Doğu Akdeniz’den Ege ve Marmara’ya uzanan kıyılarıyla Türkiye, eşsiz güzellikte dalış noktaları ile su altı tutkunlarına benzersiz deneyimler sunuyor. Ülkenin batı ve güney kıyıları boyunca birbirinden çok farklı ekolojik nişler ve coğrafi zenginlikler vadeden Türkiye’nin en önemli dalış noktaları, her düzeyden su altı meraklısına unutulmaz güzellikler sunuyor. Maviden yeşile uzanan tonları ve binlerce su altı canlısına ev sahipliği yapan zengin faunal çeşitliliğiyle Akdeniz ve Ege koylarında birbirinden etkileyici birçok dalış noktası bulunsa da İstanbul’un hemen dibinde Marmara’nın az bilinen saklı güzellikleri de dalış tutkunları için şahane rotalar barındırıyor. Dalış yapılacak alanlarda, akıntı, derinlik ve su altı yapısına uygun dalış ekipmanları kullanarak su altı dünyasının güzelliklerini siz de yakından keşfedin!

İstanbul’un Arka Bahçesi: Marmara’da Dalış Noktaları

vord
Batık Vordonos Adaları – Görselin orijinali için tıklayın!

Her ne kadar etrafı endüstri alanları ve büyük şehirlerle çevrelenmiş olsa da Marmara Denizi’nde dalış severler için dalış deneyimine olanak sağlayan önemli dalış noktaları bulunuyor. İstanbul’un güneyinde, Marmara çukurluğunun Doğu yamacının sınırlarını oluşturan Prens Adaları, su altı yaşamanın zenginliğine tanıklık etmek isteyenler için önemli dalış alanları barındırıyor. Büyükada ve çevresinde gerçekleştireceğiniz dalışlarda, sığ derinliklerde arkeolojik batıklar ve tarihi kalıntılar eşliğinde mercan ve deniz sürüngenlerini gözlemleyebilirsiniz. Prens Adaları’nın güneyinde; Yassıada ve Sivriada’dan dalış tüpüyle gerçekleştireceğiniz dalışlarda ise 30 – 40 metre derinliğe eriştikten sonra mor renkli deniz atları ve küçük boyutlu su altı türleri size eşlik edecek. Prens Adaları’nın doğu sınırı olan Sedef Adası, Bizans batığı nedeniyle dalışa kapalıdır. Neandros çevresinden dalarak; levrekten ıstakoza, hamsiden istavrite çok sayıda balık türüyle yakın temas kurabilirsiniz.

karad
Görselin oirijinali için tıklayın!

Kuzeyden Güneye Ege’de Dalış Noktaları

Ülkenin batı sınırı boyunca uzanan Ege Denizi, kuzeyi ve güneyi arasında uzanan farklı dalış merkezleriyle, su altı tutkunlarının en sık tercih ettiği rotaların başında geliyor. Ege’nin kuzeydoğu köşesinde bulunan Gelibolu yakınlarındaki Minnoş Adası, Kuzey Ege’nin zengin su altı çeşitliliğine sahip, az bilinen dalış noktalarından biridir. Ada’nın sığ derinlikteki kumlu kıyılarında; turuncu renkli mercanlardan sarpa balıklarına, çok sayıda canlı türünü görmek mümkün. Dalış alanları sığ olduğundan, dalış çorabı ve uygun ekipman kullanımıyla olumsuz faktörlere karşı hazırlıklı olmanız yararlı olacaktır.

min
Görselin orijinali için tıklayın!

Biraz daha güneyde, kendine has kırmızı renkli mercanlar ve rengarenk su altı çeşitliliğiyle Ayvalık, tekne dalışı için sıklıkla tercih edilen, keyifli bir rota sunar. Bölgede bol rüzgar alan hareketli yüzey akıntısı, dalış noktalarının belirlenmesinde önemli bir unsur olduğu için önceden bilgi almak ve dalış malzemelerini, dalma noktasında uygun olarak belirlemek yararlı olacaktır.

ayva
Görselin orijinali için tıklayın!

Foklarla Yüzme Ayrıcalığı: Fener Adası

Çeşme’nin kuzeydoğusunda, Foça kıyılarına yakın mesafede bulunan Fener Adası ve tarihi Siren Kayalıkları çevresi, mitolojik önemi kadar su altı çeşitliliğiyle de benzersiz noktalar arasında önemini koruyor. Homeros’un Odysseus’unda anlatılan ve Sirenlere ev sahipliği yaptığı rivayet edilen kayalıklar, Foça ilçesine adını veren fokların Akdeniz’deki önemli yaşam alanları arasında yer alıyor. Yüzeyde görebileceğiniz fokların yanında yaklaşık 18 – 20 metre derinliklerde yer alan bitki ve balık çeşitliliği de her seviden dalış tutkunu için heyecan ve keyif dolu bir dalış deneyimi sunuyor.

fener
Görselin orijinali için tıklayın!

Güneyin Canlılığı: Bodrum ve Kalkan Dalış Merkezleri

Yıl boyu ılıman suları ve tropik bölgeleri çağrıştıran yeryüzü şekilleri, Bodrum ve Kalkan çevresinde göz alıcı resifler ve su altı mağaralarıyla etkileyici dalış alanları bulunuyor. Profesyonel dalış uzmanlarından yeni başlayan düzeyinde dalıcılara her profilden su altı sporcusu için Akdeniz’in zengin su altı bitki ve hayvanlarını yakından keşfetmeye uygun noktalar sunan dalış noktaları, su altı kaplumbağalarını da görme şansı sunuyor.

kalkan
Görselin orijinali için tıklayın!

Delikli Mağara ve Sakarya Batığı’yla tarih ve coğrafyanın güzelliklerini de dalış rotalarına ekleyen bölge, yıl boyu dalış tutkunlarını cezbediyor. Siz de Ege’nin büyüleyici noktalarından kendinize en uygun olanını seçerek bu ayrıcalıklı deneyimi yaşayabilir, Decathlon su altı ekipmanlarıyla güvenli dalışın keyfine varabilirsiniz.