Zaman zaman şehir kaosundan, gündelik hayatın koşuşturmacasından sıkılıp kendinizi doğanın içine atmak isteyebilirsiniz. Doğa yürüyüşü hem organize edebileceğiniz, hem de spor yapabileceğiniz aktivitelerin başında gelir. Doğa yürüyüşü, diğer ismiyle trekking bir noktadan bir diğerine varmak için belirli bir zamanda ve belirli bir tempoda yapılan yürüyüşlerdir. Tüm vücudunuzu çalıştıran doğa yürüyüşünü organize etmek her ne kadar kolay gözükse de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Yürüyüş bölgesi belirlendikten hemen sonra bölgenin de özellikleri göz önünde bulundurularak birtakım ekipman hazırlığında bulunmanız gerekir. Özellikle de “Doğa yürüyüşü yapayım ama konforumdan da ödün vermeyeyim” diyorsanız yürüyüş esnasında yanınıza alabileceğiniz outdoor malzemeleri listesine göz atmakta fayda var.

Kıyafet de Sporun Bir Parçası: Doğa Yürüyüşü Kıyafetleri

Bir outdoor sporu olan doğa yürüyüşünde dikkat etmeniz gereken ilk nokta elbette ki kıyafetlerdir. Rahatlık kriterinin yanı sıra mevsim şartlarını göz önünde bulundurarak kıyafet tercihinizi yapmanız önemli. Ancak, yürüyüş yapacağınız bölgede hava değişiminin oldukça hızlı olabileceği ihtimalini de es geçmeyin. Hava ne kadar sıcak olursa olsun, soğuma ihtimaline karşı yanınızda bir yağmurluk veya yürüyüş montu bulundurarak tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Yanınıza alacağınız kıyafetlerin çantanızda çok yer kaplamamasına ve ağırlık yapmamasına dikkat edin. Özellikle kapüşonlu yağmurluk ve montların görüş alanınızı etkilemeyecek nitelikte olmasının önemli olduğunu unutmayın.

Webp.net-gifmaker (2)
Doğa yürüyüşü kıyafetlerimiz için hemen tıklayın!

Doğayı En Saf Haliyle Keşfedin: Doğa Yürüyüşü Aksesuarları

Yine mevsimsel şartlara göre değişim gösteren outdoor aksesuarları seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli özellik bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü esnasında tercih edeceğiniz güneş gözlüğü, polarize cam özelliğine sahip olursa ve gözlük camı görüş alanınızı etkilemeyecek boyuttaysa doğayı hiçbir detayını kaçırmadan izleyebilirsiniz. Bu sebeple gözlük seçerken doktorunuzdan tavsiye almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca güneş gözlüğünüzün, gündelik hayatta kullandıklarınızdan farklı olarak göz çevrenizi tam sarması ve gözlerinizi rüzgârdan da koruması gerektiğini unutmayın. Yanınıza alacağınız su matarasının kolay kullanılabilir olması önemlidir ancak daha konforlu bir kullanım için ağızlık ve borudan oluşan pipetli kapakları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kafa lambası ve el fenerleri, daima sırt çantanızın en ulaşılabilir yerinde olursa zorluk yaşamaz, her anın tadını daha rahat çıkarırsınız.

Webp.net-gifmaker (2)

Olmazsa Olmaz: Yürüyüş Batonu!

Bir doğa yürüyüşünün ve outdoor ekipmanlarının olmazsa olmazları listesinin ilk sıralarında yürüyüş batonu yer alır. Özellikle dağlık ve engebeli bölgelerde hayat kurtarıcı nitelik taşıyan baton, yanınızda bulunursa yürüyüşünüzdeki çoğu engebeyi rahatça aşabilirsiniz. Çok yorulduğunuz anda, hiç ummadık bir şekilde size yardımcı olarak yükünüzü azaltan yürüyüş batonlarını seçerken de dikkat etmeniz gereken özellikler olacaktır. Çok dağlık ve engebeli bölgelerde yaptğınız yürüyüşlerde batonunuz birleşme bölgesinde darbe emici nitelik taşıyan amortisörler taşımalıdır. Ayrıca karın tuttuğu yerlerde yürüyebilmek içinse outdoor sırt çantası içerisinde karda yürüyebilmenizi mümkün kılacak kış baton rondelası taşımayı ihmal etmeyin.

ba
Hike 100 Baton Forclaz – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Yükünüzü Hafifletin: Outdoor Sırt Çantası

Bir doğa yürüyüşünde konforunuz ve ihtiyaçlarınız adına yanınıza almanız gereken her şeyi onda topladığınızdan sırt çantası seçiminiz oldukça önemlidir. Sırt çantanız yürüyüş boyunca sırtınızda size yük olacağından kendiliğinden ağır olmamasına kulp ve askıları ortopedik dokunuşlar taşımasına dikkat edin. Ayrıca çantanızda omuz askılarının yanı sıra bel askılarının da bulunması, çantanızı vücudunuza sabitlemeyeceğinden konforunuzu oldukça artıracaktır. Sırt çantanızı hacmi en az tutacak şekilde yerleştirir ve elzem olan outdoor malzemeleri hariç gereksiz eşyalarla doldurmazsanız doğayı ve vücudunuzu keşfettiğiniz yürüyüşten daha çok zevk alır ve daha konforlu hissederek anı yaşayabilirsiniz!

anta
Doğa yürüyüşü çanta modellerimiz için hemen tıklayın!