Ormanda uyumak ve güneşin doğuşuyla uyanmak gibi harika doğa aktiviteleri gerçekleştirmek istiyorsanız, kamp kurmak mükemmel bir fikir olabilir. Kampçılık, değişik bir tatil konsepti olmasının yanı sıra, oldukça da ekonomik bir seçenektir. Kampçılık için bazı doğa ve iklim şartlarını iyi bilmek gerekir. Ne tür bir arazide ve hangi iklim koşullarında konaklayacağınız, alacağınız kamp ekipmanları için belirleyici olacaktır. Doğa şartlarında kendinizi nasıl koruyacağınızı, acil durumlarda ne gibi önlemler alacağınızı bilmek hayati önem taşır.

Kamp yapmak için ilk önce kamp yerleri belirlemelisiniz. Daha önceden birçok kampçı tarafından deneyimlenmiş kamp alanları, belli başlı mesire yerleri bu konuda size fikir verebilir. Veya bunun yerine siz kendiniz bir kamp alanı seçerek de bu alanı deneyimleyebilirsiniz. Elbette, önceden deneyimlenmiş kamp yerlerinde daha az sürprizle karşılaşırsınız. Kış şartlarında kamp yapacaksanız, zor iklim koşulları için termal battaniyeler hipotermiye karşı sizi korur. Doğada başınıza gelebilecek istenmeyen kazalar için ilk yardım çantası, yönünüzü tayin etmek için pusula ve enerji ihtiyacı için enerji barları hayat kurtarıcı unsurlardır. Ateş yakmak için çakmak, suyunuzu taşımak için matara, yönünüzü bulabilmeniz için harita ve üşümemek için yünlü kıyafetler de çantanızda bulunması gereken şeylerdir.

Kamp Çadırları Nasıl Seçilmeli?

Webp.net-gifmaker
Tüm çadır modellerimiz için tıklayın!

Kamp ekipmanları; yemek, içmek, uyumak ve barınmak gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte olmalıdır. Kamp yerinizi belirledikten sonra ihtiyacınıza uygun bir kamp çadırı seçmeniz gerekir. Kalacak kişi sayısına göre büyüklüğü ve iklim koşullarına göre de nitelikleri değişen kamp çadırları bunun için idealdir. Ailece bir kampa gidecekseniz aile boyu ya da kişi sayısına göre değişen 2-3-4 kişilik çadırlardan birini seçebilirsiniz. Kurması ve kaldırması kolay olan çadırları seçmek, farklı yerlerde konaklamayı kolaylaştırır. Eğer hareket özgürlüğü sizin için önemliyse size daha fazla yaşam alanı sunan dikdörtgen ve çok odalı kamp çadırlarını da tercih edebilirsiniz. Aniden bastıran yağmur, rüzgâr veya sıcak hava gibi doğal etkenlere karşı mukavemeti arttırılmış olan çadırlar kamp hayatı için önemlidir.

Doğada Sizi Neler Bekliyor?

Doğa sürprizlerle doludur. Kamp kurmak eğlenceli olduğu kadar ciddi bir iştir de aynı zamanda. Hava koşullarını kestiremediğiniz bölgelerde kamp kurarken kuvvetli bir fırtına ve rüzgârda devrilmesi muhtemel yaşlı ve çürümüş ağaç altlarına veya kopabilecek kuru dalların altına çadır kurmamak can güvenliğiniz açısından büyük önem taşır. Bir fırtına ile karşılaştığınızda çadırınızın zarar görmemesi için çadırın etrafında bulunan ipleri gerdirerek çadırınızı sabitleyebilir ve rüzgârdan korunabilirsiniz. Hiçbir zaman kamp çadırınızı dere veya göl kenarı gibi su kaynaklarının hemen yanına kurmamalısınız. Beklenmeyen doğa olayları nedeniyle çadırınız sular altında kalabilir.

