Sporu hayatının bir parçası sayan herkes bilir ki icra edilen spora uygun bir spor ayakkabı seçmek oldukça önemlidir. Kullanım rahatlığı ve performans gibi kriterler açısından oldukça kritik olan spor ayakkabılar terletmeyen kumaşlardan üretilen, dayanıklı ve ergonomik modeller arasından seçilmelidir. Spor ayakkabının ne dar ne de bol olmamasına özen gösterilmeli, ayak ucunda boşluğu olan, kişinin tabanına ve ayak yapısına uygun spor ayakkabı modelleri tercih edilmelidir. Spor ayakkabı seçiminde belki de en önemli kriter, söz konusu spor dalına uygun bir ayakkabı seçmektir. Rahat spor yapmak ve tam verim alabilmek için tenis oynarken, koşarken, yürüyüşte ya da fitness’ta farklı ayakkabılar giyilmeli, yapılacak spora özel teknik özelliklerle donatılmış modeller seçilmelidir. Peki spor giyimin baş tacı spor ayakkabı seçimi nasıl olmalı? Farklı spor dallarına uygun spor ayakkabı modelleri neler?

Doğa Yürüyüşü Ayakkabısı

Trekking olarak da adlandırılan doğa yürüyüşleri kimi zaman zor parkurlar içeren, uzun soluklu olduğu kadar da keyifli yürüyüşlerdir. Bu yürüyüşlere uygun bir ayakkabı seçmek sağlık ve konfor açısından oldukça önemlidir. Eğer kaliteli bir trekking ayakkabısı arıyorsanız öncelikle dayanıklı ve koruyucu modellere göz atabilirsiniz. Bu tür ayakkabıların bileğe destek veren, kaygan ya da bozuk zeminlere tutunabilen, ayağı koruyan ayakkabılar olması, uzun süreli yürüyüşler için maksimum rahatlık sağlaması gerekir. Eğer kışın yürüyüş yapacaksanız daha sağlam olan outdoor ayakkabılarından ya da botlarından da tercih edebilirsiniz. Yine su geçirmeyen, ayağın şeklini alan, farklı iklimlere uyumlu ve nefes alabilen yürüyüş ayakkabılarından tercih etmek de önemlidir.

Webp.net-gifmaker (2)
Tüm trekking ayakkabılarımız için hemen tıklayın!

Koşu Ayakkabısı

Koşu en az ekipman gerektiren spor dallarından biri olsa da koşu ayakkabısı seçimi performans ve uzun süre koşabilme gibi noktalarda oldukça önemlidir. Adım tipi ve ayak şekline göre seçilmesi gereken koşu ayakkabılarının içe basan, dışa basan ya da topuğu üzerine basan kişilere uygun olması gerekir. Yine düz, normal ya da çukur taban kriterleri de doğru koşu ayakkabısı seçimini etkiler. Koşu ayakkabısı seçiminde önemli olan bir diğer kriter de koşulacak zeminin yapısıdır. Sert, yumuşak, engebeli alanlarda ya da pistte koşacak kişilerin bu koşullara uygun bir ayakkabı seçmesi oldukça önemlidir.

koşu
Koşu ayakkabısı modellerimiz için hemen tıklayın!

Basketbol Ayakkabısı

Basketbol oynamayı sevenler ayakkabının performansı nasıl etkilediğini iyi bilir. İyi bir basketbol ayakkabısının ayağı iyi sarması, darbe emici olması, zemini iyi tutması, hafif olması ve dış yüzeyinin sağlam olması gerekir. Bunun yanı sıra taban özellikleri de oldukça önemlidir. Betonda daha sağlam taban türlerinin tercih edilmesi gerekirken parkede oynayanlar daha yumuşak ve kaymayan bir taban tercihinde bulunabilir. Ani duruşların, dönmelerin ve yükseğe sıçramaların olduğu basketbolda bileği koruyan ve destekleyen, vücuda ve ayaklara olan baskıyı azaltan orta kesimli ayakkabılar seçmek de oldukça önemlidir.

tar
Tarmak SE100 Basketbol Ayakkabısı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Futbol Ayakkabısı

Çim ya da halı sahada oynanan futbola uygun bir ayakkabı seçmek, oyunda hızlı olmak ve yüksek bir performans gösterebilmek açısından oldukça önemlidir. Futbol ayakkabıları yüksek tutuş sağlayan çivili tabanları ve teknik özellikleriyle diğer ayakkabılardan ayrılır. Kramponun çim ya da sahaya uygun olarak seçilmesi, güçlü bir tutuşa sahip olması, nefes alabilen, dayanıklı, ergonomik ve ayağın şeklini alan bir yapıda olması gerekir.

sewr
Kipsta CLR 500 HG Krampon – Detaylı bilgi için tıklayın!

Fitness Ayakkabısı

Spor salonunda farklı aktivitelerin yapılmasını içeren fitness, uygun bir kıyafet ve ayakkabıyla çok daha yüksek bir performansla yapılabilir. Fitness ayakkabısının yüksek ve dolgun bir topuğa sahip olması yapılan hareketlerde ayağın desteklenmesini, sakatlıkların minimize edilerek rahat bir kullanım elde edilmesini sağlar. Fitness salonu genellikle kaygan bir zemine sahiptir. Bu nedenle alt kısmı tırtıklı, kaymayan fitness ayakkabısı modellerinden seçmek çok daha etkili olur. Yine bileği destekleyen, nefes alan kumaşa sahip ve hafif ayakkabılardan seçerek çok daha keyifli ve verimli bir spor süreci geçirilebilir.

fitness
Fitness ayakkabı modellerimiz için hemen tıklayın!