Yoğun bir egzersiz programı olan brick antrenmanı; bisiklet, koşu ve yüzme olmak üzere üç farklı egzersizin kombinasyonundan oluşur. Vücudu şekle sokmak ve bolca kalori yakmak için ideal fakat bir o kadar yorucu olan antrenman, vücuttaki tüm kasların doğru ve etkili şekilde çalışmasına yardımcı olur. Peki, brick antrenmanı nedir ve bu konu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte yanıtları…

Brick Antrenmanı Nedir ve Kimler Tarafından Yapılır?

Farklı egzersizlerin birbirine bağlanarak yapıldığı kondisyon ve disiplin gerektiren brick antrenmanı, genellikle Triathlon sporcuları tarafından uygulanır. Genelde bireysel olarak yarışan ve birçok kategoride sınırları zorlayabilen bu sporcular antrenmanı düzenli olarak yıl boyunca değil, özel müsabakalar öncesinde yoğun olarak uygular.

Dayanıklılık, güç ve hız konusunda en iyi seviyeye ulaşmak için yoğun bir çaba harcayan sporcuların uyguladığı brick antrenmanları Triathlon branşının en temel noktalarından biridir. Yoğun ve yorucu olması sebebiyle bu tür antrenmanlara henüz yeni başlamış kişiler antrenman sırasında zorlanabilir. Bu nedenden dolayı egzersize başlamadan önce kondisyon ve nefes kontrolü konusunda temel düzeyde hazırlanmak gerekir.

1

Brick Antrenmanı Egzersizleri Nelerdir?

Yüzme, bisiklet ve koşu şeklinde uygulanan antrenmanda belli bir uygulama sırası vardır. Buna göre öncelikle yüzme, sonra bisiklet ve son olarak ise koşu antrenmanı yapılır. Her bir antrenman farklı kas grupları üzerinde yoğunlaşır ve ard arda yapılan antrenmanlar dayanıklılık gerektirir. Tek başına yapıldığında bile vücutta yağ yakımını kolaylaştıran bu antrenmanların düzenli bir şekilde uygulanması, vücudun kısa sürede toparlanmasına ve kasların canlanmasına yardımcı olur. Üç farklı disiplinin birleşiminden oluşan brick antrenmanı sırasında iki antrenman arasında uzun süreli aralar verilmemeli ve kasların soğumasına izin vermeden eylemler birbirine bağlanmalıdır. Bununla birlikte antrenmanlar sporcunun isteğine göre ikili olarak uygulanabilir. Örneğin bisiklet-koşu, yüzme-bisiklet gibi uygulamalar olabilir. Egzersizlerin süreleri tercihe bağlıdır ve süreler zaman içerisinde artırılabilir. Bununla birlikte egzersizler arasındaki geçiş sürelerinin fazla uzatılmaması, kasların hareketlere daha kolay adapte olması için önemlidir.

ar

Brick Antrenmanı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir önceki egzersiz sırasında yoğun olarak çalışan kaslar, vücudun bu antrenmanlara alışması sonrasında otomatik olarak bir sonrakine kendini adapte edebilir. Bu sebeple ilk zamanlarda yaşanacak ağrılar ve yanmalar gitgide azalır. Egzersiz geçişlerinde hareketler kolaylaşırken kalp atış hızında ise artma yaşanır. Bu noktada dikkatli olmak ve düzenli olarak ölçüm yaparak durumu kontrol altında tutmak gerekir. Genelde Triathlon sporcularının yarışlar öncesinde uyguladığı bu yoğun antrenman programı ile kas grupları farklı antrenman geçişlerine daha kolay odaklanır. Örneğin bisiklet ve koşu antrenmanlarının her ikisi de bacak kaslarını çalıştırıyor olsa da farklı kaslar üzerinde yoğunlaşırlar. Özellikle olimpiyatlarda farklı branşlar arası geçiş yapacak olan sporcuların kas yapısının bu değişime ayak uydurabilmesi, brick antrenmanı sayesinde çok daha kolay bir hale gelir.

Brick Antrenmanı Günlük Hayatta Uygulanabilir mi?

Genellikle sporcuların uyguladığı brick antrenmanı, aynı yoğunlukta olmasa da günlük hayatta da uygulanabilir. Güç ve dayanıklılık gerektiren antrenmanları ilk etaplarda kısa süreli olarak uygulamak ve çok yüklenememek gerekir. Yoğun bir egzersiz programı içermesi sebebiyle uzun süredir spor yapmamış kişilerin öncesinde doktor kontrolüne gitmesi ve antrenmanların yapmak için sağlık engelinin olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Bilinçsizce yapılan yoğun egzersizler kas yapısına zarar verebileceği gibi, kalp ve nefes rahatsızlıkları gibi problemler yaratabilir.

Efetasarım

Eğer siz de yoğun temposuyla ön plana çıkan ve doğru uygulandığında çok başarılı sonuçlar veren brick antrenmanına başlamayı düşünüyorsanız, başlamadan gerekli kontrollerinizi yaptırmalı ve uyabileceğiniz bir program oluşturmalısınız.