Paten sürmek, yapılabilecek sportif aktivitelerin arasında en keyifli olanlardandır. Tekerlekli patene veya artistik buz patenine sahip olanların en önemli ihtiyaçlarından biri ise patenlerini ve paten ekipmanlarını saklayıp taşıyabilecekleri bir paten çantası oluyor. Sıradan bir sırt çantasında taşınmaya uygun olmayan patenler için özel tasarlanmış paten çantası modelleri sunan Decathlon, patenlerinizi koruyor, onları taşırken sırtınızı veya kolunuzu ağrıtmıyor ve sportif duruşunuzu şık çantalarla tamamlıyor.

Paten Çantası Ne İçin Kullanılır?

Herhangi bir çantaya koyulan patenler, dengeli bir şekilde duramayıp siz hareket ettikçe çanta içinde savruldukları için hem doğru muhafaza edilmemiş hem de sırtınıza fazla baskı yapmış oluyor. Patenlerinize ve ekipmanlarınıza hasar verebilecek bu işlem, patenlerin tekerlekleri, buz patenlerinin demirleri veya altlarındaki çelikleri nedeniyle çantanın da yıpranmasına, yırtılmasına yol açıyor. Yanlış çantalarda taşıdığınız patenler, sırtınıza, omzunuza veya kolunuza fazla yük bindirerek ağrı yaratabiliyor. Spora daha başlamadan yorulmamanız ve patenin, çantanın veya duruşunuzun zarar görmemesi için mutlaka bir paten çantası almalısınız.

paten çantası
Çocuk Play Paten Çantası 20 L – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Decathlon’dan edinebileceğiniz Oxelo Fit yetişkin çantaları, toplam hacmi 26 veya 32 litre olan modeller sunuyor. Bu çantaların içerisinde pateniniz dışında dizlik, dirseklik, bileklik ve kask gibi aksesuarlarınızı rahatlıkla taşıyabilirsiniz.  Ayrıca, paten ve ekipmanların yanı sıra cüzdan, cep telefonu gibi önemli eşyalarınızı koyabileceğiniz bir alan da bu çantalarda mevcuttur. Çantalar, kıvrılabilirlikleri ile de sizi mutlu edecek. Patencilerin patenlerini saklarken karşılaştıkları bir başka sorun da patenin zamanla kokması oluyor. Patenlerin botları içine giyilen ve ayak bileğini kavrayarak ergonomik bir yapı sağlayan linerler, patenleri kullanıp çıkardıktan sonra kapalı çanta içinde koku yapıyor.  Paten çantaları, tasarım ve kumaşı dolayısı ile sürekli hava sirkülasyonu sağladığından koku veya bakteri birikimini engelliyor. Bu çantalar suya dayanıklı malzemelerden üretildiği için yağmurda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Oxelo model çantalar, yıkandıktan hemen sonra kuruyan kumaşlarıyla küf oluşumuna karşı da dayanıklı oluyor.

Paten Çantası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Patenler için hava alan bir çanta seçmeniz, hem kullanım öncesi hem de sonrası için önem taşıyor. Nem ve koku birikimini engelleyen, havadar bir çanta seçmeniz sağlığınız açısından oldukça gerekli. Kullanımdan sonra çanta içinde birikebilen nem, özellikle buz pateni bıçaklarında ve patenin paslanabilecek diğer metal yüzeylerinde korozyona neden oluyor.Paten ve destek elemanlarının yanı sıra yanında başka bir çanta taşımanıza gerek kalmadan, kişisel eşyalarınızı de koyabileceğiniz şekilde tasarlanan modeller, diğerlerinden daha üstün oluyor. Zaman içinde dikiş yerlerinden sökülebilecek, buz pateninizin bıçaklarının aşındırabileceği bir çanta seçmemeniz gerekiyor. Her çantada olduğu gibi çantanın sapının kolay ayarlanabilirliği, fermuarın dayanıklılığı gibi kriterlere de dikkat etmelisiniz.Özellikle buz pateni, kışın veya sonbaharda daha çok tercih ediliyor. Bu nedenle seçeceğiniz çanta kesinlikle su geçirmiyor olmalı. Paten çantasının yağmurlu veya karlı havalardan ya da nemden etkilenmesi, sorun yaratacaktır. Çantanın aynı zamanda su geçirmemesi de en önemli noktalardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Çantanın yağmurda ya da karlı havalarda sudan, yüksek nem oranı içeren havalarda da nemden etkilenmemesi gerekiyor. Decathlon’da her paten modeline uyabilecek Oxelo marka paten çantaları bulunuyor. Paten sporunu çok seviyorsanız veya başlamayı düşünüyorsanız bu çantalar, ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yetişkinler için turkuaz veya gri, çocuklar için ise pembe veya mavi renkte sunulan paten çantaları arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

yetişkin paten çantası
Tüm Paten Çantası Modellerimiz için tıklayın!

İhtiyacınız olan paten çantasını bulmak için hemen Decathlon mağazalarına veya decathlon.com.tr’ye başvurun!