Yarışlarda vücudumuzdaki adrenalin seviyesi şüphesiz yüksek artış gösterir. Peki ya gece yarışlarında? Ben 2 kat fazla adrenalin salgılıyorum desem abartmış olmam. Yarış sezonunun tüm hızıyla sürdüğü bu günlerde her ne kadar yakın zamanda gece yarışı olmasada, önümüzdeki dönemlerde size yardımcı olması için gece yarışlarında dikkat etmeniz gerekenlere değinelim.

Dikkat

Dikkat! Evet, gece yarışlarında en çok dikkat etmeniz gereken husus; dikkatin ta kendisi! Gerek gece oluşu, gerek buna bağlı olarak görüşün zayıflaması yola, yarışa hatta rakiplerinize daha fazla odaklanmanızı gerektirir. Zinde bir beden için yarış öncesi beslenme zamanlamanız, bir gece önceki uyku kaliteniz büyük önem arz eder.

Farlar

Gece yarışlarında gidonda iki, arkada bir far –lümenleri yeterli olması durumunda- yeterli olacaktır. Hatta daha iyi bir aydınlatma için kafanızı rahatsız etmeyecekse kaskınıza da kafa lambası adapte edebileceğiniz gibi, amortisör bacaklarına da far monte edebilirsiniz. Söz konusu “yarış” olduğu için aığırlıktan kaçınmak çok önemli ama gece yarışlarında aydınlatma konusunda kendinizle çok fazla pazarlık yapmamanızı tavsiye ederim.

far
Tüm bisiklet farı modellerimiz için tıklayın!

Sele borusuna 1 adet kuvvetli bir kırmızı ışık yeterli olabileceği gibi, kaskınızın arkasına takacağınız ikinci bir arka far da görünürlülüğünüzü arttıracaktır. Arka tarafta iki far kullanacaksanız bir tanesi mutlaka çakar modda olsun. Çakar mod şüphesiz arkanızdaki rakibinizin dikkatini daha çok çekecektir. Farlarınız pilli ise pilin dolu olduğundan, usb şarjlı ise şarjının tam olduğundan emin olun.

Yolun Sınırları

Yarış sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus; yolun sınırları. Gece yarışları genellikle dağ bisikleti yarışları olduğu için, parkur itibariyle ormanlık alanlarda, arazilerde yolun sağ ve sol sınırlarını görmemeniz büyük kazalara neden olabilir. Özellikle bir tarafı uçurum, boşluk olan yollarda yolun sınırlarına çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Giyim

forma
Kısa Kollu Bisiklet Forması – Detaylı bilgi için tıklayın!

Spor esnasında giyim her zaman çok önemlidir. Sürüşten alacağınız zevkten, performansınıza kadar birçok konu ile direkt bağlantılıdır. Her zaman olduğu gibi gece yarışlarında da vücudu kuru tutan, özel tasarımlı tekstil ürünlerini tercih etmeniz önemli. Ama buna ek olarak reflektörlü bir kol bandı ya da kendiliğinden reflektörlü bisiklet formaları kullanmanız görünürlülük oranınızı arttıracaktır. Reflektörlü yelekler hem yarış sırasında kullanıma çok uygun değildir hem de kesimleri itibariyle sürüş sırasında sizi rahatsız edebilir.

Kontrol Noktaları

Gece görüş mesafesi kısıtlı olduğu için kontrol noktalarını önceden fark etmeye özen gösterin. Çünkü kimi kontrol noktaları dönemeçlerde olabiliyor ve çok açıktan dönüş yaparsanız kontrol bandından/noktasından geçemiyorsunuz. Böyle bir durumu yaşamanız durumunda tasnif dışı kalma olsaılığınız çok yüksektir.

Suluk Tercihi

Gece yarışlarında görüş mesafesinin kısıtlı olmasından ve her zamankinden daha fazla yola, yarışa, rakiplerinize odaklanmanız gerektiğinden suluk tercihi olarak suluk hazneli, h2o çantası olarakta adlandırılan ve kendi özel sulukları olan çantaları tercih etmeniz büyük kolaylık sağlar. Suluk kafesine eğilip matarayı almak/koymak, suluğu kafaya dikmek çok güvenli olmayacağı için özel su tankları ile gözünüzü yoldan ayırmadan, kafanızın açısını bozmadan kolaylıkla suyunuzu içebilirsiniz.

Webp.net-gifmaker
Tüm suluk, suluk kafesi ve su çantası modellerimiz için tıklayın!

Ek olarak; alyan, mini el pompası, levye gibi yedek parçalarınızı bu çantalara rahatlıkla koyabilirsiniz.

Zorunlu Ekipmanlar

Gece yarışlarında yanınızda bulundurmanız gereken bazı ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar olmadan yarışa başlamanız yasaktır ve yarış öncesi mutlaka yetkililer tarafından kontrolleri sağlanır. Bu malzemeler:

Unutmamanız gereken; bu ekipmanların hepsi sizin daha güvenli bir şekilde yarışı sürdürmeniz ve sonlandırmanız içindir.

Hepinize şimdiden bol şans!

Sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!