Yoga; nefesi, zihni ve bedeni daha sağlıklı hale getiren çalışmalar bütününden oluşuyor. Yapılan egzersizler doğru nefes almanızı, doğru bir duruş kazanmanızı, kaslarınızın güçlenmesini, esneklik kazanmanızı ve ruhsal anlamda rahatlamanızı sağlıyor. Antrenman esnasında hareketleri kolay yapmanızı sağlayan yoga kıyafetleri kullanabilir, performansınızın artması sağlayabilirsiniz.  Ayrıca çoğu zeminde yapılan bu hareketlerde mutlaka yoga matı kullanmak gerekiyor. Yoga aynı zamanda beden ve ruh arasındaki dengeyi bulmanıza da yardımcı. Bu nedenle siz de doğayla bütünleşmek ve doğanın enerjisini hissetmek için yogayı tercih edebilirsiniz. Açık alanda düzenlenen yoga organizasyonları size özel eğitmenlerle yoga yapma şansı sunuyor. Doğanın içine tesis edilmiş yoga kampları kadar, parklar ve bahçelerde de yoga etkinlikleri düzenleniyor. Peki nerelerde yoga yapabiliriz diye sorarsanız? İşte size açık havada yoga yapabileceğiniz yerlerden bazıları…

1- Bonjuk Bay – Muğla

bon
Görselin orijinali için tıklayın!

Gökova’da bulunan koy, muazzam güzelliğiyle de göz dolduruyor. Her yıl düzenli olarak yapılan etkinlikleri ve organizasyonlarıyla dikkat çekiyor. Yogadan sörfe dalıştan doğa yürüyüşüne birçok programın yapıldığı yerde, konaklama ve uzmanlar eşliğinde eğitim imkanı bulabilirsiniz. Konsept mekan olarak sunulan lokasyonda, doğayla tam anlamıyla bütünleşmek isteseniz çadırlarda kalabilirsiniz. Çadırda kalmak istemeyenler için ise taş evler bulunuyor. Günün ilk saatlerinden başlayan programlar dopdolu ve yoğun geçiyor.

2- Pastoral Vadi – Fethiye

pas
Görselin orijinali için tıklayın!

Fethiye’de yer alan Pastoral Vadi sadece bir yoga sevenlerin değil aynı zamanda doğal yaşamı seven ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Köy yaşamını konsept alan vadide taş, ahşap ve kerpiç evlerde konaklanılıyor. Tamamen doğal beslenmeye ağırlık verilen yemeklerle hem sporun hem de sağlıklı beslenmenin keyfini sürebilirsiniz. Bünyesinde yoga kamplarına ağırlık verse de dönem dönem kişisel gelişim seminerleri, meditasyon çalışmaları da yapılıyor.

3- Huzur Vadisi – Göcek

huz
Görselin orijinali için tıklayın!

Dünyanın en iyi yoga merkezlerinden biri olarak bilinen Huzur Vadisi, 1993 yılından beri faaliyet gösteriyor. Dünyanın en iyi yoga hocalarının eğitim verdiği merkez 30 kişilik konaklama kapasitesiyle hizmet veriyor. Yoga aktivitelerinin yanında doğa yürüyüşleri, tekne turları gibi etkinliklere de yer veren merkezden yenilenmiş hissiyle dönebilirsiniz.

4- Shanti Garden – Antalya

anti
Görselin orijinali için tıklayın!

Kaş’a bağlı İzne köyünde bulunan yoga kampı, yoga ve meditasyonla iç içe olmak isteyenler için en ideal adreslerin başında geliyor. Ağaç evlerde ve çadırlarda konaklama yapılan merkezde yemekler tamamen organik malzemelerden hazırlanıyor. Günün büyük bir kısmını yoga ve meditasyon etkinlikleriyle geçiren misafirleri için özel sunulan Thai masajını mutlaka denemelisiniz.

5- Seğmenler Parkı – Ankara

seğ
Görselin orijinali için tıklayın!

Şehrin tam göbeğinde şehirden kopmuş hissi yaratan Seğmenler Parkı, açık havada yoga yapmak isteyenleri bekliyor. Yoga matınızı çimlerin üzerine sererek cıvıl cıvıl kuş sesleri eşliğinde yoganızı yapabilir, mis gibi oksijenin tadını çıkarabilirsiniz. Sabah saatlerinde daha sessiz ve sakin olan park akşamüstü şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen misafirlerini de ağırlıyor. Bu nedenle sabah saatlerinde giderek yoga ve meditasyonunuzu huzur içinde yapabilirsiniz.

6- Maçka Parkı – İstanbul

maç2
Görselin orijinali için tıklayın!

 

Maçka Parkı birbirinden farklı birçok yoga etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında ücretsiz etkinlikler yapılan park yoga sevenlerin akınına uğruyor. Belli bir toplanma alanı yaratılan etkinlikler sosyal medya aracılığıyla duyuruluyor. Uzman eğitmenler eşliğinde katılımcıların buluştuğu organizasyonlarda yeni başlayanlara özel hareketler de yapılıyor.

7- Moda Sahili

moda
Görselin orijinali için tıklayın!

Yoga ile tanışmak isteyenlerin, yogayı geliştirmek isteyenlerin buluştuğu etkinliklere ev sahipliği yapan Moda Sahili, aynı zamanda matını alarak tek başına yoga yapanların da tercihi oluyor. Denize karşı profesyonel eğitmenler eşliğinde yürüyüş, esneme ve yoga egzersizlerinin yapıldığı sahilde, yoga haftası özel etkinlikleri de düzenleniyor.

Birbirinden güzel ve konforlu yoga kıyafetlerini ve yoga matını Decathlon’da bulabilir, yoganın huzurunu yaşayabilirsiniz.