Kamp sporunun en büyük yardımcı ekipmanlarından biri olan uyku tulumu, kamp süresince uyku zamanlarınızı en konforlu şekilde geçirmeniz için oldukça önemlidir. Doğayı keşfetmek için çıktığınız tatilinizde kullanacağınız uyku tulumu, tatilden alacağınız keyfi direkt olarak etkiliyor. Uyku tulumunun seçiminde kişinin vücut yapısı, kamp yapılacak bölge, mevsim ve tulumun hacmi ilk sıralarda geliyor. Uyku tulumunun temel amacı, hava ile olan teması en aza indirerek vücut ısınızın korunması oluyor. Bu nedenle tulumda kesinlikle hava boşluğu bulunmaması gerekiyor.

ut
Tüm uyku tulumu modellerimiz için tıklayın!

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Noktalar

Uyku tulumu modelleri mumya, dikdörtgen veya zarf tipi olabiliyor. Mumya tipi uyku tulumlarının aşağı doğru daralan yapısı, ısı muhafazasını daha etkin hale getirerek soğuk havalarda sorun yaşamamanızı sağlıyor. Bu gibi kriterlere dikkat ederek, aslında kış ayları için ideal olan bir uyku tulumunu yazın kullanmamalısınız.

Mevsimsel uyku tulumu seçimini yaparken üç kategori şansınız bulunuyor. 0 ile 15 derece arası yaz, -2 ile -15 derece üç mevsimlik ve -15 ile -40 derece kış mevsimi olarak düşünülüyor. Decathlon’dan seçebileceğiniz üç mevsimlik uyku tulumlarını ilkbahar sonu, sonbahar veya kış başlangıcı dönemlerinde tercih edebilirsiniz. 3 mevsimlik uyku tulumların ilkbahar sonu, sonbahar ve kış başlangıcı için tercih ediliyor.

output_kFmXQm
Tüm uyku tulumu modellerimiz için tıklayın!

Dikkat etmeniz gereken kriterlerden biri, EN 13537 standardına göre belirlenen ısı ölçüleri oluyor. Bu ısı çeşitlerine göre belirlenen ölçüler üst limit, konfor, düşük limit ve extreme limit şeklinde belirleniyor. Üst limit, standart bir erkek veya kadının çok terlemeden uyuyabileceği sıcaklık olarak kabul ediliyor. EN 13537 standardına göre standart erkek 25 yaşında, 1.73 boy ve 73 kg ağırlıkta; standart kadın ise 25 yaşında, 1.60 metre ve 60 kilo ağırlıkta bulunuyor. Konfor, bere eşliğinde, cenin pozisyonunda sekiz saat boyunca uyunabilecek sıcaklığı ifade ediyor. Ekstrem sıcaklık ise, altı saat boyunca kişinin hipodermiye girmeden uyuyabileceği sıcaklık anlamına geliyor.

Uyku tulumunuzu seçerken yapıldığı maddeye de çok dikkat etmelisiniz. Islandıklarında ısı yalıtım oranı düşen, kaz tüyünden yapılma tulumların kuruması uzun sürüyor. Bu açıdan değerlendirdiğinizde sentetik uyku tulumlarını tercih edebilirsiniz. Kaz tüyü tulumlar, sentetik tulumlara göre daha hafif ve dar hacimli olabiliyor. Kaz tüyü uyku tulumlarının bakımları biraz daha zor iken, sentetik uyku tulumlarını yıkama talimatlarını göz önünde bulundurarak çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Uyku tulumu kullanımı öncesinde tulumun dış yapısının yırtılmaz olduğuna da dikkat etmelisiniz. Bu koşulları sağlamak adına polyester mikrofiber ve perteks naylon kumaşları tercih edebilirsiniz. Bu kumaş tipleri hem hafif hem de dayanıklıdır.

Bir diğer önemli kriter ise fermuar. Uyku tulumlarının çoğunda boğaz kısmından başlayan ve aşağı doğru açılan boydan boya fermuar tipi kullanılıyor. Fermuar tipi yarım, yarımdan kısa, çift yönlü veya sadece tek tarafta olacak şekilde bir tulum seçebilirsiniz. Fermuarın yapısı ve fazlalığı ısı geçişine neden olacağından ısı yalıtımını azaltarak uyku konforunu olumsuz etkileyebilir. Fermuar yönünü belirtmek için kullanılan R ve L ifadeleri arasından; R sağ tarafı, L sol tarafı ifade eder. Fermuar yön kullanımında pratiklik sağlayan bu yönlendirme, uyku tulumunu bir başka tulum ile bir araya getirirken size kolaylık sağlar.

tr
Quechua Trek 500 Uyku Tulumu – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

Kamp tatilinizi keyifli bir hale getirmek ve konforu elden bırakmamak için Decathlon, kamp ekipman listesinin en önemli parçası olan uyku tulumunda pek çok alternatif sunuyor. Huzur ve rahatlık içinde doğa ile buluşmak isteyenler için hazırlanmış olan uyku tulumu modellerini hemen inceleyip dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Diğer tüm kamp malzemelerimiz için tıklayın!