Kask hayat kurtarır” kamu spotunu bilmeyen yoktur. O kadar doğru bir spot ki, bisiklet ya da motorsiklet kazalarında kaskınızın olması sizi hayata bağlayacak en önemli şey. Kaskın gerekliliği minik pedalşörlerimiz için de geçerli. Her ne kadar yavaş sürselerde, kafaya alınacak en hafif darbe dahi tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. O yüzden; 7’den 70’e tüm pedalşörlerin estetik kaygısından uzak bir şekilde tamamen güvenlik düşüncesiyle kask kullanmaları gerekmektedir.

8487150_046.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu yazımızda sadece minik bisikletçilerimize kask alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kask Alırken…

Çocuğunuza kask alırken dikkat etmeniz gereken iki nokta var. İlki; kaskın bedeni. Doğru bedeni seçmek için kaskların iç ya da dış kısımlarında –bazen hem iç hem de dış yüzeylerde de olabiliyor- cm bazında ölçüler yazar. Çocuğunuzun kafa çapını ölçüp buna göre tercih etmeniz en sağlıklısı. Kafa çapına uygun kaskı bulduktan sonra mutlaka deneyin. Deneme esnasında kaskın arka tarafında çap ayarını yapmanızı sağlayan kısmı bulun ve kaskı çocuğunuzun kafasına taktıktan sonra gerekli ayarlamayı yapın. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta; çocuğunuzun kafası kaskın içinde oynamamalı. Tam tamına oturmalı. Şayet oynuyorsa ya çap ayarını doğru yapamadınız ya da kaskın bedenini yanlış seçtiniz demektir.

Webp.net-gifmaker (9)
Tüm çocuk bisiklet kasklarımız için tıklayın!

Kaskı Kullanırken…

İkinci önemli kıstas ise; çene altından klipsi taktıkta sonra, çocuğunuzun işaret ve orta parmağı, yatay bir şekilde gıdığıyla kaskın ipinin arasına girebilmeli. Peki ya neden? Herhangi bir kaza anında ipin çok sıkı olması boğazını kötü bir şekilde kesebilir/sıkabilir. Gevşek olması ise, kaza anında kaskın arkaya ya da öne doğru savrularak görevini yerine getirememesine neden olur.

Paten Kaskları İle Bisiklet Kaskları Arasında Ne Fark Vardır?

Paten kasklarının da, bisiklet kasklarının da birincil görevi elbette kafayı korumaktır. Fakat formlarında önemli bir farklılık vardır. Paten kaskları enseye daha çok iner, bisiklet kaskları ise paten kaskları kadar enseye enmez ve yan tarafları daha kalın ve dolgundur.

Bunun nedeni; paten sürerken kaza anında, kişinin bedeni arkaya doğru gider ve kafasına arkadan darbe almas olasılığı çok yüksektir. Bisikletlerde ise kaza sonucu kafaya darbe %85 yanlardan gelir. O yüzden kullanım alanına göre doğru kaskı seçmek oldukça önemli bir noktadır.

Birbirinden farklı çocuk bisiklet kaskı modellerimiz için tıklayın!

Sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!