Yaz mevsimi yaklaşırken, kış boyunca alınan kilolardan kurtulmak ve vücuttaki ödemi atmak için birçok kişi spor ve egzersiz çalışmalarına başlıyor. Etkisi kanıtlanmış yöntemler ve gelişen teknoloji ile hayatımıza giren yepyeni fitness ekipmanları gündemin ilk sıralarına çıkıyor. Hızlı sonuç veren pratik yollar, en popüler çözümler haline geliyor. Bunlardan biri ise 90’ların vazgeçilmez sporu, step! Artık step yapmak isteyenler, modern step tahtası olarak anılan Stepper’dan yararlanıyor. Peki Stepper nedir, hangi kasları çalıştırır? Gelin, birlikte göz atalım.

Bölgesel Yağlar için En Etkili Spor: Step

Bölgesel yağlardan kurtulmak için en kısa sürede en hızlı sonucu aldıracak, eğlenceli ve kolay erişilebilir bir yol mümkün: Step. Step sporu, bir platform üzerinde, müzik eşliğinde ileri geri ve yanlara adımlayarak yapılan tempolu bir spor olarak biliniyor. Bedenin alt bölgesini etkin biçimde çalıştıran bu spor sayesinde bölgesel yağlardan kurtulmak mümkün hale geliyor.

Step’in oldukça fazla yararı bulunuyor. Öncelikle step, en zevkli kardiyo egzersizlerinin başında geliyor. Müzik eşliğinde belli bir hız ve tempo ile yapılması, spor zevkini üst noktalarda yaşamanızı sağlıyor. Yağ yakarak kilo verdiriyor, vücut kondüsyonunu güçlendiriyor. Doksanlı yıllarda step tahtasında yapılan step, şimdilerde ise günümüz teknolojisi ile modernize edilmiş ekipmanlarla yapılıyor.

Stepper Nedir, Hangi Kasları Çalıştırır?

d
Domyos MS500 Stepper – Detaylı bilgi için tıklayın!

Teknolojinin tüm nimetlerinden alabildiğine yararlanılan bu çağda, step artık elektronik Stepper ile yapılıyor. Step için başka bir platform üzerine inip çıkma işlemi yerine, Stepper üstünde durmanız yeterli. Hareket fonksiyonlu ayakları sayesinde hem ileri geri hem yanlara dönüş yapabilme gibi özellikleri bulunuyor. Üzerinde sıklık, tekrar, süre, yakılan kalori miktarı gibi 4 fonksiyonlu sayacı olan ve kaymaz ayaklara sahip bu aletler, portatif yapılarıyla evinizde saklama açısından da kolaylık sağlıyor. Kompakt yapısıyla evinizde kolaylıkla kendine yer bulabiliyor.

Stepper, tüm vücudu çalıştırdığı gibi, alt bölgedeki karın kasları, popo, abdüktör, adüktör, kuadriseps, baldır gibi bir çok kası yoğun çalıştırıyor. Vücudun daha ince ve fit bir görünüme ulaşmasını sağlıyor. Göbek, basen, alt karın gibi bölgelerinde incelme ve güçlenme sağlıyor. İleri ve geri özelliğinin yanı sıra, yanlara hareket mekanizması sayesinde de beli inceltiyor.

Stepper Çeşitleri Nelerdir?

eş
Domyos Essential Mini Stepper – Detaylı bilgi için tıklayın!

Sadece ayak için tasarlanmış olanları olduğu gibi, çekme iplerinin monte edildiği türleri de bulunuyor. Üzerinde çekme ipleri olan twister tipi stepper aleti, üst bölgenizi de çalıştırmanıza yardımcı oluyor.  Böylelikle tek bir spor ile bedeninizin tüm bölgelerini çalıştırıyor ve vücudunuzu güçlendirmenizi sağlıyor. Stepper’ın bir de denge konsoluna sahip modelleri bulunuyor. Bu da tutunma imkanı veriyor. Hangi türünü seçerseniz seçin, spora başlamak ya da kendi fiziki koşullarınızda birim zamanda maksimum fayda almak için Stepper en doğru seçenek!

Minik bir uyarı; step yapmadan önce 5 dakikalık bir ısınma ve esneme hareketi yapmanız gerekiyor. Aslında tüm sporlar için bu uygulama geçerli. Herhangi bir spora çok hızlı başlamak, enerjiyi kısa sürede tüketmeye sebep olabileceği gibi, istenmeyen sakatlıklar yaşanmasına da yol açabiliyor. Bu önlemleri alarak Stepper üzerinde yapacağınız eğlenceli egzersizler ile hayalinizdeki bedene ulaşabilirsiniz. Güzel ve fit bir yaz için Stepper edinerek hem keyifli zamanlar geçirebilir, hem de bölgesel yağlanmalara savaş açarak kısa sürede etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Stepper Hangi Sıklıklarla Kullanılır?

Haftada 2-3 gün, 25-30 dakika egzersiz yaparak başlayabilir, ardınan egzersiz süresini ve sıklığını performansınıza göre artırabilirsiniz. Beslenmenizi da kontrol altına alırsanız fit bir görünüme ulaşmanız kolaylaşacaktır. Stepper edinerek bu keyifli sporu bireysel olarak gerçekleştirebileceğiniz gibi, bu aleti sevdiklerinize de önerebilir ve bu mükemmel sporu grup halinde yaparak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Decathlon, tüm spor branşlarında olduğu gibi step için de tüm ürün tiplerini beğeninize sunuyor. Siz de hemen Decathlon’u ziyaret ederek tüm fitness ekipmanlarına göz atabilir, kendiniz için en uygun özelliklere sahip Stepper aletini satın alabilir ve bölgesel yağlarınızdan eğlenerek kurtulabilirsiniz.

Mini stepper kullanarak formda kalmanın püf noktalarını incelediğimiz yazımız için hemen buraya tıklayın!

Sporla kalın!