Bu yıl Karakaya Tırmanış Şenliği’nin 13.’sünü  düzenleyen Anadolu Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü (ANADOSK), dolu dolu bir festivale imza attı. Simond ve Decathlon olarak Eskişehir, İstanbul, ve Ankara’dan tırmanış tutkunu arkadaşlarımızla, bizler de bu güzel organizasyonun bir parçası

1

Öncelikle bölgeden biraz bahsedelim. Karakaya Tırmanış Bahçesi, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Karakaya Mahallesinde bulunmaktadır (39°30’54.9″N 31°14’37.7″E).  Burası Ankara  – Eskişehir otoyolu üzerinde; Eskişehir’e yaklaşık 70, Ankara’ya yaklaşık 160 km. bulunmaktadır. Eğer kişisel aracınız yoksa, buraya ulaşmak için otoyoldan geçen herhangi bir otobüsten Karakaya yol ayrımında inip 2 kilometre kadar yürümeniz yeterli olacaktır.

Granit kayası, bozkırın sakinliği ve kamp alanı olan korunun güzelliği ile kaya tırmanışı için bir cennet diyebiliriz. Spor tırmanış rotalarının yanında çok güzel geleneksel tırmanış rotalarının bulunduğu bu bahçede, boltlu rotalar en fazla 25 metredir. Yani yanınıza 10 / 12 ekspres set ve 50 / 60 metre ip almanız yeterli olacaktır.

2

Bu kısa bilgilendirmeden sonra şenliğimize dönersek, 27 Nisan Cumartesi sabahı etkinlik alanın kurulumuyla başladı. Sabahın erken saatlerinde rotalarda tırmanışçıları görmeye başlamıştık bile. ANADOSK ekibi ödüllü rotalarımızda tırmanışçılara destek olurken bizler de etkinlik alanımızda birbirinden farklı tırmanış yarışmaları düzenleyerek festivale renk katmaya çalıştık. Tırmanış tutkunları hem Simond markamızın yeni ürünleri hakkında  Spor Liderlerimizden bilgi aldılar hem de oyunlarımız ve slack line alanımızda doyasıya eğlendiler.

3-1.jpg

Havanın kararmasıyla birlikte konuşma ve ödül töreni için konser alanına toplandık. Ödüllü rotalarımızı çıkan tırmanışçılara ödüllerini takdim ettik ve onları tebrik ettik. Konserlerin ardından ilk gün sonlanmış oldu.

4

Pazar günü festival organizasyonları genel hatlarıyla sonlanmıştı fakat katılımcılar serbest şekilde tırmanmaya devam ettiler. Bizler de bu kısımda Karakayaların birkaç rotasını tırmanma şansı bulduk. Havanın kapanması ve yağmurun başlamasıyla yoğunluk azaldı ve biz de İstanbul’a doğru yola çıktık.

5

Bu güzel organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Seneye bu şenlikte tekrar görüşmek üzere.

Tırmanış ürünlerimizi incelemek isterseniz hemen tıklayın!

Bu yazımız takım arkadaşımız Alihan Tutmaz tarafından yazılmıştır.

3-1.jpg