Yüzme öğrenmeye yeni başladıysanız veya bu konuda acemiyseniz suda güvende olabilmek için birkaç temel yüzme tekniğini öğrenmek önemlidir. Öncelikle bu temel tekniklere hakim olursanız, suda kulaç atarken kendinizi daha rahat ve özgüvenli hissedersiniz.

Suya Alışmak için Hangi Yöntemleri Denemelisiniz?

Suda yaşadığınız kaygıyı azaltmak ve daha rahat olmanızı sağlamak için kafanızı suyun altına sokup kabarcık üfleme, vücudunuzu bir yerden destek alarak yukarı ve aşağı salma, nefes tutma egzersizleri yapmak işe yarayacaktır. Bu alıştırmaları öğrendikten sonra su üzerinde sırt üstü dengede kalmayı deneyebilir ve suda sakin kalmayı öğrenebilirsiniz.

Bu ilk basit teknikleri uyguladıktan sonra yapılması gereken, basit ama etkili bir teknik olan ayak çırpmaktır. Yeni başlayanlar bu tekniği yüzüstü ve sırtüstü pozisyonlarda bir yerden destek alarak veya yüzme tahtası ile deneyebilir.

Serbest Stilde Yüzmeye Nasıl Başlarız?

Serbest stil, yüzme stilleri arasında en temel ve yeni öğrenenler için bilinmesi gereken ilk yüzme stilidir. Serbest stilde yüzmeyi öğrenen bir kişi yüzmenin temelini kavrayacağı için diğer tüm tekniklere geçiş yapabilir.

Webp.net-gifmaker.gif
Tüm yüzme aksesuarlarımız için hemen tıklayın!

 

Bu teknikte ilk anlaşılması gereken şey suda rahat olunması ve yüksek dirençle hareket edilmemesi gerektiğidir. Bu yüzden önce rahatlanmalı ve vücut suyun kaldırma kuvvetine bırakılarak suya paralel pozisyon alınmalıdır. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsanız havuz kenarı veya yüzme tahtasından destek de alabilirsiniz. Paralel pozisyona geldikten sonra daha önce çalıştığınız ayak vuruş ve çırpma tekniklerini yapmaya başlayabilirsiniz. Ayaklarınızı dik ama gevşek bir şekilde yukarı ve aşağı çırptıkça su üzerinde durmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Serbest Stilde Kulaç ile İlerleme Nasıl Olur?

Suda dengede durmayı öğrendikten sonra ikinci adım suda ilerlemeyi öğrenmektir. Bu da ancak kulaç atma tekniği ile yapılabilir. Kulaç atmak için el parmaklarını kepçe formuna getirmeden hafif gergin ve aralık bırakmalısınız. Bir kolunuzu su altında bacaklarınızın yanına kadar götürerek sudan çıkarmalı ve öne doğru gerinerek tekrar yukarı yönlendirmelisiniz. Kolunuz suyun üzerine her çıktığında kolunuzu dirsekten bükmeli ve dirseğinizi yukarı doğru çekmelisiniz. Bunu yaparken yüzünüzü kulaç yönüne doğru yatırarak ilerleyebilir veya kafanızı suyun altında tutarak birkaç kulaçta bir nefes almak için dışarı çıkarabilirsiniz. Her kulaçta kol değiştirerek uzanabildiğiniz en uzak noktaya ilerlemeye çalışın. İlerlerken bunu gergin şekilde değil rahat ve doğru nefes alarak yapın.

Serbest Stilde Doğru Nefes Kullanımı

Yüzerken doğru nefes alıp verme konusunda yetersiz kalmak; direncinizi, hızınızı ve nereye gittiğinizi görme yeteneğini etkileyebilir. Ayrıca gerginliğe, kramp giren kaslara ve hatta yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle nefes alırken iyi bir teknik öğrenmeniz çok önemlidir.

En iyi teknik her 3 kulaçta bir kafanızı sudan çıkan kolunuza doğru yatırarak nefes almaktır. Başınızı suyun altına her soktuğunuzda ise burnunuzdan hava kabarcıkları çıkararak nefes vermeyi unutmamalısınız. Bunu atlarsanız nefes almak için yüzünüzü döndürdüğünüzde önce nefes vermek sonrasında ise hemen nefes almak zorunda kalırsınız. Bu da hem nefes hem de yüzme ritminizi büyük ölçüde bozar ve yorulmanıza sebep olur.

İyi Yüzme Ekipmanlarına Sahip Olun

Yüzdüğünüz esnada vücudunuzun su ile olan direncini minimuma indirmek için uygun yüzücü mayosu tercih etmelisiniz. Kadınlar yüzme sırasında daha rahat hissetmek için atletik formda yüzücü mayosu tercih edebilir. Erkekler de çok uzun ve bol olmayan yani vücuda daha iyi oturan yüzme mayolarını kullanabilir.

Webp.net-gifmaker
Tüm yüzme ekipmanlarımız için hemen tıklayın!

Doğru mayo seçildikten sonra gerekli yüzme ekipmanlarına da sahip olunmalıdır. Bone, yüzücü gözlüğü, kulak tıkacı, deniz ayakkabısı, şnorkel ve palet gibi ekipmanlar hem size daha iyi bir yüzme deneyimi sağlayacak hem de yüzme keyfinizi en üst noktaya taşıyacaktır.