Futbol oynarken performansın iyi olması için motivasyonun ve kondisyonun yüksek, futbol malzemelerinin de sağlam, kaliteli ve işlevsel olması gerekir. Krampon, dizlik ve çorap gibi spor ekipmanları, bu bakımdan son derece önemlidir. Krampon, kaymayı engellemek için ayakkabı tabanına yerleştirilen sert lastiktir. Spor terimi olarak ise ayaktopu ayakkabısıdır. Krampon seçimine gereken özeni göstermek, hem oyun kalitesini hem de beden hakimiyetini artırır. Krampon modelleri arasından tercihinizi yaparken birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekir.

krampon
Tüm krampon modellerimiz için tıklayın!

Krampon seçerken nelere dikkat edilmeli?

Farklı markaların birbirinden farklı krampon çeşitleri arasından seçim yaparken öncelikle kramponun ayağınıza tam oturmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu kural, tüm ayakkabılar için geçerli olsa da spor yaparken ekstra önem arz ettiğini belirtmek gerekir. Krampon seçiminde zemine, oyuncunun mevkisine, kramponun giyme – çıkarma kolaylığına, iç kısmının rahatlık derecesine, bağcıklı destek mekanizmasına, yer tutuş kalitesine ve top kontrolü işlevine dikkat etmek gerekir.

Kolay giyilebilen iç ayakkabılı kramponlar, kuru, çim ve sentetik zeminde kullanıma uygundur. Bu kramponlar kolay kavrama, üst düzey kontrol ve rahatlık sağlaması ile öne çıkar. Kolay giyilebilme özellikli orta boy gövdeli kramponlar, futbol oynarken çok sık tercih edilir.

Krampon Seçiminde Zeminin Önemi

Krampon tercihinde öncelik zemindir. İster amatör ister yarı amatör isterseniz profesyonel olun, oyun alanının zeminine uygun bir krampon seçmeniz gerekir. Bu nedenle kuru zemin, çim zemin ya da sentetik zemin tipine göre krampon tercihi yapmakta fayda var. Yaygın biçimde kullanılan halı sahalar yani beton üzerine yerleştirilen suni çimli yapay zeminler için esnek tabanlı ve yumuşak malzemeli futbol ayakkabıları son derece uygundur. Profesyonel oyunlar için tasarlanan zeminler için büyük dişli kramponlar yerine kısa dişli kramponlar tercih edilir.

Halı sahaya uygun krampon satın alırken silikon tabanlı, zemin tutuşu yüksek ve sık dişli modeller ideal olacaktır. Böylece hem topa vuruş sırasında top hakimiyeti daha fazla olur; hem de zemin üzerinde vücudu kontrol etmek kolaylaşır. Bu ise ayak sağlığını korumak ve oyun kalitesini artırmak bakımından avantaj sağlar.

HG, FG ve SG nedir?

Krampon almak isteyenler, bu kısaltmalarla oldukça fazla karşılaşır. HG yani Hard Ground, sentetik kil zeminleri ifade eder. HG kramponlar kauçuk bileşenlidir. FG yani Firm Ground kuru zemin anlamına gelir. Çim kramponları ile ilgili olarak, bu gruba dahil olan TPU modellerin daha fazla yer tutuş sağladığını söylemek mümkündür. SG yani Soft Ground kategorisi, gevşek ve ağır zeminler için kullanılır. Bu zemine uygun kramponlarda demir bulunur. Alüminyum vida içeren kramponlar SG olanlardır.

Hangi Mevkide Oynadığınız Önemli

Krampon satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta oyuncunun hangi mevkide oynayacağı ile ilgilidir. Futbolda defans, orta saha, merkez orta saha, defansif orta saha, kanatlar, forvet ve kale mevkileri için farklı kadın ve erkek krampon modelleri mevcuttur. Bu futbol ayakkabıları şut, pas ve hıza bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, atik ve hızlı olmayı gerektiren forvet pozisyonunda oynuyorsanız, seçeceğiniz kramponun size ileri derecede hareket kabiliyeti sağlayacak tasarıma sahip olması gerekir. Kramponlar tasarlanırken mevki ve zemin türü göz önünde bulundurulur; kramponlarda taban dişlerinin sayısı ve bu dişlerin yerleştirilme biçimleri dahi farklıdır.

Krampon alırken tüm bu detayların yanı sıra dizayn, renk ve desen tercihinizi de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Krampon tasarımları farklı zevklere hitap edecek çeşitlilikte sunulduğundan krampon tercihinizle tarzınızı en iyi biçimde yansıtabilirsiniz.