LRF av disiplininde avcının yüzünü her zaman güldüren, neredeyse hiç  boş çevirmeyen yemlerdir silikonlar. Silikon yemleri kokulu ve kokusuz olmak üzere iki ana gruba ayırıp, başlıklar halinde incelemye ne dersiniz?

Kokulu Silikonlar

Her türlü merada kokulu silikonların şansı her zaman fazladır çünkü silikona emdirilmis olan sıvılar balıkların tok bile olsa yeme atak yapmasını sağlarlar, ava başladığınız yerde farklı yönlere doğru atış yaparsanız meraya kokuyu yaymış ve balıkları etrafınıza toplamış olurusunuz.

yem

Bir paket kokulu silikon aldığınızda, paketin içerisinde  silikonların haricinde paketi açtıktan sonrada kullanıp saklayabilmeniz için esktradan bir miktar sıvı bulunur. Bu sıvının miktarı  aldığınız markaya göre değişiklik gösteriyor. Örneğin ecogear grubu İsomeler de sıvı miktarı çoktur ama Berkley silikonlarda sıvı isomeye göre neredeyse 5’de 1 kadardır.

yem2

Silikonun paketini açtıktan sonra bir şekilde içindeki sıvı ile birlikte muhafaza etmek durumundayız. Kokulu silikonlar adeta bir sünger gibidir ve sıvının dışında kalırlarsa kuruyarak iğneye takılamaz ve kırılgan bir hale gelir. Silikonlarımızı korumak için su sızdırmayan kapaklı kutulara ihtiyaç duyuyoruz, her ne kadar silikon paketi çıtçıtlı olsada bu önlem sıvının çantada dökülmesini veya sıcakta buharlaşmasını engelleyemiyor.

Bu iş için özel üretilmiş, çantanızda veya düştüğünde sıvının dökülmesini engelleyen koruma kutuları var. Maliyet olarak pahalı olsalar da fiyatlarını hakeden ürünler ancak bütçesi olmayanlar ucuzluk marketlerinden alınacak herhangi bir sıvı sızdırmaz kapta aynı işi rahatlıkla görebilir.

Piyasada en çok rağbet gören iki marka var: Berkley ve Isome. Her birinin kendine has kimyasal yapıları ve kokuları var ve farklı renk seçenekleri ile avcıların beğenisine sunuluyorlar. Meramıza göre veya kendi tecrübelerimiz üzerine silikonların farklı renklerini kullanıyoruz . Aynı marka silikonların farklı renklerini aynı kutularda rahatlıkla muhafaza edebiliriz ancak farklı markaları karıştırdığımızda maalesef silikonlarda deformasyon ile karşılaşıyoruz.

Silikonlar yapısı gereği esnek ve kopabilen yemler yani isterseniz aldığınız uzun yemleri ikiye bölerek de kullanabilirsiniz. Yalnız şunu söylemekte fayda var silikon ne kadar uzun kullanılırsa yem o kadar avcı olur ve balıkların iştahını daha çok kabartır. Yemler uzun kullanıldığında kesinlikle hırsız iğne kullanılmalı ki balık yemi kolayca yırtıp almasın.

YEM3

Bu arada kokulu silikonlar için önemli bir ipucu daha vereyim; silikonu, jighead’e takılmış bir şekilde tekrar silikon kutusunun içirisine koymayın çünkü sıvıda bekleyen jighead  zamanla oksitlenerek kırılgan bir hale geliyor. Bunu küçük bir balıkta anlayamazsınız ama iri bir balık oltanıza bindiğinde iğnenizi kırıp gider!!

Kokusuz Silikonlar

Kokusuz silikonlar kokulu silikonlar gibi süngerimsi bir yapıya sahip olmadıkları için sıvı içerisine konuldukları takdirde kokunun silikona bir etkisi olmayacaktır ve ilk atışta sıvı silikonun üzerinden kayacaktır.

Kokusuz silikonlar balıkları farklı şekilde cezbetmeyi hedefler bunlar glow,uv boyalar veya simler ile olur. Bu eklentiler herhangi bir balığın uzağından veya yakınından geçerken görünür olmasını sağlar. Kokusuz silikonlar arasında en meşhur olanı ve tercih edileni mebaru’dur.

yem4

Farklı kuyruk şekilleri, farklı renkler ile çokca çeşidi vardır. Diğer kokulu silikonlara göre iğneye oldukça sağlam takılırlar ve balıklra kolay kolay çekip koparamaz. Balığın bol olduğu zamanlarda kokusuz silikonlar ekonomik bir çözüm olacaktır ama kokulu silikonlar kadar performans almanız mümkün değildir.

İğneniz keskin olsun …

Rastgele…

Bu yazımız Ritim İstanbul AVM Decathlon Mağazası Avcılık Spor Lideri Oğuzhan Hacıbaloğlu tarafından yazılmıştır 🙂