Vücudunuz, yoğunluk seviyesinden bağımsız olarak antrenman esnasında sıvı kaybeder. Uzmanlara göre sıvı kaybını yalnızca terlemeye endekslememek gereklidir. İdrar ve nefes yoluyla da vücuttan ciddi miktarda sıvı ve sıvıyla birlikte elektrolit çıkışı olur. Eğer yeterli düzeyde ve düzenli aralıklarla su ya da sporcu içecekleri tüketmezseniz antrenmanlarınızdan aldığınız verim beklentilerinizin altında kalabilir ve kramp, yorgunluk, mide bulantısı gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. İşte karşınızda bu olumsuzluklarla karşılaşmamanız için üretilen, birbirinden başarılı ve işlevsel sporcu içecekleri… Hazırsanız hem vitamin hem de enerji kaynağı bu içecekleri keşfetmeye başlıyoruz!

Proteinli Hazır İçeceklerle Kaslarınızı Sürekli Besleyin

kas
Sporcu besin çeşitlerimizi görmek için tıklayın!

Vücutta protein sentezi için kasları zorlamanızın yanı sıra vücudunuzun üretemediği amino asitleri içeren besin ya da besin destek ürünlerini almanız gerekir. Tam da bu noktada, açık alanda ya da spor salonlarında rahatlıkla tüketebileceğiniz, şişelenmiş şekilde ve içilmeye hazır, protein bakımından zengin sporcu içecekleri devreye girer. Lezzetli ve besleyici olduğu kadar sıvı tüketimi için de ideal olan ürünler, temel amino asitleri içerdiğinden dolayı protein sentezini eksiksiz gerçekleştirmenizi mümkün kılar. Genellikle ekstra şeker içermeyen içecekler, Whey protein temellidir.

Eksik Amino Asitleri Lezzetli BCAA Formülleriyle Yerine Koyun

bcaa

Kas geliştirmeyle ilgilenen sporcular, özellikle ağır antrenman sonrasında yaşadıkları gecikmiş kas ağrılarından (DOMS) şikayet edebilirler. Yapılan araştırmalara göre belirli oranda BCAA kullanımıyla; lösin, izolösin ve valin esansiyel amino asitlerini dışarıdan alan sporcuların, DOMS ağrılarını daha hafif atlattıkları ortaya çıkmış. Bu da BCAA destekli sporcu içeceklerini güvenle kullanabileceğiniz anlamına gelir. Her ne kadar bazı protein tozlarında ve protein içeceklerinde BCAA da yer alsa da üç amino asidin dağılımı yetersiz olabileceği için beklenen etki görülemeyebilir. Taurin, kafein ve glutamin destekli BCAA sporcu sıvıları, tüketimin hemen ardından vücut tarafından emileceği için kas gelişiminize katkı sağlar ve antrenman sonrası ağrılarınızı en aza indirir.

Yağ Yakmak İsteyenlerin Vazgeçilmezi: L-Karnitin İçecekleri

karn
L-Karnitin Matrix 3000 mg – Detaylı bilgi için tıklayın!

Lizin ve metiyonun amino asitlerinden sentezlenen L-Karnitin, sporla ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir üründür. Genellikle kapsül ve suya karıştırılacak toz formunda kullanıcılarla buluşturulan L-Karnitin’in sıvı formu da bulunur. Sporcu sıvıları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan L-Karnitin, yağ yakarak kilo vermek isteyenlerden kas kütlesini arttırmak isteyenlere kadar pek çok kişi tarafından tercih edilebilir. Markaların litrelik ürünleri olabildiği gibi tek içimlik ampul formunda ürünleri de bulunabilir. Yapmanız gereken L-Karnitin tüketim gereksinimlerinizi belirlemeniz ve kendinize uygun ürünü seçmeniz.

Performansınızı Vitamin ve Mineralli Sporcu İçecekleriyle Sürdürün

Vücudunuzda kaybettiğiniz sıvıyı, tükettiğiniz içeceklerle yerine koymanız mümkün ama tükettiğiniz her içecekte, doğrudan doğruya antrenmanlarda işinize yarayacak elektrolitleri bulmanız her zaman mümkün değil. Bu nedenle sıvı ve jel olarak sunulan, içeriğinde karbonhidratın yanı sıra sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri içeren sporcu sıvılarını tüketmeniz önerilir. Aynı zamanda tercih edebileceğiniz kimi içeceklerde; B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 gibi vitaminler de bulunur. Bahse konu vitaminleri farklı şekillerde de almanız mümkün ancak özellikle protein içeceklerinin bazılarını daha iyi etki göstermesi açısından B6 vitaminiyle birlikte kullanmanız gerekebilir. Bu bağlamda hem vitamin içerikli hem de protein içerikli sporcu sıvılarını birlikte değerlendirebilirsiniz.

Tüm bu hazır içeceklerin yanı sıra vücudunuzun asıl ihtiyacı olan sıvı olan suyu belirli aralıklarla ve yeterli miktarda tüketmeyi ihmal etmeyin. Özellikle ağır antrenmanlar gerçekleştiriyor ya da açık alanda sportif faaliyetlerde bulunuyorsanız, Decathlon aracılığıyla edineceğiniz sporcu içeceklerinden dilediğinizi tercih edebilir, antrenmanlarınızı en üst performansla gerçekleştirerek hedefinize kısa sürede ulaşabilirsiniz.