Bisiklet seçimi gerek sele üzerindeki konforunuz için gerekse de beden sağlığınız için oldukça önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Bisiklet alırken bisikleti nerede kullanacağınız, hangi amaçla kullanacağınız ve varsa uzun vadeli planların göz önünde bulundurulması gereken konularında bazılarıdır.

1990’ları yaşayan bisikletçilerin çok iyi bildiği bir şey vardır ki; şehir içinde bisiklet kullanan neredeyse herkesin altında dağ bisikletleri vardı. Tabiri caizse 90’lar furyası bu şekildeydi.

Ama bir süre sonra artık kullanıcılar bilinçlenmeye başladı ve bisiklet tercihlerinde daha doğru seçimler yapmaya başladılar. Ve yıllar geçtikçe bu bilinç daha da gelişti. Bilincin gelişmesine paralel olarak disiplinler de kendi arasında alt aileler oluşturmaya başladı. Örneğin; bugün artık şehir bisikletleri kendi arasında hibrit bisikletler, katlanır bisikletler gibi alt disiplinlere ayrılmakta.

Toplumumuzda her ne kadar bilinç oluşmuş olsa da zaman zaman bazı kullanıcılarımız şehir içinde kullanacak olmalarına rağmen, dağ bisikletlerine yönelebiliyor. Dağ bisikletlerinin daha agresif ve sportif duruşu, şehir bisikletlerine nazaran daha güçlü görüntileri bu yönelimin ana sebepleri.

Şimdi bisiklet seçimi için konuşmaya başlayalım ve ne zaman, nerede hangi bisikleti tercih etmemiz gerektiğini dağ bisikletleri ve şehir bisikletleri özelinde gelin beraber inceleyelim.

Dağ Bisikletleri (MTB)

GIFMaker.org_Zxo26K
Dağ bisikleti modellerimiz için hemen tıklayın!

Dağ bisikletlerinin, ideal kullanım alanları adından anlaşılacağı üzere dağ ve arazi yollarıdır. Yoldan gelen darbeleri absorbe etmesi için amortisör sistemi, zemindeki hakimiyet ve yer tutuşunun sağlamlığı için kalın ve dişli lastikler, bisikletin hakimiyeti için geniş gidon dağ bisikletlerinin en belirgin özellikleridir. Bu özelliklerden tam verim alabilmeniz  ve dağ bisikletinin keyfini gerçekten çıkarabilmeniz için bu bisikletleri ait oldukları yerde kullanmanız gerekmekte.

Şayet asfalt yolda, şehir içinde kullanırsanız yukarıdaki ve daha nice özelliklerin varlığını hissedemeyeceğiniz gibi artı özellik olarak saydığımız tüm fonksiyonlar eksi yöne dönecek ve sürüşünüzü zorlaştıracaktır.

Kalın ve dişli lastikler asfalta sıkı tutunarak akışkanlığınızı düşürecek, amortisör sistemi her pedala basışınızda esneyerek bacaklarınızdan daha fazla güç emecek (kilitlenebilen bir amortisöre sahip olsanız da ağırlığı ile handikap yaratacak) ve bisikletin ağırlığını çok fazla hissederek dizlerinize zarar vereceksiniz. İlk zamanlarda hissetmeyecek olsanız dahi yanlış bisiklet seçimi farklı sorunlara gebedir. İşte tam bu noktada yazımıza şehir bisikletleri ile devam edelim.

Şehir Bisikletleri

120
Riverside 120 Şehir Bisikleti – Detaylı bilgi için tıklayın!

… Nerede kalmıştık? Şehir bisikletleri yine adından anlaşılacağı üzere şehir içi ulaşım kaygısıyla üretilmiş bisikletlerdir.

Dişsiz ve genellikle ince yapılı lastikleri, sabit maşaları ve dağ bisikletlerine göre daha dar gidonları ile şehir içinde daha konforlu ve hızlı sürüşlere olanak tanır. Kadro materyali alumünyum ise dağ bisikletlerinden genellikle daha hafif olurlar. Eski model şehir bisikletlerinin kadro materyalleri kimi zaman çelik olabilmekle birlikte, günümüzde de bazı markalar şehir bisikletlerinde hala çelik ya da chromoly kullanabilmekte.

Şehir bisikletleri genellikle 28” jant olur. Bunun avantajı ise; daha az eforla daha fazla pedallayabilmenizdir. Dağ bisikletlerinde olduğu gibi sık ve seri manevralar olmadığı sürece teker çapının büyümesi büyük bir avantajdır. Artık dağ bisikletlerinin de 29” jant üretildiklerini göz önünde bulundurursak tezimizi kuvvetlendirmiş oluruz.

Kullanım alanınız genellikle asflat, ara ara da basit, düz arazi yollarıysa şehir bisikleti ailesi içerisinde kabul edebileceğimiz hibrit bisikletlere de yönelebilirsiniz. Şehir bisikletleri ile hibrit bisikletler arasındaki en büyük fark; amortisör sistemidir. Hibrit bisikletlerinde de amortisör sistemi bulunmaktadır ama dağ bisikletlerindeki gibi esneme mesafesi yüksek amortisörler değildirdirler. Genellikle 80 mm esneme mesafeleri vardır ve basit toprak yollarda sürüşünüzü daha konforlu kıldıkları gibi ağırlık olarakta büyük bir eksi yaratmazlar.

riv
Riverside 500 Hibrit Bisiklet – Detaylı bilgi için tıklayın!

Şehir içinde kullanacak olmanızın yanı sıra, toplu taşımaya kolaylıkla adapte edebilme, evde çok yer kaplamadan kolaylıkla saklayabilme gibi kaygılar taşıyorsanız, yönelmeniz gereken bisiklet türü katlanır bisikletler olmalıdır. Katlanır bisikletlerle ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

GIFMaker.org_YRBYKo
Katlanır bisiklet modellerimiz için tıklayın!

Önemli bir mesaj ile yazımızı sonlandıralım. Doğru bisikleti doğru yerde kullanmanız hem sürüşünüzden alacağınız keyif için hem de beden sağlığınız için çok önemlidir.

Bisiklet ile ilgili diğer yazılarımız için hemen buraya tıkla! Tüm bisiklet ihtiyaçların içinse buraya tıklamayı ihmal etme!

Sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!