Modern hayat dijitalleştikçe, insanlar doğada daha fazla zaman geçirmek istiyor. Günlük hayatlarında bir molaya yer vermek isteyen insanlar, ara ara yaptıkları kamp ile unutulmaz deneyimler yaşıyor. İhtiyaç duyulan kamp ekipmanlarının başında ise tabii ki çadır geliyor. Son zamanlarda popülerleşen araç üstü çadırlar, sundukları konfor ve pratiklik ile tercih sebebi oluyor.

Size Kampta Ev Konforunu Yaşatacak Çadır Tip: Araç Üstü Çadır

Özellikle daha önce hiç kamp yapmamış kişilerin, uykusuz kalacakları ya da böceklerle karşılaşıp rahatsız olacakları gibi çekinceleri olabiliyor. Gece uyurken herhangi bir sürüngenin ya da böceğin çadırın içerisine girmesiyle gerçekten de uykusuz bir gece geçirebilirsiniz. Araç üstü çadır tam da bu noktada birçok insanın içini rahatlatacak bir seçenek sunuyor. Aracınızın üzerinde, yerden yüksekte konumlanmış olan çadır ile geceleri bu istenmeyen misafirlerden uzak, deliksiz bir uyku geçirebilirsiniz. Ayrıca araç üstü çadır modelleri ile zeminden gelebilecek aşırı soğukluk ya da sıcaklığı da önlemiş olursunuz.

Araç Üstü Çadırın Avantajları

Konfor: Tavan üstü çadırlarda, sizi sıcak tutan ve konfor yaratan, kalın bir köpük şilte bulunur. Uyku tulumunun altında bulunan bu şilte, yumuşaklığıyla sizi rahat ettirecektir. Bunun yanı sıra, duvarlar ve tavan için ısı yalıtımı sağlayacak özel malzemeler ile de soğuk havalarda yaptığınız kamplarda hiç üşümezsiniz.

Güvenlik: Yerden 5-7 metre yüksekte olmanız size kesinlikle ekstra bir güvenlik sağlayacaktır. Meraklı kuşlar ya da doğadaki diğer hayvanlardan rahatsız olmadan güvenle, deliksiz bir uyku çekebilirsiniz.

Korunma: Araç üstü çadırınızı seçerken her türlü hava koşuluna uygun olarak tasarlanan bir çadır aldığınıza emin olmalısınız. Aksi takdirde yağmur, rüzgâr, kar gibi hava olaylarından olumsuz etkilenerek kamp deneyiminizi yarıda bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Daha Fazla Alan: Araç üstü çadır sayesinde artık aracınızda uyumak zorunda olmadığınız için, aracınızın tüm alanlarını daha verimli kullanabilirsiniz. Çantalarınızı ya da yiyecek- içeceklerinizi rahat rahat arabanın içinde saklayabilirsiniz.

Kurulum: Araç üstü çadırlar, geleneksel çadırlara göre çok daha pratiktir. Çadırınızı sabitlemek için sopalara ya da taşlara ihtiyaç duymazsınız.Ayrıca bir kere kurduktan sonra kamp yerini değiştirmek isterseniz çadırınızı saniyeler içinde katlayıp, merdiveni de yukarı iterek farklı bir lokasyona kolayca geçebilirsiniz.

Araç Üstü Çadır Nasıl Kurulur?

Gereksiz çadır direkleri ile uğraşmadan kamp yapma fikri kulağa mükemmel geliyor.Özellikle 4×4 araçlarda bulunan ve aracın tavan üstünde yer alan barlara monte edilen bu çadırlar, kurulumu ve toplanması ile hiç zahmet vermez. Yaklaşık 5-7 dakika arasında kurabileceğiniz geniş ve ferah yaşam alanınızı, kamp tatiliniz bittikten sonra maksimum 10 dakikada toplayıp geri dönebilirsiniz. Böylelikle, kamp keyfini daha çok yaşayabilir, yürüyüş yapmak, yıldızları seyretmek ya da balık tutmak gibi aktiviteler için daha fazla zaman kazanırsınız. Ayrıca toplanma zamanı geldiğinde, uyku tulumlarını çadırın içerisinde bırakarak hızlıca yola çıkabilir, eve hiç yorulmadan dönebilirsiniz.

Bazı kamp alanları diğerlerinden daha zorlu koşullara sahip olabilir. Kamp yapmak istediğiniz alanda park edecek düzlükte bir yer olmadığını tespit edebilirsiniz. Bu durumun üstesinden gelmenin en kolay yolu lastiklerden birini ya da ikisini bir kayaya veya bir tahta parçasının üzerine çıkartıp park frenini çekmektir.

Sağlıkla ve sporla kal!