Son yılların en popüler egzersizlerinden biri olan aquagym eğlenceli olmasının yanı sıra sağlığa faydaları nedeniyle de tercih ediliyor. Profesyonel sporcular tarafından da yapılan egzersiz, düzenli olarak uygulandığında eklem ve kaslarda oluşan hasarların da önlenmesine yardımcı oluyor.

Aquagym Nedir?

AQ

Suyun direncine karşı yapılan havuz sporları ve egzersizlerin tamamı aguagym olarak tanımlanıyor. Su içerisinde yapılan çeşitli spor hareketlerinin uzman tarafından kombine edilmesi sonucu oluşan egzersiz, kardiyovasküler sistemi çok iyi bir şekilde çalıştırıyor. Özellikle yazları tercih edilen egzersiz, su jimnastiği şeklinde fizik tedavi yöntemi olarak da uygulanıyor. Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bedenin rahatlatan aquagym, suyun kaldırma gücünü kullanarak vücut ağırlığından kurtulmayı sağlıyor. Hafifleyen vücut, hareketleri daha etkin yapma kabiliyetine sahip oluyor. Özellikle boyun ve bel fıtığı ya da sırt, bel kaslarında problemleri olanlar için oldukça sağlıklı bir egzersiz tipi olan aguagym, aynı zamanda doktorlar tarafından da öneriliyor. Her yaştan kişinin yapabileceği bir spor masaj dalı olması ile ön plana çıkan egzersiz türü, spor yapmayı çok daha keyifli bir hale getiriyor. Suyun masaj yapısı etkisi sayesinde stresin de ortadan kalkmasına yardımcı olan aquagym, iskelet sistemine yük bindirmediği için yoğun olarak kasların çalışmasını sağlıyor. Böylece kişinin kas kitlesinde ve vücut metabolizma hızında artış meydana geliyor.

Aquagym Nasıl ve Nerede Yapılır?

aq2

Tüm egzersizlerde olduğu gibi aquagym egzersizlerinden önce de ısınma egzersizleri yapılması, katı durumdaki vücut kaslarının esnemesini sağlayarak egzersizin etkinliğini arttırıyor. Haftada en az 2 gün 45 dakika süren aquagym egzersizleri ile beklenilen sağlık faydalarını kısa sürede görmeniz mümkün. Uzun kasları çalıştırdığı için vücut postür bozukluklarına da iyi gelen aquagym, vücudun daha sıkı ve daha diri görünmesinde de etkili rol oynuyor. Karada yapılan egzersizlerin suyun içindeki tekrarı olarak nitelendirilebilen aquagym egzersizleri, konusunda uzman fizyoterapist ya da beden eğitimi öğretmenleri tarafından uygulanıyor. Genel olarak 1 metre 40 santim derinliğindeki havuzlarda yapılan egzersizlere her yaş grubundan kişiler katılabiliyor. Özellikle orta yaş grubunun tercih ettiği spor dalının 45 dakikalık bir dersinde yaklaşık 400 kalori yakılıyor.  Havuz içinde uzun yürüyüşler ile kol ve karın kaslarını çalıştıran tekme hareketlerinden oluşan aquagym, her mevsim açık ya da kapalı havuzlarda rahatlıkla yapılabiliyor. Tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlayan egzersiz sırasında özellikle bel, bacak, kol, sırt ve karın kasları yoğun olarak çalışıyor.

Aquagym Ürünlerinin Farkları Nelerdir?

Havuz içerisinde yapılan egzersizleri kapsayan aquagym antrenmanları arasında su bisikleti ve su fitnesi ekipmanları bulunuyor. Egzersiz sırasında giyilen kıyafetlerin giyip çıkarması kolay olması gerektiği için aguagym kıyafetleri ergonomik özelliklerle donatılıyor. Genellikle üst olarak giyilen ürünler, fermuarlı olarak tasarlanıyor. Havuz içinde yapıldığından dolayı klora dayanıklı bileşenler kullanılarak tasarlanan aquagym mayosu ya da alt üst takımlar, aynı zamanda da çabuk kuruyabilme özelliği ile diğer egzersiz kıyafetlerinden ayırıyor. Su tutmaz materyaller kullanılarak tasarlanan aquagym ürünleri, vücut ısısını koruyabiliyor. Genellikle %100 polyester kullanılarak yapılan aquagym kıyafetleri, elastan fiber dokusu sayesinde su içinde tüm hareketlerin kolayca yapılabilmesini sağlıyor. Kullanılan materyallerin dayanıklılığı, ürünlerin uzun süre formunu korumasına yardımcı olarak uzun yıllar kullanılabiliyor. Yaz mevsiminde güneş ışınlarının zararlı etkilerinden vücudu korumak amacıyla UV ışınlarına karşı dayanıklı olarak üretiliyor.  Havuz hijyeninin sağlanması ve saçların klordan korunması için kullanılan bonelerin ve havuz içinde ayakların kaymasını önleyen ayakkabıların da klor ve UV gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olması gerekiyor. Kaliteli ve uzun ömürlü aquagym ürünlerini Decathlon online mağazasından seçerek dilediğiniz zaman sepetinize ekleyebilir ve kolayca satın alabilirsiniz.