‌Trekking, doğa içerisinde bir noktadan başlayarak belirli bir noktaya ulaşmak suretiyle yapılan sportif bir yürüyüştür. Doğanın güzelliklerini keşfedeceğiniz bu yürüyüşe çıkmadan önce birkaç temel hazırlık yapmanız önemli. Özellikle sıcak aylarda yapılan uzun soluklu yürüyüşlerde sıvı kaybı yaşanacağı için yanınızda su bulundurmayı unutmayın. İyi bir ‌trekking ayakkabısı ve hareket ederken rahat ettiğiniz ‌trekking kıyafetleri yürüyüşünüzün daha verimli olmasını sağlar. Şimdi, bu sporu yaparken doğal ve tarihi güzellikleri gözlemleyebileceğiniz bazı noktaları inceleyelim.

trekking
Tüm trekking ve kamp malzemelerimiz için tıklayın!

‌Likya Yolu – Muğla

‌Trekking denilince ‌Likya yolundan bahsetmemek olmaz. Gerek doğal gerekse tarihi güzellikler ile dolu bir rotaya sahip ‌Likya yolu, Muğla ‌Fethiye’den başlar, Antalya’ya kadar devam eder. Uzunluğu 535 kilometre olan yolun üzerinde 19 farklı antik kent yer alır. Rotanın uzun olmasından dolayı genellikle belirli bölgelerinde trekking yapılan bu yol, size hem deniz kenarında benzersiz manzaralar sunar hem de yol üzerinde yer alan antik bölgeler ile tarihi bir deneyim yaşatır. En az 20 gün süren tüm Likya yolunu baştan sona yürüyecekseniz yanınızda tam teşekküllü trekking malzemeleri taşımanız büyük önem taşır. Pansiyon veya otel yerine yolculuğunuzda kamp kurmayı planlıyorsanız çadır, fener, mat, uyku tulumu gibi temel kamp malzemelerini tedarik etmek de fayda var.

lik
Görselin orijinali için tıklayın!

‌Belgrad Ormanı – İstanbul

Şehrin kalabalığından kurtulup stres atmanın en güzel yollarından olan ‌günübirlik doğa yürüyüşü sporu, İstanbul içerisinde de yapılabilir. Sakinlik ve huzur arayanlara en uygun doğal ortamlardan olan ‌Belgrad ormanı, birçok yürüyüş severe de ev sahipliği yapar. Ormanın şehre ulaşım açısından kolaylık sağlaması ve günübirlik gezintilere şans tanıması sebebiyle birçok gezginin uğrak noktası olmayı başarır. Hafta sonlarında kalabalık gruplara kucak açan Belgrad ormanında, sakin bir ‌doğa yürüyüşü deneyimi için hafta içi bir gün seçilmesi önerilir. Bölge ormanlık alan nedeniyle zaman zaman soğuk hava koşulları sunsa da, ‌trekking montu ile buna önlem alınabilir.

ist
Görselin orijinali için tıklayın!

Aladağlar – Niğde

‌Trekking sporu ile ilgilenenlerin bir diğer favori bölgesi olan Niğde Aladağlar, her ne kadar şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta olsa da, bölgeye merkezden düzenlenen otobüs seferleri ile kolaylıkla ulaşılabilir. İçerisinde birbirinden farklı birçok doğal güzelliği barındıran Aladağlar, milli park olarak geçer. Yedigöller, ‌Kapuzbaşı şelaleleri, Hacer ormanı ve Demirkazık tepesi gibi benzersiz doğal alanlar sunan bölge, sadece ‌trekking değil, dağcılık ve rafting ile ilgilenenlerin de sıkça tercih ettiği bir güzergah olmayı başarır. Özellikle yaz aylarında trekking için sıkça misafir ağırlayan Aladağlar, içerisinde yer alan kamp bölgelerinde konaklama imkanı sunmayı da ihmal etmez.

ala
Görselin orijinali için tıklayın!

‌Kaçkar Dağları – (Rize – Artvin)

‌Trekking ve doğa denilince mis gibi havası ile ‌Karadeniz’den bahsetmemek olmaz. Yemyeşil yaylaları ve her daim serin sıcaklığı ile doğa sporlarıyla ilgilenenler adına adeta cennet olan Karadeniz içerisinde, ‌Kaçkar Dağları Milli Parkı ‌trekking için en uygun bölgelerin başında gelir. Ortalama bir hafta süren bu yürüyüşler, yüksek rakım ve soğuk hava şartları sebebiyle diğer bahsettiğimiz rotalara göre nispeten daha zorlu geçer. Yol üzerinde yer alan kilise ve kaleleri gezme şansı yakalayacağınız bu rota, tarihi güzelliklerin yanında size Karadeniz’in eşsiz havasını soluma imkânı tanır. ‌Kaçkar dağlarında sıkça bulunabilen ‌trekking turları, donmuş göller, yeşil yaylalar ve buzul vadiler ile size unutulmaz bir tecrübe yaşatır. Yürüyüşlerinize biraz daha zorluk katmak istiyorsanız bu rota tam size göre.

kaç
Görselin orijinali için tıklayın!