Giderek yaygınlaşan su sporların biri olan sörf, Türkiye’de okyanus olmamasına rağmen birçok koyda yapılabilir. İster dalga sörfü ister rüzgar sörfü olsun Karadeniz’den Ege’ye Marmara Denizi’nden Akdeniz’e sörf yapmaya elverişli koylar bulunur. Siz de sörf tutkunuysanız ve bu eşsiz sporu en iyi nerelerde yapabileceğiniz bilmiyorsanız. İşte size Türkiye’deki en ideal sörf yerleri…

1- Alaçatı – İzmir

ntv
Görselin orijinali için tıklayın!

Rüzgar sörfü denilince akla ilk Alaçatı gelir. Yılın her dönemi sert rüzgarlarıyla bilinen tatil kasabasında özel sörf turnuvaları düzenlenir. Nisan ve kasım ayları sörf meraklılarının en çok tercih ettiği zamanlar olsa da, Alaçatı’da 12 ay boyunca sörf yapmaya uygun rüzgar ve hava şartı bulunur. Sörf okullarıyla da adından söz ettiren kasaba dünyanın en iyi sörf merkezlerinden biridir. Hem yılın her zamanı rüzgar almasından hem de korunaklı ve sığ sulara sahip olmasından dolayı sörf okullarının en çok tercih ettiği lokasyonların başındadır. Sörf tahtası, sörf mayosu gibi sörf için ihtiyaç duyacağınız malzemeleri; Alaçatı’da bulunan mağazalardan kiralık olarak da temin edebilirsiniz.

2- Datça – Muğla

dat
Görselin orijinali için tıklayın!

Ege’nin en sert rüzgarlı koylarından biri de Datça’dır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında sörf tutkunları için uygundur. Datça’nın rüzgarları zaman zaman ya da bölgeden bölge şiddetini artırabilir. Bu nedenle yeni başlayanlar için değilde daha profesyonel sörfçüler için daha ideal bir adrestir. Sadece sörf tutkunlarına özel açılmış bir tesisi de bulunan tatil yöresinde hem denizin hem sporun keyfini sürebilir; mayıs ve eylül ayları arasında hizmet veren spor hocalarından da sörf eğitimi alabilirsiniz.

3- Akyarlar – Muğla

ak
Görselin orijinali için tıklayın!

Sörf sevenlerin uğrak yerlerinden biri olan Akyarlar, sörfe yeni başlamak isteyenler için uygun bir rota değildir. Derinliği fazla suyu ve hırçın rüzgarlarıyla bilinen lokasyon sörfe gönül vermiş profesyonellerin tercihidir. Yine birçok sörf okulunun bulunduğu kasabada yeni başlayıp bu adresi seçenler için kıyıya yakın bölgelerde ders verilir. Sakinliği ile de sıklıkla tercih edilen tatil yöresi yılın her mevsimi esintilidir. Tertemiz koyu ve cam gibi suyuyla da dikkat çeken beldenin ziyaretçi sayısı her geçen yıl artar.

4- Alanya – Antalya

alan
Görselin orijinali için tıklayın!

Alanya rüzgar sörfü yerine dalga sörfünü denemek isteyenler için en doğru adreslerden biridir. Denizin açıklarında hareketlenen dalgalar kıyıya daha yükselerek çarpar. Dalgaların kırılma anı kıyıya yakın olur ve sörf başladığı nokta bu kırılmalardır. Okyanus dalgalarını aratmayan beldede birçok plajda dalga sörfü yapılabilir. Kleopatra, Oba ve Galip Dere plajları en çok tercih edilenlerdendir. Her yıl Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmalarla da desteklenen spor, dalgaların en yoğun olduğu plajlarda birçok profesyonel sörfçünün katkılarıyla gerçekleşir. Sörf kıyafetleri temin edebileceğiniz mağazalar da mevcuttur.

5- Şile – İstanbul

il
Görselin orijinali için tıklayın!

Karadeniz’in asi dalgalarıyla bilinen Şile, hem İstanbul’a yakın olması hem de dalga sörfüne uygun hava şartlarına sahip olması sebebiyle sörf için ideal adreslerin başında gelir. Şile merkezi daha kısa ve sert kırılan dalgalara sahiptir. Bu nedenle yeni başlayanlar için merkez şartları daha elverişlidir.  Şile merkezine yakın olan Ağlayankaya genellikle tecrübeli sörfçülerin tercih ettiği bölgedir. Adından da anlaşıldığı gibi yer yer kayaların bulunduğu lokasyon için kondisyonunuzun iyi olması gerekir. Sörf mayosu yerine sörf taytı kullanmak Şile’nin hırçın dalgaları için daha ideal bir seçimdir.

6- Kerpe – Kocaeli

ker
Görselin orijinali için tıklayın!

Yine Karadeniz’e kıyısı olan Kerpe dalga sörfçülerine uygundur. Rüzgar nedeniyle derinlerden yükselerek gelen dalgalar kıyıya sörfe uygun kırılmalar yaparak gelir. Su sporlarına gönül verenlerin ve dalgalarla dans etmenin keyfini sürmek isteyenler için bölgede sörf kampları bulunur. Diğer bölgelere göre güçlü bir akıntısı olmayan koy, yeni başlayanlar için ya da başlamak isteyenler için doğru bir adres olacaktır.

Decathlon’da her seviye sörf ekipmanı bulabileceğinizi hatırlatır, dalgalara meydan okuduğunuz bir sezon dileriz!