Sörf, kaykay ve snowboard gibi diğer board sporlarından çok farklıdır. Başlıca sebeplerden biri, suyun üstüne çıkmanızdır. Bu, ayağınızı tahtaya yerleştirme ve vücudunuzun ağırlığınızı dağıtma şeklinizin, tahta üzerinde çok önemli bir etkisi olacağı anlamına gelir. Doğru tahta seçmek gibi doğru bir sörf duruşu, potansiyelinizi ortaya çıkarmanın anahtarlarından biridir. Uygun teknikle daha fazla denge kazanabilir ve ağırlığı ileriye, geriye ve yana doğru kolayca kaydırabilirsiniz. Böylece sörf tahtanızı istediğiniz gibi hızlandırabilir, yavaşlatabilir ya da döndürebilirsiniz.

Sörf İçin Temel Ayak Hareketleri

Sörf tahtası üzerinde ayak pozisyonu çok önemlidir. Çünkü sörf yaparken ayaklar denge, kontrol ve hız yaratır. Kalça ve kolların yardımı ile ayaklarınız sizi en uygun sörf pozisyonunu almanızı sağlar. Bu yüzden sörf tahtası üzerinde ayakları doğru şekilde konumlandırmayı öğrenmek zorunlu bir derstir. Eğer tam bir acemi iseniz, çözmeniz gereken ilk şey sol ayağınızı tahtada ileri doğru gezinerek veya sağ ayağınızı öne doğru sürerek geçirmenizdir. Sörf ayakkabısı modelleri, bu aşamada ihtiyacınız olan desteği sağlar. Çoğu durumda, sörfçüler, sörf tahtalarının arkasına en güçlü ayaklarıyla binerler. İçgüdüsel olarak düşmenizi engellemek için öne sürdüğünüz ilk ayak, sörf tahtası üzerinde öne koymanız gereken ayak olacaktır.

8510431,8510284_071.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]

Sörf yaparken ayak hareketleri için altın kural, ön ayağınızı tahtanızın boyutuna bakılmaksızın her zaman tahtanın ortasına gelecek şekilde, tahtanın genişliğine paralel şekilde yerleştirmektir. Her iki ayağınız da sörf tahtasının genişliğinde ortalanmalıdır. Ayak kemerleriniz telin her iki yanında (veya sörf tahtanızın ortasındaki hayali bir çizginin her iki tarafında) eşit şekilde konumlandırılmalıdır. Ayaklarınız ortalanmış olarak ayağa kalkmamak, büyük olasılıkla daha fazla ağırlık koyduğunuz tarafa düşmenize neden olacaktır. Ön ayağınız tahtayı kontrol ettiğinden, dalgalara manevra yaptığınız durumlar hariç, başka bir yere yerleştirilmelidir. Aynı kural arka ayağınız için de geçerlidir. Daha çabuk dönüş veya bir manevra yapmak istiyorsanız, arka ayağınız kuyruğa doğru geri kaydırabilirsiniz. Özetlemek gerekirse, arkadaki ayağınız genellikle fren’, öndeki ayağınız ise gaz pedalı gibidir. Momentumu koruyup ayaklarınızı doğru yerlere yerleştirerek dalgaların keyfini çıkarabilirsiniz.

Sörf İçin Temel Duruş Stilleri

Kilonuz ve boyunuz için doğru sörf tahtası kullanıyorsanız, ayak mesafenizin omuz genişliğiyle ilgili olduğunu görürsünüz. Ayaklarınız arasındaki mesafe omuz genişliğinizden biraz daha fazla olmalıdır. Dengesiz bir duruşa sahip olmak ağırlığı ileriye ve geriye dağıtmayı çok zorlaştırır. Gerektiğinde hızlanmanızı veya yavaşlamanızı önler.

8510432,8510285_012.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]

Tahta üzerinde dengeyi korumanın en iyi yolu, üst gövdeyi dik tutarken alt gövdeyi aşağı doğru sıkıştırmaktır. Sadece dizleriniz bükülmekle kalmamalı, aynı zamanda birbirlerine doğru bakıyor da olmalı. Bu, kalçalarınızı ileri ve geri kaydırmayı kolaylaştırarak, ağırlığınızı hızlandırmak veya yavaşlatmak için tahta üzerinde dağıtabilmenize yardımcı olur.

Sörfe yeni başlayanların yaptığı en yaygın hatalardan biri vücudu eğmektir. Göğsü sörf tahtasına yaklaştırmak, tipik bir dengeyi koruma refleksidir. öte yandan tahtaya fazla yaklaşmak dengeyi bozar ve dönüşü imkansız hale getirir. Dengesiz hissediyorsanız, dizleri bükün ve alt gövdenizi aşağı doğru sıkıştırın.

Topuklarınız ve ayak parmaklarınızla bir snowboard veya wakeboarddaki gibi dönmeye çalışmayın. Bir sörf tahtası bir snowboarddan çok daha geniştir. Sadece topuk veya ayak parmaklarınızla dönmeye çalışmak sizi iki tarafa da düşürecektir. Bir sörf tahtasını çevirmek için topuklularınızda veya ayak parmaklarınızdaki ağırlıktan biraz fazlasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Başınızı, sonra omuzlarınızı ve daha sonra kalçalarınızı gitmek istediğiniz yöne çevirerek manevra yapabilirsiniz.

Sörf Aksesuarları

Sörf aksesuarları, suda olduğunuz süre boyunca konforunuzu artırmayı amaçlar. Doğru duruş teknikleri ve doğru sörf aksesuarları ile hiçbir dalga size karşı koyamaz!

Sörf Kıyafetleri: Temel amacı vücudu korumak ve sürtünme kuvvetini azaltmaktır. Su sıcaklığına bağlı olarak geniş bir yelpazesi vardır. Soğuk havalar için genellikle neoprenden yapılmış ve ısı yalıtımı sağlayan kıyafetler idealdir. Yaz ayları için tasarlanan kıyafetlerde kullanılan neopren, neredeyse yarı yarıya daha incedir. Sörf kıyafeti alırken belirleyici olan içinde rahat olmanızdır.

Webp.net-gifmaker (3)
Sörf mayoları çeşitlerimiz için hemen tıklayın!

Sörf Ayakkabıları: Temel amacı ayakları sıcak tutmaktır. Ayrıca ayaklarınızı keskin kayalardan, resiflerden veya deniz kestanelerinden korumak için de kullanılabilir. Çok sayıda sörf ayakkabısı modeli olmakla birlikte, hepsi aynı temel amaca hizmet eder.

Sörf Çorapları: Resif çorapları olarak da bilinen çoraplar, sörf yaparken ayaklarınızı keskin kayalardan veya resiflerden korumak için tasarlanmıştır.

Sörf Eldivenleri: Siz sörf yaparken elleriniz kolayca uyuşabilir. Bu nedenle ellerinizi sıcak tutacak bir eldiven giymeniz önemlidir.

Sörf Başlığı: Soğuk suyun neden olduğu baş ağrısından korumak için tasarlanmış birkaç farklı başlık modeli bulabilirsiniz. Bazıları boynundan aşağıya inerken, diğerleri sadece başınızı örter. Bazı sörfçüler daralma hissi nedeniyle başlıkla sörf yapmayı sevmese de su gerçekten soğuk olduğunda, başlıklar konforunuzu artırabilir.

Sörf Şapkası: Sizi güneşten korumak için sörf yaparken giyebileceğiniz birkaç şapka türü vardır. Şapkalar güneş yanıklarının yanı sıra gözlerinize zarar gelmesini önler.

Tüm sörf malzeme ve ekipmanlarımız için tıklayın!