İnsanları hem gücü ve hızı hem de dostluğu ile etkileyen atlar, insanlarla arkadaşlığını sürdürmeye devam ediyor. Bu arkadaşlığın en somut hallerinden biri de biniciliktir. Binicilik en basit şekliyle ata binilerek yapılan spor olarak tanımlanır. Ancak binicilik tanımının içinde at ve binicinin birbirini tanıyıp tamamlaması da bulunur. Bu süreç de binicilik eğitiminin bir parçasıdır.

bin

At Binerken Tercih Edilmesi Gereken Giysiler  

Binicilik, kendine has özel ekipman gerektiren bir spordur. At binmeye uygun pantolon ve çizmeler en temel binicilik kıyafetleri arasında yer alır. Kaymayan yapıda ve bacakları saran binici pantolonu ata daha iyi tutunmayı sağlayarak atı yönlendirmenize destek olur. Önü kapalı, altı düz ve kaymayan binici çizmesi modelleri ise rahat bir sürüş sunar. Binici pantolonu ve binici çizmesi dışında binicilik kaskı, binici eldiveni, güvenlik yeleği de denilen koruyucu yelek, binicilik yeleği, binicilik çorabı da binicilik eğitimi alanlar veya binicilik sporu ile ilgilenenler için olmazsa olmaz binici kıyafetleri arasında bulunur.

Ata binmek için tasarlanan binicilik kaskı veya binicilik togu, attan düşme durumunda başınızın darbe alma riskini düşürür. Bu nedenle yeni başlayanlar ya da profesyonel biniciler için binicilik togu en önemli ekipmanlardan biridir. Binici eldiveni sayesinde atın deri veya lastik materyalden oluşan dizginlerini rahat bir şekilde tutabilirsiniz. Elleriniz terlediğinde dizginlerin kayganlaşması, ata yön vermeyi zorlaştırır. Hatta at başını aniden öne doğru çektiğinde dizginler çıplak elinizi yaralayabilir. Tüm bu riskleri binici eldiveni ile önleyebilirsiniz. Koruyucu yelekler, hayati organlarınızı ve göğüs kafesinizi sararak attan düşme durumunda şokun bir kısmını azaltmaya yardımcı olur. Koruyucu yelekler dışında her hava koşulunda antrenman yapmanıza olanak tanıyan binicilik yelekleri de bulunur. Isı yalıtımlı ve rüzgar geçirmeyen binicilik yelekleri ile teri hızla uzaklaştıran, uzun ve ince konçlu binicilik çorapları keyifli bir sürüş sağlar.

Webp.net-gifmaker (18)
Binicilik kıyafetlerimiz için hemen tıklayın!

Binicilik Kıyafetlerinin Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir?

Binicilik kıyafetleri ata daha konforlu binmenize olanak tanır. Örneğin binici pantolonlarının bacakları saran herhangi bir pantolondan farkı, dikişsiz olması ve baldırların iç kısmında süet deri bir parçanın bulunmasıdır. Dikiş olmaması sürtünme sonucu bacaklarınızın tahriş olmasını engellerken, iç taraftaki süet yama eyere daha iyi tutunmanızı sağlar. Konforlu bir biniş için tasarlanan binici çizmelerinin özelliği taban kısmının tasarımıdır. Düz ve kaymayan tabanda en fazla 2 cm. yüksekliğinde hafif topuk bulunur. Topuk ayaklarınızın üzengiye tamamen girmesini engellerken, düz yapıdaki taban düşerken ayakların üzengiye takılmasını önler. Binici çizmesi yerine yarım bot ve çeps de tercih edebilirsiniz. Hafif, esnek ve nefes alabilen materyale sahip çepsler, eyere rahatlıkla tutunmanıza ve atı daha iyi kavramanıza olanak tanır.

Binici kaskı modelleri bisiklet kaskından farklı şekilde tasarlanır. Kask, attan düşme durumunda başınızı koruyacak özelliklere sahiptir. Dış yüzeyde ve darbe emici kısımda bulunan havalandırma delikleri hava sirkülasyonuna izin verir. Ayrıca binicilik kaskının iç tarafında konfor sağlayan süngerler bulunur. Binici eldivenlerinin ayırt edici özelliği kaymaz oluşlarıdır. Böylece dizginleri her koşulda sağlam bir şekilde tutabilir ve atın ani hareketlerinde sürüşünüzü güvenli bir şekilde devam ettirebilirsiniz. Binicilik yeleklerinin omuz kısımları kol hareketlerinizi serbest bırakacak şekilde tasarlanır. Binicilik çoraplarının ise diğer çoraplara göre burun kısmı ve ayak tabanı daha dayanıklıdır.

Webp.net-gifmaker (19)
Binicilik kıyafetlerimiz için hemen tıklayın!

Binicilik çorabından binici eldiveni modellerine kadar aradığınız tüm binicilik kıyafetlerini en uygun fiyatlarla Decathlon‘da bulabilirsiniz. Decathlon mağazaları veya Decathlon.com’dan hemen edinebileceğiniz onlarca binicilik kıyafeti ve binicilik ekipmanları sizi bekliyor.