A noktasından B nokasına ulaşımda bisiklet şüphesizki en keyifli ve en tatmin edici taşıt. Fakat kimi zaman sele üzerinden inip farklı bir ulaşım yolunu kullanmak durumunda da kalabiliyoruz. Bilhassa şehir dışında gerçekleştirilen bisiklet yarışlarına, çeşitli bisiklet festivallerine gitmek için bir aracınız yoksa ve mesafe uzun olduğu için otobüs yolculuğu yapmak istemiyorsanız hava yolu alternatifsiz ulaşım tercihi haline geliyor. Tam bu noktada karşımıza önemli bir konu çıkıyor: Bisikletle uçak seyahati!

Uçakla seyahat hızlı ve güvenli bir yolculuk olmakla beraber, bisikletinizle seyahat ediyorsanız ekstra dikkat isteyen bir ulaşım türü. Çünkü tahmin ettiğiniz gibi kontuar noktasında bisikletinizden ayrılıyorsunuz ve gideceğiniz noktaya kadar kendisini göremiyorsunuz. Gelin dikkat etmeniz gerekenleri başlıklar halinde inceleyelim.

Bisiklet Taşıma Çantaları

Bisikletinizle uçak yolculuğu yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak bisiklet taşıma çantası almanız gerekmekte. Çantalara alternatif olarak bisikletlerini kolileyip uçan pedalşörler de var fakat çantalar, özel dolgulu yapıları, tekerler için özel bölmeleri ile velespitlerinizi çok daha iyi muhafaza eder.

Piyasada soft case ve hard case olmak üzere iki farklı türde çanta bulabilirsiniz. Hard case çantalar daha sert malzemelerden yapılmış olup, genelde alt tarafında çantayı çekebilmenizi sağlayan tekerleri vardır. Sert yapıları ile yırtılma, ezilme gibi durumlar ile karşı karşıya kalmayacağınız gibi kilitleme sistemleri ile kolay kolay açılamazlar. Üst segment hard case çantalarda polietilen yapı gelecek darbeleri çok daha yüksek derecelerde absorbe eder. Kimi modellerde ise polikarbonat dış yüzey ile üretilir. Bazı modellerde alüminyum montaj kızağı vardır. Böylelikle seyahat öncesi bisikletinizi yerleştirme konusunda ayarlarınızı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ağırlıkları ise ortalama 14-18 kg aralığındadır. Hard case çantaların artısı; hem uçak içinde bisikletiniz daha güvenli yolculuk eder hem de havalimanına gidiş gelişlerde taşıması oldukça kolaydır.

Soft case çantalar ise kumaş yapıları ile hard case çantalar gibi keskin bir forma sahip değildirler. Bazılarının altında çekerek götürmenizi sağlayan tekerler bulunur ama çoğunda yoktur. Bu durumda omzunuzda taşıyarak gidip gelmeniz gerekir. Elbette malzemeleri sıradan kumaş değildir. Özel dolgulu, darbeye karşı dirençli bir malzeme ile üretilmişlerdir ve hard case çantalar gibi olmasa da bisikletinizi iyi bir şekilde muhafaza eder. Soft case bir çanta edindiyseniz üzerine uyarı işaretleri ya da bisiklet olduğunu gösteren bir yazı/kelime baskısı yapmanız görevlilerin çantanıza daha kibar davranmalarını sağlayabilir.

Bisiklet taşıma çantası alırken mutlaka bisikletinizin ne tür bir bisiklet olduğunu (yol bisiklet, dağ bisikleti gibi…)  ve kaç jant olduğunu belirtin.

Bisikleti Taşıma Çantasına Yerleştirirken

İşte en keyifli ve dikkat etmeniz gereken noktalardan birindeyiz. Öncelikle iki tekerinizi de sökün ve lastiklerinizi basıncını indirin. Bu işlemlerden sonra lastikler için özel tasarlanan bölmeleri tekerlerinizi koyun ve bölmeleri kapatın.

Sıra pedallar ve selede. Pedalları sökün (arka tekere doğru çevirerek) ve çantadaki özel bölmesine koyun. Selenizi de çıkartabileceğiniz gibi en alçak seviyeye de getirebilirsiniz.

Gidon… Kimi çantalarda gidonu kadroya paralel bir şekilde çevirmek yeterli olurken kimi çantalarda sökmeniz gerekebilir. Söktüyseniz maşanızın herhangi bir bacağına paralel bir şekilde indirerek kablo bağı ile sabitleyin.

Şimdi sıra bisikletinizin her noktasını iyi bir şekilde kapatmada. En başta aktarıcıları, aynakolu, vites ve fren kolları ile maşanızı köpüklerle veya birkaç katmanlı baloncuklarla iyice kapatın. Sonrasında kadronuzu iyice sarın ve disk freniniz varsa kaliperleri güzelce kapayın. Bisikletiniz disk fren ise dikkat etmeniz gereken nokta; fren balatalarınızın arasına mutlaka bir takoz koyun. Olası bir darbe ya da ezilme anında en azından balatalar birbirine değmesin.

Uçak Bileti Alırken…

Uçak bileti alırken görevliye mutlaka bisiklet ile seyahat edeceğinizi söyleyin. Uçaklarda, büyük spor eşyalarının ya da müzik aletlerinin konduğu ayrı bölmeye koyulması için 60-100 TL arası bir ödeme yapmanız gerekmekte olup, bu konuda evrensel ya da ülke olarak bir standart olmadığı için tüm havayolu şirketleri kendi prosedürlerini belirlemekte. Bu yüzden fiyatlandırma ve prosedürler farklılık gösterebilir. Ama söz konusu ödemeyi yapıp özel bölmeye konulmasının bisikletiniz için bir avantaj olduğunu unutmayın.

Bisikletiniz için ödeyeceğiniz tutarı gidiş için ayrı dönüş için ayrı olarak ödeyeceğinizi de unutmayın.

Check-in İşlemleri

Bildiğiniz üzere check-in işlemlerini artık uçuş tarihinden 1 hafta kadar önce telefonunuzdaki aplikasyonlardan ya da web sitelerinden yapabiliyorsunuz. Böylece uçuş günü havalimanına erkenden gitmenize gerek kalmıyor.

Airport queue vector illustration Free Vector

Fakat bazı havayolu şirketleri bisikletle seyahat ettiğiniz için aplikasyon ya da web sitelerinden check-in yapmanıza müsade etmiyor ve işlemi havalimanında yapmanız gerekebiliyor.

Bisikletinizi Teslim Alırken

Gideceğiniz yere vardıktan sonra en heyecanlı an başlıyor. Bisikletinizi bagaj teslim noktasında bekleme anı. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; bisiklet çantanız oldukça büyük olduğu için “büyük bagaj / over size” kapısından teslim alacaksınız. Diğer yolcular gibi standart bagaj teslim noktasında beklemeyin. Ve karşıdan geldiğini gördüğünüzde hissedeceğiniz ilk şey; içinizin cız etmesi olacak (: Çünkü yan yatmış ya da dik bir şekilde size doğru yaklaşması, oraya gelene kadar yaşadıkları hakkında bin türlü soru işaretini oluşturacak kafanızda.

Çantayı alıp kontrol ettiğinizde herhangi bir problemle karşılaşmadığınızda yaşayacağınız hafiflik ise paha biçilemez bir şekilde keyiflendirecek sizi (:

Bol seyahatli ve bol pedallı günler diliyorum!

Sağlıkla ve sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!