Günümüzde spor yapma isteği, vücut sağlığı, yağ yakmak ve daha estetik bir görünüme ulaşmak gibi hedeflerin yanı sıra, gelişmiş bir hobi ve başlı başına bir aktivite gerçekleştirme motivasyonunu da barındırır. Spor merkezlerinde çeşitli aletlerle yapılan spor türlerine ek olarak, bireysel ya da toplu olarak yürüyüş oldukça revaçtadır. Yürüyüş gibi genel bir isimle anılsa da, bu sporun, şehirde yürüyüş, doğa yürüyüşü, dağda yürüyüş gibi alt kategorileri ve bu kategorilere uygun ekipman ve aksesuarları bulunur. Dağda yürüyüş için ayakkabı seçiminde izlenmesi gereken adımlar, aktivite esnasında, zorlu doğa şartlarının dezavantajlarını gidermek ve ayak sağlığı bakımından büyük önem taşır.

mh 500-confirmed-1515.jpg[-1_-1xoxar]
Tüm dağda yürüyüş ayakkabısı modellerimizi görmek için hemen tıklayın!

Dağda Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Outdoor alanlarda kullanılmak üzere üretilen dağda yürüyüş ayakkabısı, hem arazi zorluklarını minimize etme hem de sporcunun ayak sağlığını ve konforunu sağlama amacına yönelik tasarlanmıştır. Zor zemin ve iklime uygun, sadece spora konsantre olmayı sağlayan özellikte üretilir.

Dağda yürüyüş ayakkabıları, outdoor ayakkabı modelleri arasında gövde ve taban yapısı ile her durumda kullanıcı sağlığını ve rahatlığını korumayı hedef alır. İç tasarımı ayak konforunu yükseltir. Bu özel ürünlerin bot ve ayakkabı olarak tasarlanmış çeşitleri bulunur. Her unsuru incelikle tasarlanan dağda yürüyüş ayakkabıları, hafiflikleri ile de dikkat çeker; giydikten sonra adeta varlıklarını unutabilirsiniz.

dağ
Quechua MH 500 Dağda yürüyüş ayakkabısı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Dağda Yürüyüş Ayakkabısının Diğer Ayakkabılardan Ayıran Özellikleri 

Yürüyüş ayakkabısı denildiğinde, yüzeyi hava alma geçirgenliğine uygun tasarlanmış, tabanı yumuşak, düz zeminlerde belli bir süre konforlu yürümeyi sağlayan ayakkabılar anlaşılır. Dağda yürüyüş ayakkabısı ise birçok farkılılığı ile diğer ayakkabılardan çarpıcı biçimde ayrılır.

Güçlü Tutunuş

Günlük ayakkabı ya da yürüyüş ayakkabısı modellerinde düz zeminlerde belli süreler yürüme hedefine uygun nitelikler bulunur. Dağda yürüyüş ayakkabıları ise bozuk zeminlerde, ıslak, kaygan yüzeylerde tutunuşu mümkün kılar. Bu ayakkabılar sert arazi şartlarında hem dirençli sağlam yapısı ile ayağı korur hem de esnekliği sayesinde bu zorlu yürüyüşü adeta bir keyif haline getirir. Böylece şehrin dışında da aynı motivasyon ve konforla yürüyebilirsiniz.

mh

Dağda yürüyüş ayakkabılarının taban yapısında kullanılan kauçuk özelliği, kaymazlık ve tutunmayı en üst düzeyde sağlamaya yardımcı olur. Tabanın altında, zemine daha iyi tutunmayı sağlayan daha derin dişler bulunur. Bu özelliği ile sizin fiziki koşulların dezavantajını yenerek sadece sporunuza odaklanabilmenizi sağlar.

Hem Dayanıklı Hem Esnek

Gövde, hem tüm zorlu koşullarda darbe emici özellikleri ile sertliği, hem de ayağın konforunu üst düzeye çıkaran esnekliği aynı anda sunar. Yürüyüş esnasında karşınıza çıkan, taş, sert bitkiler, ağaç ya da taşlaşmış çukur veya yükseltilere temas halinde ayağınızı korur. Aynı zamanda esnek yapısı ile şehir yürüyüşü rahatlığı hissedebilirsiniz.

Dağda yürüyüş ayakkabısının, ayak parmaklarının sıkışması ve zarar görmesini engelleyici çarşak bandı bulunur. Çarşak bandı ile ayak parmaklarınız özel korumaya alınmış olur. Dağda yürüyüş ayakkabısı, ayak ve bileğin desteklenmesini mümkün kılar. Spor etkinlikleri belli bir süre sonra ayaklara ve bileklere binen yükü ve ağırlığı artırır ancak yeterli destekleme sağlanmış dağda yürüyüş ayakkabısı ile hissettiğiniz basınç azalacaktır. Bu sayede de bileğinizin aşınması önlenir.

100
Quechua MH 100 Dağda Yürüyüş Ayakkabısı – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Her Mevsimde, Her Zeminde Kuru

Outdoor ayakkabı çeşitlerinin tümünde çok kritik bir rol üstlenen bir unsur da ayakkabının ayağı kuru tutmasıdır. Dağda yürüyüş ayakkabısının su geçirmez membranı, ileri düzeyde koruma anlamını taşır. Yağmurlu, karlı havalarda ya da ıslak zeminlerde en iyi verimi alırsınız. CrossContact özelliği, ıslak zeminlerde tutunmayı da etkinleştirir. Kayma hissi yaşamazsınız.

Sporun tüm branşlarında binlerce çeşidi bir arada sunan Decathlon mağazalarını ziyaret ederek, yapacağınız spor süresi, sıklığı, arazi özellikleri ve mevsimsel özelliklere göre tüm tiplerde dağda yürüyüş ayakkabısını bulabilir, güvenle satın alabilirsiniz.