Yağ yakımını sağlayan etkili bir kardiyo çalışması olan yüzme, aynı zamanda en eğlenceli spor dallarından biridir. Bu eğlenceli sporu yaparken kullanılan bikini veya mayoların önemi oldukça büyük. Bikini ve mayo seçimini doğru bir şekilde yapmazsanız bu eğlenceli spor sizin için eziyete dönüşebilir.

Havuz Mayosunun Kumaş Özelliği 

Havuz mayosu veya bikinisi seçerken dikkat etmeniz gereken en temel özellik, mayonun veya bikininin kumaş yapısıdır. Havuz suyu klorlu olduğu için havuzda sürekli kullanılan mayolar belli bir zaman sonra zarar görür. Eğer havuza uygun bikini veya mayo seçimi yapmazsanız klorlu havuz suyuyla temas eden bikini ve mayoların renginin solması muhtemeldir. Kumaşa esneklik özelliğini veren elastan, mayo veya bikininin içerisindeyken rahat etmenizi sağlar. Fakat bu elastan kumaşa sahip mayo veya bikiniler, klora karşı son derece hassastır. Ara sıra hobi olarak yüzüyorsanız elastan kumaştan üretilmiş mayo veya bikiniler sizin için uygundur. Ancak düzenli ve yoğun bir şekilde yüzüyorsanız %100 polyester içerikli bir mayo tercih etmeniz gerekir.

Havuz Mayosunun Sırt Kesimi

Webp.net-gifmaker (2)
Nabaiji Vega Mayo – Detaylı bilgi için tıklayın!

Havuz mayosu veya bikinisi seçerken dikkat edilmesi gereken diğer özellik mayonun veya bikininin içerisinde rahat etmeniz ve yüzme esnasında hareketlerinizi kısıtlamamasıdır. Mayonun içerisinde rahat etmeniz için mayonuzun yapısal özellikleri oldukça önemlidir. Mayo yapısının özellikle de sırt kesiminin sizin yapısal özellikleriniz ile uyumlu olması da bir o kadar önem taşır. Örneğin büyük göğüslere sahipseniz; Y kesimli kapalı sırt yapısına sahip olan bir mayo tercih etmelisiniz. Göğüsleri sıkı kavrama özelliğine sahip bu tip mayolar, sizin için oldukça isabetli bir seçim olacaktır. V kesimli sırt yapısına sahip bir mayo ise küçük göğüslere sahipseniz sizin için uygun bir mayodur. X şeklindeki sırt kesimine sahip mayoların askıları birbirine sabitlenmediği için tüm vücut yapılarına uygundur. Bu mayolar çapraz askılar sayesinde hareket özgürlüğü sağlar. O şeklindeki sırt kesimine sahip mayolar, kürek kemiğini engellemeyecek şekilde yanlarda duran askıları sayesinde hareketlerinizi kısıtlamaz. Bu tür mayolar özellikle yüzme antrenmanları için ideal mayolardır. U şeklindeki sırt kesimine sahip mayolar kolay giyip çıkarma imkanı sağlar ve kalça kısmından rahat geçer. Bu nedenle büyük bedendeki kişiler için oldukça uygun bir tercihtir. U sırt kesimine sahip olan bir mayoyu özellikle açık havada yüzüyorsanız, bronzlaşma izlerinin oluşmasını engellemek için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Havuz Mayosunun Göğüs Kesimi

göğ
Nabaiji Leona Klora Karşı Dayanıklı Mayo – Detaylı  bilgi için tıklayın!

Sırt kesiminin yanında göğüs özelliğine göre de mayo seçimine önem vermelisiniz. Örneğin; su jimnastiği dikey pozisyonda yapıldığı için antrenman sırasında güçlü bir şekilde kavranmanız önemli olduğu için güçlü göğüs desteği sunan bir mayo tercih etmelisiniz. Bu nedenle büyük göğüslere sahipseniz sizin için kalıplı pedlerden oluşan göğüs yapısındaki bir mayo seçimi ideal olacaktır. Bu kalıplı pedler, yuvarlak bir şekle sahip olan, büyük yapılı göğüslerinize eşit ve dolgun bir görünüm kazandıran pedlerdir. Kalıplı pedler göğüslerinize destek sağlamasının yanında estetik bir görünüm de sunar. Eğer göğüs yapınız küçükse kalıplı pedlere sahip bir mayo sizin için uygun değildir. Çünkü kalıplı göğüs kısmına sahip mayonun içini doldurmanız mümkün olmaz. Bu durum ise hem estetik olarak hoş olmaz hem de rahatsız olmanıza neden olur. Bunun için kalıplı göğüs kısmına sahip pedli mayolar yerine göğsünüzü saracak ve üstten bakıldığında göğsünüzü göstermeyecek kalıplı olmayan mayolar daha uygundur.

Havuz Mayosunun Bedene Uygunluğu

Son olarak beden konusunun da mayo seçiminde önemli olduğunu belirtmek gerekir. Beden ölçülerinize tam olarak uygun olmayan bir mayo, yüzme sırasında rahat edememenize neden olur. Bedeninize dar bir mayo, sıkma yapacağı için özellikle de bacak içine doğru olan kısımda bacaklarınızda kesikler oluşturabilir. Bedeninize büyük gelen mayolar ise alt kısımda toplanma yapabilir ya da göğüs kalıbı büyük kalacağı için göğüslerinizin üstten görünmesine neden olabilir. Bu yüzden bedeninize uygun mayo seçimi yapmanız kritiktir.