Düzenli spor yapmak ruhsal ve bedensel anlamda daha sağlıklı bir yaşamı beraberinde getiriyor. Günümüz yaşam şartları ne yazık ki bireyleri hareketsizliğe itiyor. Ancak düzenli fiziksel aktivite, vücudunuzdaki yağ oranını azaltırken yağsız doku kütlesini arttırarak daha sağlıklı bir vücut kitle endeksine sahip olmanızı sağlıyor. Bu nedenle sporu mümkün olduğunca günlük hayatınıza adapte etmeli ve bunu bir yaşam tarzı olarak uygulamaya çalışmalısınız.

Vücutta bulunan birçok kasın aynı anda çalışmasına olanak sağlayan sporlardan birisi yüzmedir. Yüzmek, eğlenerek formda kalmanızı sağlarken vücudunuzun tamamını çalıştırıp şekle sokar. Daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak yüzme antrenmanları öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Yüzme Öncesinde Mutlaka Isının

Isınma ve antrenman her sporda olduğu gibi yüzme için de oldukça önemlidir. Yüzme öncesinde ısınmanın en büyük önemi, kişinin performansını arttırması ve kişiyi fiziksel, zihinsel açıdan spora hazırlanmasını sağlamasıdır. Isınma sonrasında sporcunun vücudunda, kas ile vücut ısısında artış olur, kan damarları genişler ve hormonal değişimler yaşanır. Bunun yanında ısınma ve esneme ile sakatlanma riskiniz azalır ve esnekliğiniz artar span→ . Kaslarınızın daha etkin hale gelmesinin yanı sıra psikolojik olarak da yüzmeye daha hazır hale gelirsiniz.

Antrenman Öncesinde ve Sonrasında Sağlıklı Beslenin

Yeterli ve dengeli beslenme anlamına gelen sağlıklı beslenme, sporcular için oldukça önemlidir. Vücudunuzu oluşturan hücrelerin maksimum düzeyde çalışabilmesi için yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve minerallerden yeterli miktarda almanız gerekir. Karbonhidratı tamamen kesmeye çalışmak gibi davranışlar yanlış olur. Yüzme antrenmanı öncesi ve sonrasında dengeli beslenerek vitamin, mineral ve lif gibi önemli besin maddelerinden almış olursunuz.

Spor sonrası vücudumuzdaki değişikliklerden en önemlisi kas glikojenlerinin yani basit tabirle kaslarda depolanan şekerin tükenmiş olmasıdır. Bu nedenle spor sonrasında vücudunuzun toparlanması için öğünlerine kompleks şekerler eklemeniz gerekir. Bunlar bulgur, baklagiller, tam buğday ekmek ve sebzeler olabilir. Bunun haricinde yıpranan kas liflerinin tamiri için mutlaka protein alınmalıdır. Protein, bilindiği gibi et ürünlerinde yüksek oranda bulunduğundan olabildiğince az yağla pişirilmiş tavuk veya kırmızı etli bir öğün ya da peynirli bir salata oldukça işe yarar. Ayrıca ağır egzersizlerden sonra ilk 30 dakika içerisinde sıvı protein ve sağlıklı karbonhidrat alınması sayesinde, yıpranan kas lifleri kısa sürede toparlanır.

Yüzme Ekipmanları ile Yüzme Kapasitenizi ve Konforunuzu Artırın

swim
Tüm yüzme ürünlerimiz için hemen tıklayın!

Yüzme antrenmanları sırasında eksiksiz, doğru yüzme ekipmanlarını kullanmak, yüzme kapasitenizi ve konforunuzu arttırır. Yüzme sporu deyince ilk akla gelen aksesuarlardan biri bonedir. Bone spor amaçlı tüm yüzme havuzlarında zorunlu tutulur. Bone saçınızı klordan korurken hijyen açısından da gerekli olan bir yüzme malzemesidir. Bazı boneler çok fazla sıkarak kişiyi rahatsız edebileceğinden ve yüzme sırasında sıkıntı verebileceğinden sorun yaratır. Bu nedenle bone seçimine dikkat edilmesi gerekir. Saçları yeterince kapatmayan bir bone de sinüzit gibi sağlık problemlerine neden olabilir.

Yüzme gözlüğünün doğru seçilmesi de sağlık ve performans açısından oldukça önemli oluyor. İster profesyonel bir yüzücü olun, isterseniz zevk için yüzün; doğru bir yüzücü gözlüğü kullanmak göz sağlığı ve rahatlığı için en büyük gerekliliktir. Gözlük, su altında görmeyi kolaylaştırır, gözleri klor ve diğer kimyasal maddelerden korur. Suyu gözden uzak tutmanın yanında uzunca bir süre gözünüzü rahat hissetmenizi de sağlar. Yüzme gözlüğü seçerken çerçeve şekli, boyutu ve lens çeşitleriyle ilgili bir kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Herkesin yüz veya göz şekli, yüzme amacı ve yüzdüğü ortam çok farklı olabilir. Bu nedenle gözlük seçiminizi bu faktörlere göre yapmalısınız. Yüzme gözlüğünün yanlış seçilmesi; gözlüğün içine su dolması, camlarının buharlanması veya çok sıkı olması sebebiyle yüzde basınç oluşturması gibi sorunlara neden olabilir.

Doğru Mayo Seçimi ile Farkınızı Ortaya Koyun

mayo

Kadın mayo modellerimiz için tıklayın!

Erkek mayo modellerimiz için tıklayın!

Yüzücü mayosu, profesyonel ve amatör her yüzücü için en önemli ekipmanlar arasında bulunuyor. Yüzücü mayosu seçerken; çabuk kuruyan, vücuda tam oturan bir mayo seçilmesi çok önemlidir. Üstünüze tam oturmadığı için suyun içinde dalgalanan, şişen mayolar yüzme sporu için uygun olmuyor. Pek çok açıdan rahat yüzmenizi engelleyen, herhangi bir mayo yerine yüzme sporu için üretilmiş özel mayolardan edinmek birçok sıkıntıya engel oluyor.

Yüzerken en çok dikkat dağıtan konuların başında nefes kontrolü geliyor. Şnorkel kullanmak, hem yüzmeyi daha ilgi çekici hale getiriyor, hem de daha profesyonel kılıyor. Suyun altını net bir şekilde görebilen yüzücüler, böylece su altının büyülü dünyasıyla buluşarak yüzme deneyimlerini daha keyifli hale getiriyor.

Doğru yüzme ekipmanları ile yüzerken en üst düzeyde zevk almanız ve performansınızı istikrarlı bir şekilde yükseltmeniz için www.decathlon.com.tr sizi bekliyor!