Pilates toplarını spor salonlarından çıkarıp gündelik hayata dahil etmeyi hiç düşündünüz mü? Özellikle gün boyunca masa başında çalışıyorsanız, bu fikri mutlaka gözden geçirmelisiniz. Sandalyede uzun süre oturulması sonucunda bel ağrıları, eklem rahatsızlıkları, postür bozuklukları gibi fiziksel problemler görülebiliyor; masa başı işler nadir de olsa kas iskelet sistemi üzerinde kalıcı sıkıntılara, sinir sıkışmalarına ya da tendon iltihaplanmaları gibi durumlara yol açabiliyor. Böyle fiziksel rahatsızlıkların önüne geçebilmenin yanı sıra duruşunuzu düzeltmek ve kaslarınızı çalıştırmak için sandalyeyi atıp pilates topuna oturmaya ne dersiniz?

Webp.net-gifmaker (2)
Pilates top modellerimiz için hemen tıklayın!

Gün içerisinde sandalyede oturmanın süresi 30 dakikayı aştığı andan itibaren metabolizmanın performansının yarı yarıya düştüğü gözlemleniyor. Kısa vadede yorgunluk hissine yol açan metabolizma yavaşlığı uzun vadede yağlanmalara sebep olabiliyor. Pilates topuna oturulması bu durumun önüne geçiyor, pilates topu üzerinde oturmak bir nevi sürekli spor yapmaya benzer bir etki yaratıyor.

Pilates Topunda Oturmanın Fiziksel Faydaları

Gün boyu sandalyede oturduktan sonra özellikle gece saatlerinde sıkça vücut ağrıları hissediliyor. Çalışırken sandalye yerine pilates topunu tercih etmek bu ağrıların önüne geçebiliyor. Pilates topu üzerine oturulduğunda istemsiz bir şekilde dik duruluyor, ayaklar sıkı bir şekilde yere basıyor. Oturuş tarzının düzgün olması ile vücut postürü düzelip eklem rahatsızlıkları gibi problemlerin önüne geçiliyor. Ayrıca oturur vaziyetteyken ufak hareketlerle kendinizi esnetmeniz ve zaman zaman bacaklarınıza baskı uygulamanız kaslarınızı geliştiriyor, düzenli olarak karın kası çalışıyor ve bu sayede fiziksel kas seviyesi artıyor.

Karın kasları ve bacak kaslarının yanı sıra dik bir şekilde oturuşa bağlı olarak sırt ve boyun çevresi de rahatlıyor. Pilates topu üzerinde otururken dik duran iskelet sisteminiz ve omurganız daralıyor, bu sayede sağlıklı bir görünüm kazanılıyor. Pilates topu özellikle power house denilen karın merkezindeki kasları çalıştırıyor. Ayrıca iç karın kasları, bele şekil veren oblikler, kürek kemikleri ve core bölgesi de pilates topu ile yapılan egzersizlerle gelişiyor.

top2

Pilates Topunda Oturmanın Psikolojik Faydaları

Sandalyede oturulduğunda zaman geçtikçe motivasyon düşüklüğü, odak kaymaları ve dikkat dağılmaları yaşanabiliyor. Pilates topuna oturulduğunda ise dikkat bozukluğu ya da odaklanma problemi yaşanmıyor, çünkü pilates topu üzerinde yayılarak oturmak mümkün olmuyor. Pilates topu üzerinde oturulduğunda beynin daha hızlı çalıştığı, endorfin salgılandığı ve nefes alma düzeni ile birlikte rahatlama hissi duyulduğu biliniyor.

Yapılan her spor stresi azaltıyor, salgılanan hormonlar ile birlikte pozitif bir enerjiye sahip olunuyor. Pilates yapmak ve hatta gün içinde yalnızca pilates topu üzerinde oturmak bile insan psikolojisi üzerinde etki gösteriyor, derin nefes alıp vermek ve sakinleşmek için gerekli atmosferi sağlıyor.

Ülkemizde bir öğretmenin öğrencilerini sıra yerine pilates topuna oturmaya yönelttiği ve bu değişiklikten sonra öğrencilerin sınav başarılarının oldukça arttığı gözlemlendi. Yani, pilates topunun iş yerinde çalışan beyaz yakalıların yanı sıra öğrencilerin başarısı üzerinde de etkisi olduğu görüldü.

psi

Pilates Hayatın Her Anına Dahil Edilmeli

Gün boyu iş yerinde bulunmak ve çalışmak spor yapmaya engel oluşturmuyor, yukarıda da ifade edildiği üzere sandalye yerine pilates topu kullanmak hem fiziksel hem de psikolojik olarak oldukça etkili bir sportif faaliyet yaratıyor. Pilates topu üzerinde oturularak aktif bir şekilde spor yapılabiliyor, böylelikle hem sağlıklı bir yaşam elde edilip hem de kaslar geliştiriliyor. Spora yalnızca fiziksel bir aktivite olarak bakmamak gerekiyor; spor yapmak fiziksel yararın yanı sıra psikolojik bağlamda da oldukça etkili oluyor. Pozitif bir yaşamın, sağlıklı bir vücudun ve mutluluğun yolu spordan geçiyor, sporun hayatın her alanında olması gerekiyor.

hay

Decathlon, pilatesi hayatının her anına dahil etmek isteyenler için birçok alternatif sunuyor. Vücut tipiniz ve boy, kilo gibi değişkenlerinize uygun pilates topu çeşitlerini sergileyen Decathlon, üç farklı renk seçeneği de gösteriyor. Mavi, pembe ve gri renklerden dilediğinizi seçebileceğiniz pilates toplarının yanı sıra şişirme pompası, altlık ve ağırlık topları gibi aletleri de Decathlon’da bulabilirsiniz.

Sporla kalın!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.