Bugüne kadar hiç yelkenli tekne ile mavi yolculuk yaptınız mı? Peki yelken eğitimi almayı düşündünüz mü? İster kaptan ve ya mürettebat olarak, isterseniz bir yelkenli turunda misafir olarak yelkenli gezisine çıkın, yelkenli ile seyahat etmenin kendine özgü dinamikleri var, bu nedenle yelkenliye özel hazırlık yapmalısınız.Yelken, doğa ile iç içe olmanızı sağlayan, kas gücünüzü kullanabileceğiniz, takım çalışmasını öğrenebileceğiniz, farklı yönlerinizi geliştirebildiğiniz bir spor dalı.

zen

Tekne hayatı, evinizin salonu kadar bile olmayan bir alanda yaşamak, uyumak, teknede birlikte olduğunuz insanlarla vakit geçirmek gibi sınavları geçmeniz gereken, disiplinli bir hayat. Bunun yanı sıra hiç kimsenin uğramadığı koylarda denize girmek, rüzgarı arkanıza alıp denizin üstünde bir kuğu gibi süzülmek, teknoloji ve medeniyetten uzak zaman geçirmek demek.

Yelkenli Gezisi için Gerekli Malzemeler

mal

Yelkenli ile seyahat bildiğimiz ulaşım şekillerinden daha farklı ve kendisine özgü dinamikleri bulunuyor, yanımıza alacağımız eşyalar da o dinamiklere göre şekilleniyor. Yelkenli teknelerde yer kısıtlaması olduğunu unutmadan eşyalarımızı seçmekte fayda var.

Bu yaz belki de yelkenli ile mavi yolculuk planlarınız vardır, o zaman yelkenli gezisine çıkarken yanınıza almanız gerekenler listesine bir göz atalım mı?

1. Çanta

Yelkenli teknelerde yer kısıtlaması olduğu her zaman aklımızda tutmalıyız. Bu nedenle çok gerekli eşyalar dışında yanımıza ekstra eşya almamaya özen göstermeliyiz. Eşya seçiminde ilk sırada çanta geliyor. Yelkenliye gelirken çekçekli sert valizler yerine katlanabilir yumuşak çantalar tercih etmelisiniz. 30-40 litreyi aşmayan sırt çantaları en ideali. Çantayı boşalttığınızda katlayıp bir yere koyulabilir şekilde olması teknede depolamak için uygun olacaktır. Sırt çantaları için tıklayın.

2. Giysi Seçimi

Normal bir seyahate çıkarken yanınıza aldığınız pantalon, şort, tişört, çamaşır gibi ne alıyorsanız yelkenli tekne için de aynılarını yanınıza almanız yeterli. Yelkenlide dikkat etmeniz gereken, iplere takılma riski olan uzun, uçuşan kıyafetler seçilmemeli.

 • Giysi olarak 2 şort, 2 tişört yeter de artar bile.
 • Ancak yelkenlide rüzgar gücü ile hareket edildiği ve denizde uzun süre yol katedildiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle mutlaka kalın bir polar ve teknede kullanmaya uygun yağmur ve rüzgar geçirmeyen yelken montu çantanızda mutlaka olmalı.
 • Yelkenli zeminine zarar vermemek için, yelkenlide giymek için yanınıza tabanı beyaz veya açık renk, yumuşak tabanlı ve mutlaka temiz bir ayakkabı bulundurmalısınız. Ayakkabı değil de terlik kullanacaksanız yine beyaz tabanlı ve yumuşak olmasına dikkat edin.
 • Tekneden indiğinizde giymek için rahat bir spor ayakkabı getirmeyi de unutmayın. Çünkü yelkenlinin yanaştığı iskeleler ve çevresi toprak zemin olacaktır.
 • Eğer yelken turunu soğuk bir zamanda yapıyorsanız, doğa sporlarında olduğu gibi kat kat giyinilmesi öneriliyor. En alta kolay kuruyabilen sentetik içlik, ortada ince polar, en üstte ise nefes alabilir kumaştan rüzgar ve yağmur geçirmeyen mont. Kafanızı soğuktan korumak için bere, eliniz için eldiven ve ayaklar için kalın çorap soğuk dönemlerde çantanızda olması gerekenler.

3. Deniz Malzemeleri

Yelken ile seyahat etmenin en güzel yanı her an denize girmeye hazır olmak. Sabah uyanır uyanmaz denize atlamak, yüzünüzü denizde yıkamak gibi başka yerde bulamayacağınız keyifleriniz olacak.

 • Yedekli şekilde mayo/bikini almanız olmazsa olmaz.
 • Suda uzun kalmayı sevenler ve su altını merak edenlerin şnorkel ve/veya deniz gözlüğü getirmesi çok iyi olur.
 • Denizden çıkınca giymek için tabanı beyaz terlik mutlaka yanınızda olsun.
 • Az yer kaplaması ve hızlı kuruması için fiber havlular çok kullanışlı oluyor, 2 tane alabilirsiniz.
 • Denizde eğlenmek için makarna, şişme yatak, kano, paddle gibi malzemeler almayı düşünebilirsiniz.

4. Güneşten Korunma

Yelkenli teknede zamanınızın çoğunu güneş altında geçireceğinizi unutmayın. Bu nedenle güneşe karşı koruma sağlayacak her türlü ekipmanı yanınızda getirmenizi öneririm.

 • 50 faktör güneş koruyucusu,
 • Siperlikli bir şapka,
 • Ve tabii ki güneş gözlüğü. Hatta mümkünse güneş gözlüğünün de yedeğini alın, halata takılır, suya düşer, rüzgarda uçar gider. Polarize güneş gözlüğü su altını çok daha iyi görmenizi sağlar.

5. Diğer Malzemeler

Yelkenliye gelirken;

 • Kişisel bakım malzemeleriniz ve, eğer varsa, düzenli kullandığınız ilaçlarınızı da almayı unutmayın.
 • Eğer teknede yoksa, küçük bir ilk yardım çantası hazırlamanız çok iyi olur, çünkü genellikle en yakın hastane veya eczane 2-3 saat mesafede olacaktır.
 • Deniz tutması yaşama riskiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bulantı ilacı alın.
 • Yelkenli oldukça ıslak bir araç olduğu için korumak istediğiniz malzemeleriniz için su geçirmez torba veya çantalardan alabilirsiniz.
 • Eğer kamarada değil de dışarıda güvertede yıldızların altında uyumak isterseniz bir uyku tulumu getirmek iyi fikir olabilir.
 • Akşamları teknede iyi vakit geçirmek için oyunlar veya yanınıza internet olmadan izleyebileceğiniz film/müzik almayı unutmayın.

Yelkenli tekne ile ilk kez seyahat edecekseniz ve yanınızda getireceğiniz eşyalardan emin değilseniz kaptanınıza danışabilirsiniz. 

bit

Henüz ülkemizde gelişme aşamasında olan yelkenli kullanmak için ehliyete ihtiyacınız olsa da yelkenli ile seyahat etmek için eğitim almış olmanız gerekmiyor. Bir yelkenli kiralayarak veya yelkenli turuna katılarak da bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Yazarımız Sevil Mert, DeepSeaSailing ile yapacağınız yelkenli turlarında  %15 indirim imkanı sunuyor. Detaylar için buraya tıklayın.

Yolda kalın.

son

Bu yazımız değerli gezgin arkadaşımız Sevil Mert tarafından kendisinin izniyle  yayınlanmıştır. Sevil’in kendi gezi blogunu keşfedin!