Kamp yapılan yerler açık alanlar olduğu için geceler oldukça serin geçer. Kamp tulumunuzu seçerken; konaklama türünüze, iklim şartlarına, mevsime, bölgeye ve vücut tipinize uygun modeller seçmek kaliteli bir uyku açısından son derece gereklidir. Doğru bir kamp tulumu seçimiyle geceleri ne üşürsünüz ne de terlersiniz. Uyku tulumları; ısı yalıtımı, uyuma rahatlığı, uyumluluk ve taşıma kolaylığı bakımından uygun olmalıdır. Mumya tipi veya standart uyku tulumları; çift fermuarlı, birleştirilebilen veya birleştirilemeyen çeşitlere ayrılır. Uyku tulumları sıcaklık üretmez; vücudunuzun ürettiği sıcaklığı muhafaza eder. Bu yüzden uyku tulumunuza girmeden önce vücut ısınızı yükselten hareketler yaparak tuluma girmeniz, uyku tulumundan daha fazla verim almanızı sağlar.

output_kFmXQm
Tüm uyku tulumu modellerimiz için tıklayın!

Açık alanda ve toprak üzerinde uyuyacağınız için yerden gelecek soğuktan sizi koruyan uyku matları da uyku konforunuzu arttıran ekipmanlardan biridir. Uyku matlarının birçok türü vardır. Köpük uyku matları hafif ve dayanıklıdır, şişme ve kendi kendine şişen uyku matları ise sırt çantanızda kolayca taşınabilir.

Ev Konforunda Kamp Yapmak

kamp
Kamp mutfak alet çeşitlerimiz için tıklayın!

İyi bir kamp malzemeler bakımından da özenli olmayı gerektirir. Yaz ve kış mevsiminin en özel ve sıra dışı aktivitelerinden biri olan kampçılıkta en önemli ihtiyaç, tabii ki beslenmedir. Kamp hayatında yemeklerinizi kendiniz pişireceğiniz için yanınıza pişirme gereçleri almanız gerekir. Ortalama 6-8 kişiye yemek pişirebileceğiniz tavalar, kamp ocağı ve su ısıtıcılarla yemeklerinizi pişirebilirsiniz. Ancak ocak ve ısıtıcılarınızı kamp çadırınızın veya yanıcı eşyalarınızın hemen yanında kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ormanlık alanda ateş yakacaksanız, ayrılırken ateşi söndürdüğünüzden emin olmanız gerekir.

Masa ve sandalye setleri, çatal, bıçak, kaşık, bardak ve tabaklar da kampçılık için gereken mutfak ihtiyaçlarınız arasında bulunur. Yaz aylarında kamp yaparken kolayca bozulabilecek gıdalarınızı soğutmanız gerekir. Gıdalarınızı soğutmak için çeşitli boyutlarda katlanabilir soğutucular bu konuda yardımınıza koşar. Sucuk veya pastırma gibi fermante gıdalar kolay bozulmadığı ve kolayca pişirildiği için bunları da yanınıza alabilirsiniz. Duş alırken ve giyinirken size mahrem alanlar sunan katlanabilir kabinler, giyinebilecek ve duş alabilecek kapalı bir alanın bulunmadığı kamp hayatında size büyük kolaylık sağlar.

Webp.net-gifmaker (2)
Kamp masa ve sandalye çeşitlerimiz için tıklayın!

Vahşi ormanlarda aydınlatma her şeyden önemlidir. Çantanızda çok fazla yer kaplamayan çok amaçlı aydınlatma araçlarını çadırınızda, başınızda, sırt çantanızın üzerinde taşıyabilir, el fenerlerini yolunuzu aydınlatmak amacıyla kullanabilirsiniz. 10 saate kadar aydınlatma sunan çeşitleri vardır. Alacağınız malzemeleri taşırken sizi yormayacak, sırt çantanızda çok fazla yer kaplamayacak, kırılıp dökülmeyecek ve pişirmeye de elverişli malzemeler olmasına özen göstermek kamp hayatınızı kolaylaştıracak tedbirlerdendir. Kamp ürünleri, hafif, katlanabilir ve yer kaplamayan boyutlarda olduğu için rahatlıkla taşınabilir ve size ev konforunda kamp yapma imkânı sunar.