28 Şubat 2000 doğumlu, Juventus ve İtalya milli takımında forvet mevkiinde oynamaktadır. 19 yaşındaki bu genç, yaşıtlarına oranla daha diri ve mücadeleci yapısı, yıkıcı fiziği ve bitiriciliğiyle yıldız olma yolunda başarılı bir şekilde ilerlemektedir. “Oğlumu istiyorsanız bana traktör verin!” diyen babanın oğludur. Hatta 700 bin euro’luk yıllık ücret konusunda anlaşan ama hala aklı fildişi sahili’ndeki çiftliğinde olan ve ısrarlı bir şekilde traktörümü verin diyen babanın oğludur 🤦🏻‍♂️

Fildişi sahilli bir baba ve italyan bir annenin iki çocuğundan biri olan Kean, annesinin italyan olmasından dolayı, italya milli takımında oynamaktadır. Henüz 19 yaşında olmasına karşın uzun zamandır patlaması beklenen bir futbolcudur. “19 yaşında biraz erken değil mi?” dediğinizi duyar gibiyim fakat Kean çok erken yaşlarda rekorlar kırmış, başarılar göstermiştir. 22.11.2016 tarihinde (16 yaşında) Şampiyonlar Liginde forma giyen en genç oyuncu, bir sonraki yıl ise 2017’de rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek, İtalya Serie A liginde gol atan ilk 2000 doğumlu futbolcu olmuştur. Hal böyleyken 19 yaşında bir patlama bekleniyor… Kapattığımız sezon o patlamanın ilk sinyallerini verdi. Geçtiğimiz sezon Udinese karşında Juventus formasıyla ilk kez ilk 11’de başladı ve maçta ortaya koyduğu başarılı performansını, 2 gol ile taçlandırdı. Bana göre ondan patlama bekleyen taraftarlara güzel bir ön gösterim yaptı ve takımda ilk 11’i ne kadar hakkettiğini gösterdi.

moise_kean
Görselin orijinali için tıklayın!

Geçtiğimiz transfer döneminde (2017-2018) adı bir süre Galatasaray ile anılmıştı fakat Juventus genç oyuncusunu bırakmak istemedi. Bunun nedeni ise para ya da maddi bir durum değil tamamen Cristiano Ronaldo’idi. Yönetim Kean’in, kadroya dahil olan Ronaldo ile birlikte forvet olarak oynaması ve çalışması halinde daha çok gelişim göstereceğine inandı ve bu inancın ilk meyvelerini yemeye başladı. (Umarım bir gün Türk takımları da bu kafaya gelir. Bu güzel durumla ilgili geçtiğimiz günlerde röportaj veren Kean ”Onun gibi bir şampiyonla yan yana oynamak çok güzel. Onu daha önce sadece PlayStation’da görüyordum. Ondan çok şey öğreniyorum” şeklinde konuştu. Bu açıklamayla Kean, Ronaldo ile çalışarak hayatında bir hayali gerçekleştirerek, başarı hanesine bir tik daha eklediğini görüyoruz. 2018-2019 sezonunun bitimiyle adı tekrar Galatasaray ile anılmaya başlandı. Genç yıldızı yine kiralık olarak almak istediğini belirten sarı kırmızılılar şu an bekleme döneminde. Bu arada Türkiye’de top oynaması düşük bir ihtimal bile olsa dahi, sadece söylentileri bilr futbolseverleri derinden heyecanlandırmıştır.

Daha yeni yeni ilk 11’lerde yerini almaya başladı ama daha çok forma şansı bulur ve Ronaldo’dan daha çok şeyler öğrenirse, gelecek yıllarda Kean ismini daha çok duyacağımıza inanıyorum. Yazının başında da belirttiğim gibi mücadeleciliği, top takibi, fiziğini iyi kullanması ve bitiriciliği ve en önemlisi genç yaşı ile ön planda olan bir topçu. Yıllar geçtikçe yeteneklerini geliştireceğine inanıyor ve futbol hayatında başarılar diliyorum.

Kean
Görselin orijinali için tıklayın!

Dip not; Kean’in menajeri futbol dünyasında tanınan bir isim olan Mino Raiola. Menajeri Raiola olan adam hiçbir yere ucuza gitmez, bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Bu yazımız Decathlon’da Futbol Sporu Kategori Yöneticisi olarak çalışan takım arkadaşımız Alican Beşkardeş tarafından yazılmıştır. 🙂