Uzun soluklu doğa yürüyüşleri olarak bilinen trekking, yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel bir aktivite olarak biliniyor. Trekking sayesinde doğa içerisinde sürekli hareket ederek kaliteli zaman geçiriyor, doğayı tanıma ve onunla mücadele etme becerilerinizi geliştiriyor, aynı zamanda vücut sağlığınızı korumuş oluyorsunuz. Bu yürüyüşleri olabildiğince konforlu ve doğru bir şekilde yapabilmek için ise bazı yürüyüş ekipmanları edinmeniz gerekiyor. Doğa yürüyüşü ayakkabısı, trekking pantolonu, yağmurluk ve üst katmanlar, sırt çantaları, aydınlatmalar, navigasyon gibi pek çok malzeme trekking ekipmanları arasında bulunuyor.

trekking
Tüm trekking, kamp ve doğa yürüyüşü ürünlerimiz için tıklayın!

Trekkingte En Önemli Ekipman Yürüyüş Ayakkabıları

Trekking aktivitesi esnasında konforlu hissetmeyi sağlayacak başlıca ekipman nedir diye sorarsanız, cevap çok düşünmeye gerek kalmadan, doğa yürüyüşü ayakkabısı oluyor. Saatlerce yürümenize rağmen ayağınızı ağrıtmayacak, yara oluşturmayacak, darbelere karşı dayanıklı, hava alabilen ayakkabılar seçmelisiniz. Elbette nerede, hangi koşullarda yürüyüş yaptığınız da bu seçimde önemli rol oynuyor. Eğer bir dağlık bir alanda yürüyüş yapmak istiyorsanız bu koşullar ile ilgili testlerden geçmiş olan modelleri almalısınız. EVA ara taban ile darbelere karşı dayanıklı hale gelen ayakkabılar arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca ayakkabıda çarşak bandı olmasına dikkat ederseniz ayak parmaklarınızın zarar görme ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

Webp.net-gifmaker (2)
Tüm outdoor ayakkabılarımız için hemen tıklayın!

Trekking esnasında farklı sulak bölgelerden geçme ihtimaliniz olabilir. Bu nedenle su geçirmezlik özelliğine sahip olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bot şeklindeki tasarımları ise yüksek kavrama destekleriyle yola hakimiyetinizi artırması için kullanabilirsiniz.

Hareket Özgürlüğü Tanıyan Trekking Pantolon Çeşitleri

Webp.net-gifmaker (2)
Outdoor ayakkabılarımız için tıklayın!

Trekking yaparken koşullara uygun trekking pantolonunu seçmek de oldukça önemli. Trekking yaptığınız dönemin hava koşullarını dikkate alarak giymeniz gereken pantolonların hafif bir kumaşa, geniş kesime ve kalıplı dizlere sahip olması size hareket özgürlüğü sunuyor. Seçiminizi yaparken nefes alabilen, teri dışarı atan ve çabuk kuruyan sentetik bileşenli kumaşlara bakmanızda fayda var. Yürüyüş esnasında teninizin nefes alması sizi gün boyu ferah hissettirirken, pantolonun çabuk kuruma özelliği de olası ıslanmalara karşı kolaylaştırıcı oluyor. Yarı elastik bele sahip olan trekking pantolonları kalçanın üstünde ve dizlerde esnek hareket imkanı sunuyor. Cep detayları da hemen ulaşmak istediğiniz ihtiyaçları muhafaza etmeniz için önemli detaylardan. Doğa yürüyüşü rotanız aynı gün içinde hem pantolon hem şort giymenize izin veriyorsa, şort ve pantolon olarak çift şekilde kullanılabilen tasarımları da tercih edebilirsiniz. Yan fermuarlar sayesinde şorta dönüştürülebilen trekking pantolon modelleri ile ayakkabıları çıkarmanıza da gerek kalmıyor.

Yanınıza Almadan Çıkmamanız Gereken Diğer Trekking Ekipmanları

Doğada yürüyüş yapmak demek, beklenmeyen yağmurlara her zaman hazırlıklı olmak demektir. Bu sebeple trekking çantasında muhakkak bulundurulması gereken yürüyüş ekipmanları arasında yağmurluklar da bulunuyor. Yüzde 100 su geçirmez kumaş yapısına sahip olan, yırtılmalara karşı dayanıklı panço yağmurluklar, sırt çantalarını da koruyan tasarımıyla yanınızda bulundurmanız gerekenlerden.

mh
Quechua MH500 Yağmurluk – Detaylı bilgi için tıklayın!

Bir diğer önemli ekipman Softshell trekking montu oluyor. Farklı hava koşullarına karşı ideal korumayı sağlayan, rüzgar ve suyu geçirmeyen montlar, polar fiber iç kısımları, yüzü saran kapüşonları ve baş parmak yerleri ile ısı yalıtımı sağlıyor. Kol altında bulunan havalandırma yerlerine sahip modeller teri dışarı atıyor, sizi daima ferah hissettiriyor.

Aydınlatmalar da hava kararınca ya da gece yürüyüşlerinizde elbette olmazsa olmazlardan. Tercihinize göre el feneri ya da kafa lambası kullanabilirsiniz. Geniş ve odaklı aydınlatma sağlayan, su sıçramalarına karşı dayanıklı kafa lambaları ellerinizi rahatça kullanabilmenize izin vermesi açısından oldukça kullanışlı oluyor. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri içine güvenli şekilde koymanızı sağlayan bir diğer önemli ekipman ise trekkinge özel sırt çantaları. Çanta seçimi yaparken yıpranmaya karşı dayanıklı olmasına ve bölme ile ceplerinin kullanışlı olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında taşıma kolaylığı sağlayan kayış ve askılarını da yakından incelemenizde fayda var. En önemlisi ise çantanın hacmine karar vermek. Yürüyüş aktivitenizin uzunluğuna göre büyük, orta ya da küçük boy çantaları tercih edebilirsiniz.

Tüm bu trekking ekipmanlarının farklı çeşitlerini Decathlon.com’dan kolayca inceleyip edinebilirsiniz. Hazırlıklarınız ve doğa yürüyüşü ekipmanlarınız tamamsa, şimdi kendinizi doğanın büyüleyici atmosferine bırakın!