Yüzücü mayosu, profesyonel ve amatör her yüzücü için en önemli ekipmanlar arasında bulunur. Özellikle profesyonel sporcuların antrenmanlar için tercih ettiği mayo çeşitleri, yüzerken performansı arttıran en önemli ekipmanların başında gelir. Yüzerken tercih edilen mayonun kumaşı ve vücuttaki etkinliği, yüzme hızını ve konforunu etkileyen en önemli detayların başında gelir. Doğru bir yüzücü mayosu tercih etmek, havuz ve denizde spor yapan kişiler için ilk kurallardan biridir. Bunun yanında havuzda ve denizde kullanılması gereken yüzücü mayoları birbirinden farklıdır. Profesyonel ya da amatör olarak yaptığınız yüzme sporunun tarzına göre iki mayo arasından sizin için en uygun olana karar verebilirsiniz. Mayo modelleri için araştırma yaparken mayonun tasarımında kullanılan teknolojilere ve kumaşın yapısına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Sörf yaparken ya da profesyonel olarak yüzerken tercih edeceğiniz mayolar, antrenman performansında düşmeye yol açmayacak şekilde kaliteli olmalıdır. Deniz ve havuzda yapılan sporlarda en önemli unsur; sporcu olarak sizin beslenme alışkanlıklarınız, kondisyonunuz, hızınız ve disiplininiz olsa da yüzerken kullandığınız mayoyu araştırarak titiz şekilde seçmeniz sizin için çeşitli avantajlar sağlar. İçinde rahat ve konforlu olabileceğiniz mayo modelleri sayesinde mayonuzun yüzme sırasındaki şeklinin ya da dikişlerin canınızı acıtıp acıtmadığını düşünmenize gerek kalmaz.

Havuz Mayosu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Havuz mayosu için kullanılan kumaşların özellikleri farklıdır. Havuz suyunun kimyasalları ve yapısı sebebiyle bu alanda yüzen sporcular için farklı tipte kumaşlar üretilir. Klasik mayolar, klorlu su sebebiyle kısa sürede yıpranabilir ve yapı gereği spor yapmaya uygun şekilde tasarlanmaz. Havuzda yapılan sporlar için özel olarak üretilen mayoların klora dayanıklı malzemelerle üretilmesi gerekir.  Havuz mayolarının üretiminde kullanılan elastan fiber bileşenler, genel olarak yüzerken esnek ve rahat olmanızı sağlar. Bu özellik, yüzmeye yeni başlayan sporcular için ya da amatör olarak yüzen kişiler için uygundur. Fakat klorlu su açısından dayanıklılığı orta seviyede olduğu için profesyonel sporcular ve yoğun antrenman programı olanlar için uygun değildir. Bundan dolayı profesyonel olarak yüzüyorsanız, %100 polyester bileşenli Nabaiji mayoları sizin için en uygunudur.

mayo
Tüm havuz mayosu çeşitlerimiz için hemen tıklayın!

Havuz Mayosu için Uygun Kumaşlar Nelerdir?

Özellikle giyip çıkarmayı kolaylaştırarak şekilde özel olarak tasarlanması gereken havuz mayoları, klora dayanıklı kumaşlarla özel teknolojilerle üretilir. Bu noktada yaptığınız antrenman yoğunluğuna göre mayonun kullanım saatine dikkat edebilirsiniz. Genel olarak 100 saate kadar kullanım sağlayan havuz mayoları, amatör olarak yapılan egzersizler için uygundur. Profesyonel yüzücüler için kullanım süresi 100 saatten fazla olan mayolar tercih edilir. Esnek ve yumuşak malzemelerden üretilen havuz mayosu çeşitleri maksimum konfor sağlar. Kullanılan kumaşın yapısı ve çeşidi, antrenman sırasında hareket özgürlüğü ve rahatlığı sağlayan en önemli unsurdur. Su içinde yapılan fiziksel bir aktivite olan yüzme sporunda bu detaylar oldukça önemlidir. Nabaiji mayo modelleri yüzme sırasında performansı arttıran ve sporcunun yüzme hızını destekleyen kumaşlarla üretilmiş ekipmanlardır. Farklı vücut yapılarına uyum sağlayan ürünlerden oluşan geniş mayo yelpazesi arasından sizin için en uygun Nabaiji havuz mayosu çeşitleriyle en başarılı performansınızı sergileyebilirsiniz.

Deniz Mayosu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

deniz
Kaipearl Nabaiji Mayo – Detaylı bilgi için tıklayın!

Deniz mayosu özellikle sörf yapan kişiler düşünülerek üretilir. Olaian deniz mayoları, her seviyede sörf yapan kişiler için tasarlanır. Farklı dalga seviyeleri ve şiddetleri için dayanıklı olarak, havuz mayolarından farklı kumaşlarla ve teknolojilerle üretilir. Özellikle kulaç atma sırasında herhangi bir rahatsızlık yaşanmaması için özel olarak dizayn edilmiş olan ve dikişleri buna uygun olan deniz mayosu çeşitleri, bir metreyi aşan dalgalarda kavrama sağlar. Sörf yaparken antrenmanlarınızda line-up, kulaçlar ve shortboardları 1 metreyi aşan güçlü dalgalar eşliğinde yaparken; fiziksel olarak buna olanak tanıyan ve özel olarak tasarlanmış mayoları kullanmanız antrenmanınızı kolaylaştırır. Dalganın gücü ne kadar şiddetli olursa olsun; mayonun yerinde kalması ve bu konuda sporcunun endişe etmemesi elbette oldukça mühim. Bu noktada Olaian tarafından özel olarak tasarlanmış deniz mayolarını yoğun antrenmanlarınızda rahatça kullanmanız mümkün. Bunun yanı sıra Olaian deniz mayoları tahta ve vaks ile temasta karında oluşacak tahrişi maksimum seviyede önler. Olaian deni mayoları kuruyken bile vücuda oturacak şekilde özel olarak testlerden geçirilip hazırlanmıştır. Bu sayede suda rahat edebilir, dilediğiniz gibi özgürce sörf yapabilirsiniz.

Sörf yaparken, yüzerken yardımcı olacak ve performansınızı arttıracak sizin için ideal mayo için Decathlon mağazlarına uğramayı unutmayın!