Evet, sağlıklı ve fit görünen güzel bir vücuda kavuşmak herkesin hayali ama ne yazık ki günlük hayatın koşturmacası ve yoğunluğu içerisinde spor salonuna gidecek vakti yaratamıyor olabilirsiniz. Aslında spora başlamak için kendinizi motive etmekten başka ihtiyaç duyacağınız fazla bir şey yok! Evde ya da bulunduğunuz ortamda rahatlıkla uygulayabileceğiniz basit egzersiz programları ile güçlü ve dinamik bir hayata merhaba diyebilirsiniz. Vücudu çalıştırmanın en kolay yolu, vücudun kendi ağırlığından faydalanarak kaslara direnç uygulamaktır. Şimdi koşu bandını ve diğer tüm kondisyon aletlerini bir kenara bırakın ve kendi başınıza yapabileceğiniz egzersiz önerileri hakkındaki bilgi notlarımıza kulak verin.

Her Gün 30 Dakika Yürüyün 

Her gün yürüyüş yaparak o çok sevdiğiniz ama artık giyemediğiniz pantolonunuza tekrar kavuşmanız mümkün. Düzenli yürüyüşün tek faydası kilo vermek değil. Aksine; stres kontrolünden bağışlık sistemini güçlendirmeye, cildi güzelleştirmekten bacak ve popo sıkılaştırmaya kadar uzanan birçok faydası mevcut. Böyle bir alışkanlığınız yok ise vakit kaybetmeden harekete geçin. Tek yapmanız gereken yürüyüş ayakkabılarınızı giyip yola koyulmak. İlk hafta 15 dakika ile başlayabilirsiniz. Her hafta 5 dakika daha ekleyerek yürüyüşlerinize devam edebilirsiniz. Kısa süre içerisinde kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Özellikle sindirim ve gaz sorunu yaşayanlar yürüyüş rutinini egzersiz programlarına dahil ederek bu sorunlarını hafifletebilirler. Yürüyüş yaparken uymanız gereken tek kural tempolu adımlar atarak durmadan devam etmek.

YÜR
Yürüyüş ayakkabısı modellerimiz için tıklayın!

Güçlü ve Sıkı Bir Beden için Pilatesi Deneyin

Çıkış noktası olarak bedensel sorunların rehabilitasyonunu baz alan Pilates, dünya çapında yayılarak popüler egzersiz metotlarından biri haline geldi. Pilateste amaç bedensel ve zihinsel gelişimi destekleyerek daha güçlü ve esnek bir vücut yaratmak. Siz de egzersiz önerileri arıyorsanız, başlangıç seviyesindeki pilates hareketlerini uygulayarak farklı bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için egzersiz programları; aşırı zorlamayan, sürdürülebilir hareketlerden oluştuğu taktirde motivasyonu yükselterek spora duyulan isteği artırır. Bu sebeple basit pilates hareketleri başlangıç seviyesindeki sporseverler için yeterli olacaktır. İşte kolayca uygulayabileceğiniz güçlü pilates egzersiz önerileri:

  • Mat üzerine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükerek kendinize çekin ve ayaklarınızı yere basın. Kollarınızı avuç içleriniz yukarı gelecek şekilde iki yana açın. Karnınızdan güç alarak kalçanızı yerden kaldırın. Köprü pozisyonunda 1-2 saniye durarak sırtınızı tekrar yere indirin. Bu hareketi 5 tekrarlı 3 set şeklinde tekrarlayarak kalça ve karın kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz.
  • Sırt üstü nötr duruştayken dizlerinizi bükerek karnınıza doğru çekip masa pozisyonu alın. Sırtınızı yerden kaldırırken kollarınızı kalçanıza doğru iki yana uzatın. Kollarınızla eş zamanlı olarak bacaklarınızı da düz hale getirerek geniş V pozisyonu alın. Bu pozisyonda 1-2 saniye bekleyerek eski pozisyonunuzu alın. 5 tekrar 3 set şeklinde uygulayarak alt ve üst karın kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz.
  • Mata yüzüstü uzanarak kollarınızı başınızın üzerinden ileri doğru uzatın. Sağ kolunuzla sol ayağınızı, sağ ayağınızla sol kolunuzu senkronize bir şekilde yukarı kaldırmaya çalışın. Bu hareketi de 5 tekrarlı 3 set şeklinde tatbik ederek karın ve kalça kaslarını sıkılaştırabilirsiniz.
PİL
Tüm pilates ürünlerimiz için hemen tıklayın!

İp Atlayarak Kondisyonunuzu Artırın

Egzersiz programları ve klasik egzersiz önerileri arasında üst sıralarda yer alan ip atlama antrenmanı, kalp atışını hızlandırarak kardiyo yapmanızı sağlarken, yoğun ter atarak vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Akciğer kapasitenizi artırıp fiziksel direncinizi kuvvetlendirmek için ip atlamaya hemen başlayabilirsiniz. Başlangıçta klasik çift ayak zıplama tekniğiyle ip atlayabilirsiniz. Kondisyonunuz arttıkça, zorlaşan ip atlama tekniklerini deneyerek kendinizle yarışabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, kaliteli bir atlama ipi ve rahat fitness kıyafetleri.

ip
Atlama iplerimiz için tıklayın!

Tüm bu egzersizleri yapmak için ihtiyacınız olan kıyafet ve ekipmanları Dechatlon’dan temin edebilirsiniz. Günlük yürüyüş rutininizi daha keyifli ve rahat hale getirmek için hafif yapıdaki sportif yürüyüş ayakkabılarından birini seçebilirsiniz. Kıyafet seçiminde özellikle nefes alabilen yapıdaki koşu taytı, eşofman ve tişört seçeneklerini seçmenizi tavsiye ederiz. Pilatese yeni başlayacak olanlar için gerekli olan mat, pilates topu, pilates bandı gibi ekipmanların tamamını Dechatlon’dan kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Sporla kalın!