2013 Aralık ayında hobi olarak başladığım binicilik sporuna hala devam etmekteyim. Giderleri çoğu spordan daha fazla olduğu için üniversite zamanlarımda hafta sonları çiftlikte çalışır bunun karşılığında hafta içi gidip ata binerdim. Peki, “Neden binicilik?” derseniz şöyle cevap verebilirim: Kısa ve net bir cevap vermek gerekirse; bir canlıyla iletişim kurup bütünleşerek yapabileceğiniz tek spor. Biraz daha açıp daha duygusal bir neden söylemem gerekirse de ata bindiğiniz, eyere oturduğunuz ilk andan itibaren atınızla aynı duyguyu hissetmek ve birbirinize güvenmek zorundasınız. İşten tam bu nedenlerden dolayı binicilik benim tutku sporum.

IMG_20181013_190756_977

Bu spora başladığım ilk zamanlar antrenörüm bana “gerginsin korkuyorsun. O yüzden dinlemiyor seni şu an” derdi. O zamanlar çok inanmazdım ama zamanla anladımki, gerçekten ne hissedersiniz onu hissediyor, anlıyor ve siz ona ne kadar güven verirseniz o da sizi o kadar dinleyip güveniyor.

Gelelim bu eşsiz spora başlayanlar için değineceğim önemli noktalara. Binicilik sporunu yapmaya karar verdiğiniz zaman unutmamanız gereken ilk şey sabırlı olmak. Çünkü ilk derslerinizde yapamayacağınızı düşünüp devam etmek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden sabredip, atınızla aranızda gelişecek bağın eşsiz hazzını yaşayacağınız anları düşünün.

IMG-20180218-WA0022

Boyunuzun ve kilonuzun hiç bir önemi yok. Emin olun mutlaka size uygun bir at vardır. İlk derslerinizde bacaklarınız, sırtınız, kollarınız alışıK olmamanızdan dolayı ağrıyacaktır. Çünkü her sporda olduğu gibi ata binerken de vücudumuzda farklı kas grupları çalışır. Örneğin; iç bacaklar! Bacaklarınızla da komut vermek zorunda olduğunuzdan iç bacak kaslarınızı fazlasıyla çalıştıran bir spordur binicilik. İç bacak kaslarınızın yanı sıra sırt bölgenizde de ağrı hissetme olasılığınız çok yüksek. Çünkü günlük yaşamınızda durduğunuzdan daha dik durup, daha güvenli ve kaliteli bir sürüş için vücut bütünlüğünü sağlamak zorundasınız.

Binicilik sporuyla alakalı en çok aldığım sorulardan bir tanesi: “Ne zaman serbest binebilirim?” oluyor. Lonj (daire) dersleri size sıkıcı gelebilir. Fakat bu işin temeli lonj dersleriyle atılır. Şunu unutmayın ki; yürümeyi öğrenmeden koşamazsınız. Binicilik sporunda da lonj derslerinde başarılı olmadan, yeterli deneyimi kazanmadan serbest binmek tehlikeli olabilir. Ben senelerdir bu sporla ilgilendiğim halde eksik olduğum noktalarda beni lonj derslerine almalarını istiyorum. Bu yüzden sizlere ilk tavsiyem; sabırlı olup baştan sağlam temeller atmanız.

IMG_20181213_193321_240

Sık sorulan sorulardan bir diğer de; “Binicilik kıyafetleri gerekli mi?”. İlk etapta kask ve eldiven haricinde tam donanımlı giyinmeniz gerekli değil. Eldiven yoksa dizginler elinizi kesebilir. Kaskınız ise olası bir düşme anında kafanızı darbelerden koruyarak güvenliğinizi sağlar. Bir süre bu şekilde çalıştıktan sonra ilerleyen zamanlarda zaten neye ihtiyacınız olduğuna karar vermiş olacaksınız. Örneğin; ayağınız üzengiden kayacağı için özel bir bota ihtiyacınız olabilir. Ya da dizleriniz ve bacaklarınız acıyacağı için chaps, pantolon ihtiyacı duyabilirsiniz. Yani biraz önce de belirttiğim gibi kıyafet almak zamanla ihtiyaçlarınız doğrultusunda gerçekleşecek birşey.

Sadece binmek ya da bu sporu yapmaktan ziyade şöyle bir tavsiyede bulunabilirim; bir gün herhangi bir kulübe gidin ve elma, havuç gibi atların severek yediği yiyecekler alın ve sadece yarım saat atlarla ilgilenin, onları sevin, izleyin bunun bile size ne kadar iyi geldiğini anlayacaksınız ki bir de binerek o bütünlüğü yakaladığınızı düşünün…

IMG_20180420_210837_387

Binicilikle alakalı başka yazılarda görüşmek üzere…

Sporla kalın!

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası binicilik spor lideri Betül Aydemir tarafından yazılmıştır.