İzotonik içecekler, antrenman sırasında veya sonrasında yaşayabileceğiniz sıvı kaybına bağlı dehidrasyon riskini önlemek ve kaybettiğiniz sıvı ile elektrolitleri geri kazanmanıza yardımcı olmak için özel olarak formüle edilmiş sporcu içecekleridir.

Özellikle güç ve dayanıklılığa yönelik antrenmanlar yapıyorsanız, izotonik içecekler sıvı ihtiyacınızı karşılamak için ideal seçenekler arasında yer alır. İnsan vücudunun sahip olduğuna benzer konsantrasyonlarda tuz ve şeker içeren bu içecekler, terleme sırasında kaybettiğiniz sıvıyı ve elektrolitleri tekrar yerine koymakla birlikte antrenman sırasında gösterdiğiniz efor nedeniyle ihtiyaç duyacağınız enerjiyi karşılar. Eğer orta veya uzun mesafe koşucusu veya bir takım sporcusuysanız ya da daha fit olmayı hedefleyen biriyseniz izotonik içecekler sizi destekleyerek vücudunuzun dengesini sağlar.

İzotonik İçecekleri Neden Tüketmelisiniz?

Spor yapmak, sizi zinde tutup sağlığınızı korur, aynı zamanda kilo vermenizi de kolaylaştırır. Ancak yoğun egzersizler sırasında veya sonrasında yaşayabileceğiniz dehidrasyonu da unutmamanız gerekir. Ağır antrenmanlarda bir ile üç litre arasında sıvı kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Egzersiziniz boyunca vücut ısınızın sabit kalmasını sağlayan ter, önemli minerallerin kaybına, dehidrasyona ve aşırı yorgunluğa neden olabilir. İzotonik spor içecekleri, kaybettiğiniz bu sıvı ve minerallerin hızla yerini alır. Ayrıca olası bir yaralanma sonrası izotonik içecekler ile daha kolay iyileşebilirsiniz.

iz
Tüm sağlık ve beslenme ürünlerimiz için tıklayın!

İzotonik içecekler sıvı + elektrolit + %6 – %8 arası karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bu içeceklerin ana maddesini, sıvı kaybının önüne geçebilmek adına su oluşturur. Ayrıca, %6 – %8 karbonhidrat içeriği, bu içeceğin vücut sıvıları ile aynı osmotik basınca sahip olması anlamına gelir. Bu sayede vücudunuz sporcu içeceklerini tıpkı su gibi hızla emer veya taşır.

İzotonik içecek, sodyum, B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, antioksidanlar ile koruyucu ve tatlandırıcılar içerir. Sodyum, terleme ile kaybedilen tuzları geri kazanma ve su ile karbonhidrat emilimini arttırmak için yarar sağlarken, B grubu vitaminleri ise magnezyum enerji dönüşümü ve yorgunlukla mücadelede etkin rol oynar. Potasyum özellikle sıcak havalarda yaptığınız antrenmanlarda vücut ısınızın sabit kalmasına imkan tanır. Antioksidanlar ise spor esnasında tüketilen toksik atıklara karşı vücudunuzun kendini savunmasına yardımcı olur.

iso.jpg

İzotonik içecek çeşitleri sıvı ve toz olarak farklı formlarda karşımıza çıkar. Bu çeşitlilik spor sırasında ya da sonrasında rahatlıkla tüketim olanağı sunar. Bu içecekleri rahatça sindirebilirsiniz. Bunun dışında, antrenman sırasında bezginlik oluşumunu azaltmak için meyve aromaları gibi aromalara sahip olmaları sayesinde de daha keyifli bir şekilde tüketebilirsiniz.

İzotonik İçecekleri Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Tüketmelisiniz?

İzotonik spor içecekleri vücut yoğunluğuyla eşdeğer bir yoğunluk değerine sahip olmaları açısından egzersiz öncesinde, sırasında veya egzersiz sonrasında kullanılabilirler. Diğer yandan, izotonik içecekleri ne zaman tüketeceğinizi, egzersinizin uzunluğu ve yoğunluğuna göre vücudunuzun ihtiyacına uygun olarak belirleyebilirsiniz.

Genel olarak, yoğun şiddette ve uzun süreli bir antrenman hedefliyorsanız, egzersize başlamadan 1 saat önce 500 ml’lik bir sporcu içeceği tüketebilirsiniz. İzotonik içeceklerin maksimum performans gösterdiği zaman dilimi kuşkusuz egzersiz sırasında olacaktır. Spor yaparken, sıvı ve elektrolit kaybınızı dengelemek için her 15 – 20 dakikada bir 2 – 3 yudum tüketebilirsiniz. Ayrıca, izotonik içeceklerin sodyum içeriği ile performansınızı da olumlu yönde etkileyeceğini unutmayın. Spor yaptıktan sonraki 45 dakika içerisinde kaslarınız için gereken enerjiyi geri kazanmak amacıyla karbonhidrat açısından zengin gıdalar tüketmeniz gerekir. İzotonik içecekler vücudunuzun bu beklentisine de karşılık verir.