Spor, sadece sağlıklı olmak için yapılan bir egzersiz değil, artık bir yaşam şekli haline geliyor. Hem beden sağlığınızı koruyan hem de ruhsal denge sağlayan sporun faydaları saymakla bitmiyor. Bir hobi olarak da yapabileceğiniz spor dalları, aynı zamanda motive edici bir etki de yaratıyor. Sporun dikkat eksikliğini giderdiği ve gerginliği azalttığı da biliniyor. Hedefe kilitlenme, adrenalin, tutku ve rekabet duygusunu da yükselten sporcuların hayatları ve filmleri sporseverler için ilham verici oluyor. İşte size etkileyici ve büyüleyici, aynı zamanda spor iştahınızı arttıracak spor belgeselleri ve spor filmi önerileri.

İmkansızı Zorlayan: Free Solo 

free
Görselin orijinali için tıklayın!

Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi’n yönettiği 2018 yapımı belgesel; Alex Honnold’un haziran 2017’de El Capitan’a tırmanışını anlatıyor. Dünyanın en zorlu kayalardan biri olan El Capitan’a tırmanmak neredeyse imkansız diye düşünülürken, bir sporcunun azmi ve disiplini sayesinde başarıya ulaşması konu ediliyor. Hiçbir ekipman kullanmadan yapılan bu zorlu yolculuk, dünyanın en iyi tırmanış belgesellerinin başında geliyor. Nefes nefese ve heyecanla izleyeceğiniz bu spor belgeseli, dağcılık sporuna gönül verenlere adeta insan vücudunun sınırı olmadığını kanıtlıyor. Dağcılık konusunda birçok bilgi edinebileceğiniz bu belgeselde sporunuzu geliştirebileceğiniz teknikler bulabilirsiniz.

Büyüleyici Bir Başarı Hikayesi: When We Were Kings 

wh
Görselin orijinali için tıklayın!

Muhammed Ali’nin hayatını konu alan film tadında spor belgeseli, 1996 yılında Leon Gast tarafından yönetiliyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi boksörlerinden olan Ali’nin kendini kanıtlama ve yeteneğini tüm dünyaya duyurma mücadelesini anlatıyor. 1974’de Zaire’de çıktığı maçta devleşmesi ve adını dünyaya duyurması konu ediliyor. Tarihe damgasını vuran maç, Ali ile George Alieman arasındaki geçen “Ormandaki Rumble” ağır siklet şampiyonluk maçının efsanevi sahneleriyle büyülüyor. Rakibini küçümseyen bir tavır takınan George Alieman’ın yenilişi ve buna rağmen Ali’nin azmi, başarmaktan asla vazgeçmeyenlere ilham kaynağı oluyor.

Profesyonelleşmenin Zorlu Mücadelesi: Hoop Dreams

hop
Görselin orijinali için tıklayın!

Profesyonel bir sporcu olmanın kolay olmadığını ve bu yolda verilecek her türlü zorluğun konu edildiği spor belgeseli, Steve James tarafından 1994 yılında çekiliyor. Lise çağında iki basketbolcunun hayallerine giden yoldaki mücadelesi anlatılan belgeselde, Arthur ve William’ın hikayesi duygusal anlar da yaşatıyor. Hem ekonomik hem toplumsal hem de şansızlıklar yaşayan sporcular hayallerinin peşinden gidiyor. Üniversitede burs kazanmak ve liselerarası müsabakalarda kendilerini kanıtlamak isteyen gençler aslında hiçbir şeyin imkansız olmadığını kanıtlıyor.

Asla Pes Etmeyenlerin Serüveni: A Sunday in Hell

PARIS/ROUBAIX
Görselin orijinali için tıklayın!

A Sunday in Hell, bisiklet tutkunlarının en zorlu yarışlardan biri olarak kabul ettiği Paris-Roubaix’nin zorlu parkurundaki amansız mücadeleyi anlatıyor. Yarış süresince yaşananların yer aldığı belgeselde, sporcuların azmi ve rekabeti öne çıkıyor. 1976’da gerçekleşen efsanevi yarışta, dünyanın en iyi bisikletçisi olarak tanınan Eddy Merckx da yer alıyor. Sadece bisiklet tutkunlarının değil, sporu seven ve spora gönül vermiş herkesin izlemesi gereken filmlerin başında geliyor. Bisiklet yarışına dair birçok bilgiye ulaşabileceğiniz yapımda, motivasyonunuzu yükseltecek etkiyi bulabilirsiniz.

Vazgeçmeyenlerin Başarısı: Peaceful Warrior

pw
Görselin orijinali için tıklayın!

Jimnastik sporuna gönül vermiş ‌Dan’ın dramatik hikayesini konu alan film, Dan ‌Millman’ın ‌Way of ‌the ‌Peaceful ‌Warrior romanından ‌beyaz perdeye uyarlanıyor. Çok iyi bir ‌jimnastikçi iken talihsiz bir kaza sonucu sporu bırakmak zorunda kalan bir sporcunun mücadelesi ve sonrasında yaşadıkları anlatılıyor. Vazgeçmiş ve bir daha ‌jimnastik yapamayacağını düşünen ‌Dan’ın yolu ‌Sokrates ile kesişiyor. Sokrates tüm bilgeliğiyle motivasyonunu kaybeden gence konsantrasyonunu ve azmini yeniden kazandırıyor. Daha sonra katıldığı turnuvada altın madalya kazanan sporcu başarısıyla örnek oluyor. Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş filmi izlediğinizde, mücadele ruhunuzu yenileyebilirsiniz.