürlüğü sağlayan tipte olması tavsiye edilir. Bunun yanında boksseverlerin kullanacağı boks şortu da atlet gibi geniş kesimli ve bacakların rahat hareket etmesini sağlar tarzda olması gerekir. Bütün bunların yanında ayak ve bileklerin rahat hareketine imkan tanıyan esnek bir boks ayakkabası da keyfinizi katlayacaktır. Bunun yanında boks karşılaşmalarında çok önemli olan ve kullanılması gereken dişliği de unutmamak gerekir. Dişlik, diş güvenliği için çok önemli ve gerekli bir aksesuardır.