Mevsim geçişleri, insan bedeni için çoğu zaman yorucu olabiliyor. Kış aylarından sıyrılmayı özellikle isteseniz de vücudunuz buna hazır olmayabiliyor. Takvimler baharı gösterse de vücut hala kış aylarından kalan etkileri hissediyor. Vücut, artan enerji gereksinimini karşılayamazken bahar yorgunluğu hissedilmesi ise oldukça normal. Fakat bu bahar yorgunluğundan basit ve keyifli egzersizler yaparak kurtulmak mümkün.

Basit Hareketlerle Esneyin

Bahar aylarının verdiği yorgunluk, genelde yataktan yorgun kalkılmasına sebep olur. Gün boyu bu yorgunluğu üstünüzde taşımamak için basit esneme hareketleri büyük fayda sağlar. Peki nedir bu basit egzersizler? Ellerinizi birbirine kenetleyin ve avuçlarınız yukarı bakacak şekilde kollarınızı kaldırın. Bu egzersiz, vücuttaki kan akışını hızlandırmaya yarar. Ayakta dururken bir ayağınızı geri çekin ve kalçanızı sıkın. Bu hareket ise yorgunluğu yoğun hissettiğiniz bacaklarınıza direnç kazandırır. Başınızı yirmi saniye sağa yirmi saniye sola çevirerek yapacağınız basit bir hareket ise uyurken oluşan gerginliklerin etkisini azaltır. Yatar pozisyonda bacaklarınızı sırayla kendinize çekmek de kalça ve arka bacak kaslarınızın harekete ‌geçmesine yardımcı olur. Her sabah bu hareketleri tekrarlamak, güne başlarken bahar yorgunluğunu geride bırakmanızı sağlıyor.

Yürümeye Devam Edin

walk
Tüm yürüyüş malzemelerimiz için hemen tıklayın!

İnsanların büyük çoğunluğu kış aylarında yürümeye ara verir. Bahar geldiğinde ise ılık hava ve sımsıcak parlayan güneş, keyifli yürüyüş rotaları için harika fırsatlar sunar. Özellikle deniz kıyısında yürüme imkanınız varsa deniz havasının verdiği huzur da ‌mental olarak strese ve yorgunluğa iyi gelir. Evinizin etrafında böyle bir imkan olmasa da yürüyüş parkurlarını, ormanları, parkları ve hatta sokakları kullanabilirsiniz. Her egzersizde olduğu gibi yürüyüş yaparken de belirli bir düzen gerekir. Haftanın 5 günü ‌30’ar dakikadan yapılacak tempolu yürüyüşler, bahar yorgunluğunun önüne geçmek için en faydalı egzersizlerin başında gelir. Bu yürüyüşlerin öğleden sonra güneşli günlerde yapılması ise güneşten faydalanmak açısından daha olumludur. Bu imkanı bulamayanlar ise gündelik hayattaki alışkanlıklarını değiştirerek kendilerine günlük 10.000 adım hedefi koyabilirler. Asansör yerine merdiven kullanmak veya kısa mesafelerde yürüyerek ulaşımı sağlamak, değişebilecek alışkanlıklara örnek olarak gösterilebilir.

Bisikletle Arayı Açmayın

cycle
Tüm bisiklet modellerimiz ve aksesuarlar için tıklayın!

Bahar aylarına girildiğinde vücudun enerji ihtiyacı artar. Vücuda aradığı direnci kazandırmak, bu dönemde en önemli ihtiyaçlardan biridir. Peki bahar yorgunluğundan kurtulmak için ne yapmalı? Karşınızda yağ yakmanın en keyifli yollarından biri: Bisiklet… Bisiklet, kişinin dayanıklılığını artıran ve enerji veren en önemli egzersizler arasındadır. Pedal çevirmenin yalnızca bacak kaslarına yaradığı sanılsa da bisiklet tüm vücut kaslarını bir arada çalıştıran bir antrenman türüdür. Bisiklet sürmek bahar yorgunluğu ile gelen mutsuzluk ve depresyon hissinin de önüne geçmenize yardımcı olur. Bisiklet turlarınız düzene girdikçe mutluluğunuzun arttığını fark edeceksiniz. Saatte 10 km hızla bisiklet sürerek kış aylarında aldığınız kalorileri hızla yakabilmeniz de bisiklet sürmenin faydaları arasında sayılır. Fakat istenmeyen kas ağrıları ve sakatlıkların önüne geçmek için bisiklet turları öncesinde ufak ısınma hareketleri yapmanız gerektiğini unutmayın.

Yüzmeye Şimdiden Başlayın

yüz

Yüzme, genelde bir yaz aktivitesi olarak görülür. Kış aylarında yüzmenin soğuk algınlığına sebep olabileceği ise tam bir şehir efsanesidir. Kış geldiğinde yüzmeyi bırakmamalı; bilakis dört mevsim yüzmenin vücuda olan olumlu etkilerinden faydalanmalısınız. Günde yalnızca 30 dakika yüzerek tüm vücut kaslarınıza komple bir kardiyo antrenmanı yaptırabileceğinizi unutmayın. Tıpkı bisiklet sürmek ve yürüyüş yapmak gibi yüzme de kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Bahar aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlaması, vücuda direnç ve esneklik kazandırması da yüzmenin sağladığı diğer faydalar arasında yerini alır.

Siz de sporu hayatınıza dahil edin, bahar yorgunluğundan kolayca sıyrılmayı başarın!