Tüm yapay seslerden uzaklaşarak doğanın yaşam zincirinin ayrılmaz bir halkası olduğunuzun farkına varabilmeniz için kampçılık, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Gerek doğayla iç içe olmayı hedefleyerek gerekse de sadece dinlemek ve tatil yapmak amacıyla tercih edilen kampçılık, zihninizi arındırmanız, kendinizle ve sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirebilmeniz için ideal bir aktivite oluyor. Türkiye kamp yapmak için cennet bir ülke olarak görülüyor. Uçsuz dağ ve deniz manzaralarına sahip olan yerlerde rahat şekilde kamp yapabilmek için edinmeniz gereken kamp malzemeleri ise çeşitlilik gösteriyor. Çadır, uyku tulumu, matlar bu kamp ekipmanlarının demirbaşları sayılıyor.

Türkiye’nin Cennet Kamp Alanları ve Kamp Koşulları

Türkiye’de birbirinden farklı doğal güzelliklere sahip çok sayıda kamp alanı bulunuyor. Kamp yapmanın yasak olmadığı, içinizden gelen, güvenli olabilecek her yere kamp atabileceğiniz gibi kampçıların özellikle tavsiye ettiği, kampçılık için biçilmiş kaftan olan bölgeleri de değerlendirebilirsiniz. Kamp sürecinizin yarıda kalmaması ve keyifli geçmesi için seçtiğiniz kamp bölgesinin coğrafi özelliklerine ve hava sıcaklıklarına uyacak kamp malzemelerini mutlaka edinmeniz gerekiyor.

kabak
Kabak Koyu – Görselin orijinali için tıklayın!

Kamp için en güzel bölgelerden olan Kelebekler Vadisi’nde, Kabak Koyu’nda, Datça Aktur Camping’de, Marmaris Çubucak Orman Kampı’nda, Cunda Adası Ada Camping’de büyüleyici zaman geçirebilirsiniz. Bu bölgelerde ilkbahar ya da yaz mevsimlerinde kamp yapacaksanız havalandırma özelliği bulunan, 2, 3, ya da 4 kişilik büyük çadırları tercih edebilirsiniz. Kurulum kısmıyla çok vakit kaybetmek istemiyorsanız kolay kurulumlu çadırlar tam size göre.

kelebekler-vadisi
Kelebekler Vadisi – Görselin orijinali için tıklayın!

Çadırınızın tipini kamp için seçtiğiniz bölgenin hava koşullarına dikkat ederek belirlemelisiniz. Türkiye yaz yağmurlarını da seven bir ülke olduğundan, çadırınızın her ihtimale karşı suya dayanıklı olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca, çok güneş alan bir alandaysanız çadırınızın gölgeliğinin olması da yararınıza olacaktır. Bazı kamp bölgeleri ise rüzgarlı bir yapıya sahip oluyor. Kazdağları’ndaki Hızır Kamp, Karadeniz Artvin’deki Balık Gölü ya da Borçka Karagöl, Rize’deki Ayder ve Gito Yaylası, Çanakkale Assos’taki Gargara Doğal Tatil Kampı, Niğde Aladağlar’daki Camping Bungalow, Isparta Dedegöl Dağı ve daha yüzlerce kamp alanı günün belli saatlerinde rüzgarlı olmasıyla biliniyor. Bu sebeple çadırınızın rüzgara dayanıklılık teslerinden geçtiğinden muhakkak emin olmalısınız. Aksi takdirde rüzgara maruz kalarak kısa sürede hasta olup tatilinizi yarıda bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Yine rüzgarlı bölgeler için çadırınızın zemine sabitlenmesini sağlayan çadır kazıklarının sağlam olmasına dikkat edin. Çetin şartlar için bivak çadırları tercih etmenizde fayda var.

Vücut Isınızı Koruma Altına Alan Uyku Tulumları

Çadırın dışında bir diğer önemli kamp malzemesi uyku tulumları oluyor. Tulumunuzu bulunduğunuz bölgenin ortalama sıcaklık değerlerine göre seçmeniz gerekiyor. İlkbahar ve yaz mevsiminde kamp yapıyorsanız 20 derece ve civarındaki sıcaklıklarda kamp yapanların rahat şekilde uyuyabileceği tulumları tercih etmeniz gerekiyor. Kamp zamanınız sıcaklıkların 10 dereceye düştüğü dönemlerse 10 derece ve civarı sıcaklıklarda uyuyabilmeniz için özel olarak geliştirilen uyku tulumları mevcut. Eğer kış mevsiminde kamp atacaksanız ya da hiking, trekking, dağcılık gibi sıcaklığın düştüğü yüksek seviyelere doğru seyrediyorsanız 0 derece ile eksi 5 derece aralığı için özel olarak tasarlanmış uyku tulumları tercihiniz olabilir. Çok daha çetin koşullarda kamp yapma durumunda ise kaz tüyü ile üretilmiş tulumları tercih etmelisiniz. Tulumların hafif yapıya sahip olanlarını kullanmanız turunuz boyunca sizi hafif hissettirecektir.

output_kFmXQm
Tüm uyku tulumu çeşitlerimiz için hemen tıklayın!

Kamp Matları İle Sorunsuz, Konforlu Bir Uyku

Kamp ekipmanları arasında rahatınıza en çok katkıda bulunan malzemelerden biri de matlar oluyor. Zemin ile temasınızı kesen, soğuk yemenizi önleyen ve en önemlisi yumuşak, konforlu bir uyuma deneyimi sağlayan matlar, sıcaklık değerlerine göre özel olarak test edilip üretiliyor. Ilıman bir iklimde sıcak havalarda kamp yapıyorsanız 20 derece ve üzeri sıcaklıklar için ideal olan köpük matları tercih edebilirsiniz. Rulo haline getirilebilen köpük elastik kavrama bandı ile matları kolay ve hafif şekilde taşıyabilirsiniz. Bunun yanında zemini daha çok taşlık olan kamp alanları içinde konaklarsanız şişme olan matlar daha ideal olabilir. 20-30 derece sıcaklıklar için üretilen, köpük bileşenli ısı yalıtımı sağlayan, kendinden şişen matlar sıcak havalarda özellikle toprak arazilerde çadır kuruyorsanız rahat bir uyku uyumanızı sağlıyor. Uyku tulumunuzun kaymasından şikayetçiyseniz kaymaz silikon pedlere sahip matlar da sorununuzu çözecektir. Çift kişilik şişme matlarla da iki kişi yan yana rahatça uyuyabilirsiniz.

mat
Quechua M100 Trekking Matı – Detaylı bilgi için tıklayın!

Yapacağınız kampçılık çeşidine göre edinebileceğiniz tüm kamp ekipmanları aslında çok daha çeşitli. Gölgelik, battaniye, çadır onarım yaması, çatal, bıçak, kaşık, el feneri, dürbün, elastik ip, kamp masa ve sandalyesi, termos, rüzgar kesici, yastık bu kamp malzemeleri arasında yer alıyor. Malzemelerin doğru seçimi için kamp yapacağınız bölgenin özelliklerini bilmeli, o bölgelere dair kamp deneyimine sahip olanlara danışmalısınız. Keyifli kamplar!