Kamp yapmak; yıldızların altında, şehrin gürültüsünden uzakta, ormanın sakinliği içinde bir gece geçirmek tüm doğaseverlerin ortak hobisidir. Kamp ateşinin başında toplanıp şarkılar söylemeyi, güne kuş sesleriyle uyanmayı kim istemez? Siz de tüm bu aktiviteleri yapmayı istiyor ama kamp yapmanın zorluklarından çekiniyor olabilirsiniz. Çadır kurulumunda problem yaşamak, bu zorluklardan biridir. Çadır kurmak başlangıçta karmaşık görünebilir. Zamanla, dakikalar içinde çadır kurabilir hale gelirsiniz ancak alışma süreci kimi zaman gözünüzü korkutabilir. Bu nedenle çadır kurarken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler ve çadırı kurduktan sonra sorun yaşamamanız için gereken ipuçlarını önceden öğrenmenizde fayda vardır. Çadırdaki pol sistemi çadır kurulumunda size yardımcı olacağı için poller ile iskeleti oluşturulan çadır modellerinden seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Otomatik Çadır Modelleri

Eğer çadır kurmayı bilmiyorsanız veya çadır kurmakla zaman kaybetmek istemiyorsanız oldukça pratik çözümler sunan Decathlon çadır modellerini kullanarak çadır kurulumunu çabucak tamamlayabilirsiniz. Bunun için tercih edebileceğiniz çeşitli modeller var. Örneğin birkaç saniye içinde kurulum imkanı tanıyan 2 Seconds otomatik çadır modelleri, kılıfından çıkarıldıktan sonra sadece klipsleri açılarak otomatik olarak kurulabilir. Ardından yapmanız gereken tek şey ipleri geçirip kazıklarını yere sabitlemektir. Rüzgarsız günlerde kazıkları çakmanıza bile gerek yoktur.

Webp.net-gifmaker (17)
Quechua 2 Seconds Fresh&Black – Detaylı bilgi için hemen tıklayın!

 

 

Benzer şekilde, Decathlon’un şişirilebilen çadır modelleri de oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. Önceden kurulu ve odalı olarak tasarlanan bu geniş modeller ailelerin kullanımı için oldukça rahattır. Ürünü pompa yardımıyla şişirdikten sonra tek yapmanız gereken kazıklarını yere çakarak çadırı sabitlemektir. Bu çadır modeli; eşya saklama bölmeleri, sineklikli pencere gibi özellikleri sayesinde kampta konfor arayanlar için ideal bir üründür.

Çadır Kurulacak Alanın Seçimi

Çadırı rahat biçimde kurabilmek ve sonrasında da sorun yaşamamak için öncelikle çadırın kurulacağı alanı doğru belirlemek gerekir. Çadır kurulacak alan seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken konu, alanın eğim düzeyidir. Kamp kurulacak alanın eğimsiz, düz bir alan olması hem konforlu bir uyku için hem de olası yağmurlarda çadırın su akımına maruz kalmaması için önemlidir. Kamp çadırı kurulacak alan önceden temizlenerek, taş, çakıl, ağaç kökü gibi rahatsızlık verebilecek etmenler ortadan kaldırılır. Çadır alanı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, alanın tatlı su kaynaklarına yakın olmasıdır.

alan

Kamp yapacağınız dönemdeki mevsim de alanın seçiminde dikkat edilmesi gereken bir faktör olmalıdır. Bahar ve yaz aylarında kamp yapıyorsanız, gölgelik alan ihtiyacına da dikkat etmelisiniz. Çadırınızı gün boyu güneş almayan bir ağaç gölgesine kurarak aşırı sıcak havada yanmaktan veya bunalmaktan kurtulabilirsiniz. Buna karar verirken güneşin doğduğu tarafı hesaba katmayı unutmamalısınız. Sonbahar ve kış aylarında kamp yapıyorsanız olası yağmurlara karşı önlem almanız gerekir. Yağmurlu bir mevsimde kesinlikle dere kenarlarına veya çukur bölgelere çadır kurmamalısınız. Düz bir alana kuracağınız çadıra ve çadır çevresine yağmur suyunun dolmaması için su yarıkları açabilirsiniz. Kar mevsiminde ise çadırın çevresine kar duvarı yapılarak çadırın korunaklı bir alan içine alınmasında fayda vardır. Son olarak, çadırınızı asla uçurumlu, kayalıklı bölgelere kurmamanız gerekir. Kayalık zemine kazık çakmanız mümkün olmayacağı için çadırı sabitlemek imkansızdır. Buna uygun olarak seçtiğiniz bölgeye kazıkları çakarken toprağa kolay girmeleri için yere 45 derecelik açıyla kazmanız gerektiğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Çadır Nasıl Kurulur?

Çeşitli çadır kurma teknikleri vardır ve bu teknikler çadır modellerine göre değişiklik gösterebilir. Ancak temelde, çadır kurmak için yapılması gerekenler oldukça basittir. Çadırın iç tentesini yere serdikten sonra pollerini birbirine geçirerek iskelet oluşturulur. Poller “X” şeklini oluşturacak biçimde, çadırın köşelerine karşılıklı olarak sabitlenerek klipsler yardımıyla tutturulur. Ardından çadırın dış tentesi üstüne monte edilir. Burada bagaj olarak kullanılacak kapıya dış tentenin uzun tarafının denk gelmesine dikkat etmelisiniz. Son olarak kazıkları çakmalı ve çadırı zemine iyice sabitlemelisiniz.

Çadır kurma ile ilgili tüm bu bilgileri öğrendikten sonra kamp yapmaya artık çok daha hazırsınız. İhtiyacınız olan çadırı Decathlon’un sunduğu pek çok çeşit arasından rahatlıkla seçebilir, yola koyulabilirsiniz.